Ulewanie u niemowlaka – sprawdź, czy to ta przyczyna

Ulewanie u niemowlaka zdarza się bardzo często. Statystycznie u co drugiego dziecka.  Cofanie się pokarmu wynika bowiem z niedojrzałości układu pokarmowego i uznawane jest za objaw fizjologiczny. Z czasem problem samoistnie mija, innymi słowy niemowlę dojrzewa i przyczyna ulewania znika.

Niekiedy jednak ulewanie jest tak częste i tak intensywne, że przypomina raczej wymiotowanie. Chlustające ulewanie może mieć poważniejsze przyczyny, czasami wynika z błędów popełnianych w codziennej opiece nad dzieckiem, innym razem może wskazywać na wady wrodzone.

Czy ulewanie u niemowlaka to problem?

Dopóki dziecko prawidłowo się rozwija, rośnie i nabiera na wadze, ulewanie nie stanowi większego problemu. Jest to ta niedogodność, do której należy się przyzwyczaić we wczesnych tygodniach i miesiącach życia, bo wynika z niedojrzałości układu pokarmowego. Niewykształcenie efektywnej pracy specjalnej zastawki (zwieracza między żołądkiem a przełykiem) utrzymującej pokarm w brzuszku może sprawiać, że treść z żołądka będzie wracać w niewielkiej ilości, czasami ulewanie jest tak duże, że przypomina wymioty.

Jeżeli natomiast pojawiają się u dziecka niepokojące symptomy takie, jak zielone czy brunatne zabarwienie ulewanej treści, odmowa jedzenia, brak przybierania na wadze, należy skontaktować się z lekarzem.

Warto porozmawiać z lekarzem również w sytuacji, jeśli niemowlę ulewa obficie więcej niż pięć razy dziennie. Niepokojący objaw to także kaszel po karmieniu. Lekarz może zalecić w takiej sytuacji zagęszczenie mleka w przypadku karmieniu mieszanką, czasami istnieją wskazania do podania leku przeciwzapalnego.

Czy da się zapobiec ulewaniu u niemowlaka?

Choć ulewanie u niemowlaka to objaw fizjologiczny, to istnieją metody, które pozwalają zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia:

  • karmienie w równych odstępach czasu,
  • dbanie o to, by dziecko ssało spokojnie (zachłanne jedzenie prowadzi do łykania powietrza i jest przyczyną ulewania. Niestety często mamy ograniczony wpływ na to, jak dziecko ssie. Można wypróbować inne pozycje karmienia),
  • sprawdzenie, czy mleko z piersi nie tryska, nie wypływa zbyt szybko, co może również wymuszać na dziecko szybsze jedzenie i ulewanie – być może warto rozważyć lekkie opróżnienie piersi przed karmieniem,
  • pozwól dziecko na krótki odpoczynek w trakcie karmienia – co pozwoli sprawdzić, czy niemowlę się najadło i dzięki temu można uniknąć jego przekarmiania,
  • w trakcie przerw w karmieniu odbijaj dziecko,
  • od razu po karmieniu nie kąp dziecka, nie przewijaj i nie kładź na brzuszku,
  • być może sprawdzi się częstsze karmienie mniejszymi porcjami mleka,
  • spróbuj trzymać niemowlę w pozycji pionowej 20 minut po karmieniu.

Ulewanie u niemowlaka – przyczyny

Zazwyczaj ulewanie u niemowlaka ma przyczynę fizjologiczną – wynika z niedojrzałości układu pokarmowego. Mięśnie przełyku nie są w stanie skutecznie przetransportować mleko w stronę żołądka, a zwieracz oddzielający żołądek od przełyku za słabo się zaciska.

ulewanie u niemowlaka

W wielu przypadkach niemowlę ulewa, bo je szybko i łapczywie, połykając przy tym powietrze. Taka technika ssania może mieć związek ze zbyt szybko wypływającym mlekiem z piersi mamy lub nieodpowiednim dobraniem butelki do karmienia. Kolejny powód to przekarmianie, kiedy dziecko jest karmione zbyt często, bo mama uspokaja niemowlę za każdym razem przy piersi, nie próbując innych metod.

W nielicznych przypadkach problem może wynikać z alergii i nietolerancji pokarmowych. Nawet dzieci karmione piersią mogą nie tolerować cukru czy białka znajdującego się w mleku mamy. Trzeba jednak podkreślić, że zdarza się to rzadko.

Jak postępować, gdy dziecko uleje?

Jeśli ulewanie było niewielkie, wystarczy przemyć usta i buzię dziecka, by usunąć kwaśną treść żołądka, która może podrażniać delikatną skórę i śluzówkę u dziecka. Warto pokryć skórę delikatnym kremem dla dzieci.

W przypadku bardziej obfitego ulewania, może być konieczne przebranie dziecka.

Jeśli niemowlę często ulewa, najlepiej kłaść je w pozycji na boku, by nie doszło do zadławienia ulewanym pokarmem. Maluszek może leżeć na pieluszce tetrowej, co ułatwia nieco sprzątanie. Można również kłaść dziecko na pleckach, ale dbając jednocześnie, by głowa znajdowała się nieco wyżej (w sprzedaży są specjalne kliny, można również umieścić książkę pod materacykiem w łóżeczku).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.