Ukraińcy nie będą zdawać egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego

Od roku szkolnego 2024/2025 ukraińscy uczniowie nie będą musieli zdawać egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Polscy uczniowie muszą zdać ten egzamin. Uczeń z Ukrainy otrzyma tę samą ocenę, co na świadectwie z języka polskiego. To niesprawiedliwe – grzmią rodzice! Są też tacy, co mówią o dyskryminacji…i konsekwencjach nowego prawa.

Ukraińcy nie będą zdawać egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego

Bez egzaminu

Została przyjęta ustawa z dnia 15 maja 2024 roku. Według niej, jeśli uczeń z Ukrainy nie będzie chciał zdawać egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, będzie mógł odmówić. Tym samym może mieć ułatwione zadanie, by dostać się do liceum, technikum, czy innej wymarzonej szkoły.

Każdy polski uczeń w klasie ósmej przygotowuje się do egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Od tego, jak zda, zależy, czy dostanie się do wymarzonej szkoły. Dziecko z Ukrainy, z oczywistych powodów nie zna tak dobrze języka polskiego, jak Polak. Dlatego ma być zwolnione z egzaminu. Jednak czy to sprawiedliwe rozwiązanie?

Ukraińskie dziecko będzie mogło skupić się na dwóch pozostałych przedmiotach i tym samym być może będzie miało ułatwione zadanie na czekających go egzaminach. Trzeba uznać, że z jego ramion zostanie zdjęty ogromny ciężar stresu, z którym jego rówieśnik z Polski będzie musiał się zmierzyć i sobie poradzić. „To niesprawiedliwe – stwierdzają niektórzy rodzice – Nie możemy się na to zgodzić”.

System jest zły

Takie podejście do tematu oceniane jest jako złe, a nawet oburzające. Niektórzy twierdzą, że to tragiczne rozwiązanie, ale lepszego nie da się wprowadzić. Zdania są oczywiście podzielone, a temat wywołuje wiele emocji i równie sporo kontrowersji.

Także dlatego, że uczeń z Ukrainy nie zostanie w żaden niezależny sposób sprawdzony pod kątem znajomości języka polskiego i ma w ten sposób szansę iść do szkoły średniej – niekiedy na lepszych warunkach niż Polak. Tymczasem wydaje się, że w interesie polskim jest, aby uczniowie w Polsce znali język polski, kulturę i literaturę na pewnym „podstawowym poziomie”. Przepisanie oceny ze świadectwa wydaje się niesprawiedliwe, bo co do zasady łatwiej zdobyć dobrą ocenę na świadectwie niż później na egzaminie, zwłaszcza jeśli mowa o bardzo dobrych wynikach. Oceny ze świadectwa są zwyczajnie niemiarodajne i często niewiele mówią o danej osobie i jej poziomie wiedzy. Z tego powodu wymyślono egzaminy.

Dyskryminacja

Niektórzy mówią, że Polacy są dyskryminowane we własnym kraju i właśnie wprowadzone prawo to potwierdza. Rodzice pytają, co w sytuacji, gdy ich dziecko się nie dostanie do szkoły z powodu nowych przepisów?

Wiele osób twierdzi, że egzamin ósmoklasisty to dopiero początek i za chwilę ukraińscy uczniowie zostaną zwolnieni z pisania matury z języka polskiego, która od lat wypada najsłabiej i decyduje często o przyjęciu na studia.

Rodzi się również inne pytanie – czy Polacy w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Francji mają podobne przywileje co Ukraińcy w Polsce?

Co sądzisz na ten temat? Czy istnieje dobre, sprawiedliwe rozwiązanie?

Ukraiński uczeń, ukraińscy uczniowie, egzamin ósmoklasisty, egzamin dziecko, egzamin ósmoklasisty język polski

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*