Ukąszenie pająka – z czym może się wiązać? Jak sobie radzić?

W naszym kraju jest spotykanych naturalnie około 800 gatunków pająków. Zdecydowana większość z nich jest dla ludzi zupełnie niegroźna, a ich ukąszenie wywołuje jedynie miejscową reakcję skórną. Odrębny temat stanowią coraz częściej hodowane w naszych domach pająki egzotyczne, których jad może być śmiertelnie niebezpieczny. Zatem, jak najczęściej objawia się ukąszenie pająka? Ukąszenia, jakich polskich pająków są najbardziej niebezpieczne? Jak zachować się w przypadku ukąszenia przez pająka egzotyczne?

Jak objawia się ukąszenie przez pająka?

Duży odsetek spotykanych w Polsce pająków nie jest w stanie przebić ludzkiej skóry. Ukąszenia pozostałych wywołują zazwyczaj jedynie miejscową reakcję skórną. Objawia się ona świądem, pieczeniem, bólem, niewielkim obrzękiem oraz zaczerwienieniem. W grupie pacjentów szczególnie wrażliwych ukąszenie pająka może skutkować silniejszą reakcję wywołującą objawy ogólne (na przykład osłabienie, bóle głowy).

W skrajnych przypadkach reakcja organizmu na kontakt z jadem stawonoga może przybrać postać wstrząsu anafilaktycznego. Stan ten objawia się trudnościami w oddychaniu i mówieniu, obrzękami, znacznym osłabieniem i zaburzeniami świadomości. Co warte zaznaczenia, podejrzenie wstrząsu anafilaktycznego jest wskazaniem do domięśniowego podania adrenaliny oraz natychmiastowego wezwania pogotowania ratunkowego. Brak szybkiej pomocy medycznej może bowiem skutkować śmiercią ukąszonego.

ukąszenie pająka

Najbardziej niebezpieczne dla człowieka pająki spotykane naturalnie w Polsce

W naszym kraju występuje kilkanaście gatunków pająków, których ugryzienia mogą być szczególnie dokuczliwe. Spośród nich można wymienić:

  • Sieciarz jaskiniowy – pająk ten jest na co dzień spotykany w piwnicach, kopalniach, czy też studzienkach kanalizacyjnych. Cechami charakterystycznymi tego gatunku są rudobrązowy kolor, 5-centymetrowa długość oraz brak tworzenia klasycznych pajęczyn. Ukąszenie sieciarza jaskiniowego jest często porównywane do użądlenia przez szerszenia,
  • Krzyżak ogrodowy – pająk ten jest bardzo rozpowszechniony i można go spotkać w przydomowych ogrodach, czy też zabudowaniach gospodarczych. Cechą charakterystyczną tego gatunku na jest krzyż na odwłoku. Ukąszenie krzyżaka ogrodowego wywołuje najczęściej miejscową reakcję skórną. U części pacjentów charakterystyczne jest pojawienie się małych, lokalnych ognisk martwicy skóry w postaci dwóch małych punktów,
  • Tygrzyk paskowany – pająk ten żyje zazwyczaj w dużej bliskości ludzi. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest paskowany odwłok w trzech kolorach (białym, czarnym i żółtym). Ukąszenie tygrzyka paskowanego jest porównywane do użądlenia przez osę,
  • Kolczak zbrojny – pająka tego można spotkać na łąkach oraz w zaroślach. Jego cechami charakterystycznymi żółtobrązowy kolor, niewielkie rozmiary i wyraźnie widoczne kolce na odnóżach. Ugryzienie kolczaka zbrojnego wywołuje miejscową reakcję skórną oraz objawy zatrucia (bóle mięśni, dreszcze, osłabienie).

Ukąszenie przez pająka egzotycznego – postępowanie

Przyjmuje się, iż około 3% pająków produkuje jad, który może zagrażać życiu człowieka. Wiele spośród nich jest hodowane w naszym kraju przez hodowców. Co więcej, część notowanych w naszym kraju ataków groźnych pająków miało miejsce w sklepach spożywczych. Odpowiadał za nie pustelnik brunatny, który do Polski przylatywał w skrzyniach bananów.

Jeśli chodzi o objawy ugryzienia przez pająka egzotycznego, to zależą one od rodzaju produkowanego przez niego jadu. Mogą one obejmować między innymi wymioty, gorączkę, znaczny obrzęk, martwice tkanek, czy też zaburzenia świadomości. W części przypadków ukąszenie może być śmiertelne.

Postępowanie w przypadku ukąszenia przez pająka egzotycznego obejmuje pilne wezwania pogotowia lub zawiezienie pacjenta do szpitala. W przypadku braku możliwość transportu w ciągu dwóch godzin zalecane jest założenie opaski uciskowej powyżej miejsca ukąszenia. Postępowanie takie należy jednak skonsultować z lekarzem przez telefon. Co więcej, ukąszonego pacjenta warto położyć na ziemi z uniesioną ukąszoną kończyną. Pomocne może być również sfotografowanie pająka, który zaatakował pacjenta. Może to pomóc lekarzom w wybraniu odpowiedniego sposobu leczenia.

Słowem zakończenia, w Polsce naturalnie nie występują śmiertelnie groźne pająki. Niemniej jednak można się z nimi zetknąć i być przez nie ukąszonym.

Bibliografia:
Interna Szczeklika 2018/19
Ilustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków – Michał Grabowski, Radomir Jaskuła
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.