Ugryzienie kleszcza – i co dalej? Jak usunąć kleszcza?

Ugryzienie kleszcza nie musi być „pamiątką” po wycieczce do lasu. Czasami pajęczak zaatakuje w parku czy podczas zwykłego spaceru. Kleszcze bytują bowiem w krzewach, na łąkach i w miejskich parkach, czyli tam, gdzie często przebywamy z dziećmi. Co zrobić, gdy zauważymy ugryzienie kleszcza?

Jak atakują kleszcze?

Ugryzienie kleszcza może zdarzyć się w wielu sytuacjach. To dlatego, że te niewielkie pajączki są bardzo dobrze przygotowane do żerowania w ludzkim orgazmie. Żywią się krwią i potrafią po zapachu potu i temperaturze ciała namierzyć swoją ofiarę z odległości kilkunastu metrów.

Kleszcz po dostaniu się na skórę, zaczyna swoją wędrówkę w poszukiwaniu miejsca, gdzie skóra jest cienka i wilgotna. Ulubionymi miejscami są: pachwiny, pachy, obszar za uszami, pod kolanami. Kleszcz gdy znajdzie odpowiednie miejsce, wpuszcza substancję znieczulającą, by bezboleśnie przebić skórę. W ten sposób opóźnia również wystąpienie stanu zapalnego.

Ugryzienie kleszcza nie powoduje żadnych dolegliwości: swędzenia, pieczenia ani bólu. Jest niewyczuwalne przez ofiarę, dlatego tak łatwo go nie zauważyć. Z czasem jednak kleszcz pijąc krew i bytując na skórze przez kilka dni, znacznie powiększa swoje rozmiary i wtedy jego obecność łatwo zauważyć.

Jak zabezpieczyć się przed ugryzieniem kleszcza?

Dzieci są aktywne. Często przebywają w miejscach, w których nie brakuje kleszczy, dlatego niektórzy zalecają, by w przypadku najmłodszych używać specjalnych kremów i sprayów odstraszających kleszcze. Jednak ich stosowanie może być z jednej strony kłopotliwe, z drugiej nieskuteczne.

Dlatego podstawa to dokładne obejrzenie dziecka po spacerze, po zabawie na zewnątrz. W sezonie, w którym łatwo o ugryzienie kleszcza, warto wyrobić sobie ten nawyk i oglądać dokładnie skórę dziecka każdego dnia.

Ugryzienie kleszcza – co robić?

Kleszcze przenoszą wiele chorób, szacuje się, że 40% z nich stanowi źródło groźnych patogenów, dlatego tak ważne jest, by w razie ugryzienia pajęczaka, szybko go usunąć. Im krócej kleszcz bytuje na skórze, tym ryzyko rozwoju choroby jest mniejsze.

ugryzienie kleszcza

Warto przy tym pamiętać o następujących zasadach:

 • kleszcza niczym nie smarujemy. Oczywiście masło czy wazelina sprawiają, że łatwiej go usunąć, ale rośnie ryzyko, że pajęczak zwymiotuje, roznosząc w ten sposób szkodliwe patogeny,
 • najprościej zaopatrzyć się w specjalne narzędzie do usuwania kleszczy dostępne w każdej aptece – przyssawkę, pętelkę, długopis,
 • kleszcza chwytamy jak najbliżej skóry,
 • uważamy, by nie trzymać go za brzuch, by nie wpuścić jego zawartości pod skórę,
 • kleszcza wyciągamy stanowczym ruchem wzdłuż linii wbicia w skórę,
 • podczas wyciągania kleszcza nie wykonujemy ruchu okrężnego,
 • umieszczamy kleszcza na białej kartce papieru i sprawdzamy, czy kleszcz jest cały,
 • myjemy ręce,
 • dezynfekujemy miejsce ugryzienia.

Przeczytaj więcej o tym, jak usunąć kleszcza.

Ugryzienie kleszcza – kiedy na pogotowie?

Kleszcza najlepiej usunąć samodzielnie. W tym przypadku liczy się czas.

Jeśli nie udało się nam usunąć całego kleszcza, należy udać się na pogotowie.

W przeciągu 3 do 7 tygodni należy obserwować miejsce po ugryzieniu, czy nie pojawi się tam rumień po ugryzieniu. Jeśli zauważymy niepokojące zmiany na skórze, należy udać się do lekarza, który zleci podanie antybiotyku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Łukasz Łukasz

  Jezu jaki niepełny artykuł.
  Przede wszystkim w wypadku każdego ugryzienia przez kleszcza trzeba wykonać badanie krwi, ponieważ rumień może wcale nie występować. Często objawem boreliozy jest osłabienie i ogólne złe samopoczucie, stan podobny do grypy. Antybiotyki podane po długim czasie mają niewielką skuteczność. Dlatego wczesna diagnostyka ma olbrzymie znaczenie.Nie ma jednolitego stanowiska lekarzy na temat sposobów leczenia. Są 3 szkoły.
  Klasyczna – miesiąc antybiotyków i jesteś wyleczony niezależnie od tego czy masz objawy czy nie (absurd!)
  ILADS – wg. mnie to metoda porównywalna z chemioterapią jeżeli chodzi o obciążenie organizmu.
  Ziołowa.
  Ja przetestowałem najpierw antybiotyk (nieskutecznie) i dopiero zioła , brane przez prawie rok (chyba) mnie wyleczyły.
  Dodam, że kleszcz usunięty natychmiast , w całości , zero rumienia itp.
  Nie bagatelizujcie i nie czekajcie na zmiany na skórze.