Uderzenia gorąca w ciąży

Uderzenia gorąca zazwyczaj kojarzone są z okresem przekwitania, w mniejszym stopniu z ciążą.

Mimo to uczucia zalewającego ciepła i oblania potem doświadcza na skutek zmienionej gospodarki hormonalnej wiele przyszłych mam (szacuje się, ze około 15%).

Przeczytaj, jak sobie radzić z tym problemem.

Wyklucz choroby

awaiting-18886_1280Za uderzenia gorąca mogą odpowiadać problemy tarczycowe: porozmawiaj o tym symptomie z lekarzem, by wykluczyć ewentualne problemy natury medycznej.

Dobrze przygotuj się do wizyty. Zanotuj, w jakich godzinach zdarzają Ci się uderzenia gorąca. To może pomóc w zdiagnozowaniu problemu oraz określeniu jego przyczyn.

Najczęstsze przyczyny

Uderzenia gorąca najczęściej zdarzają się latem. Specjaliści wskazują na kilka przyczyn nagłego wzrostu temperatury ciała: zmiany hormonalne, przyspieszony metabolizm, rozszerzone naczynia krwionośne (generujące większą ilość ciepła). Podkreśla się, że im ciąża jest bardziej zaawansowana, tym uderzenia gorąca mogą stanowić większy problem.

Jak radzić sobie z uderzeniami gorąca w ciąży?

Warto wypróbować poniższe sposoby:

  1. Zakładaj przewiewną odzież wykonaną z dobrej jakości materiałów. Wszelkie ubrania wykonane z włókien syntetycznych pozostaw sobie na czas po rozwiązaniu.
  2. Ubieraj się na cebulkę.
  3. Gdy jest gorąco, nie ćwicz. Poczekaj aż temperatura spadnie do wieczora lub ćwicz rankiem. Najlepsze będą ćwiczenia na basenie.
  4. Nie stosuj na własną rękę ziół. Teoretycznie delikatne składniki mogą bowiem roztroić działanie układu hormonalnego. Jeśli jesteś w ciąży, skonsultuj się z lekarzem, zanim zdecydujesz się na „babcine receptury”.
  5. Dbaj o prawidłową, zbilansowaną dietę zawierającą błonnik, warzywa, owoce i zboża.
  6. Dobrze nawadniaj organizm, pijąc co najmniej dwa litry płynów dziennie (to czy dostarczasz odpowiednią ilość płynów, ocenisz między innymi po kolorze moczu: powinien być jasny, koloru słomy).
  7. Możesz stosować maści, balsamy i spraye chłodzące, które zapewniają ulgę poprzez przynoszenie chwilowego orzeźwienia.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.