Uczulenie na kosmetyki u dziecka

Uczulenie na kosmetyki u dziecka łatwo rozpoznać, ale znacznie trudniej wyleczyć. Jakiekolwiek nowe produkty pielęgnacyjne warto zatem wprowadzać powoli i stopniowo, szczególnie w przypadku niemowląt. Na co jeszcze powinni zwrócić uwagę rodzice zanim sięgną po kosmetyk?

Alergia skórna u dzieci i jej przyczyny

Alergia skórna to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na pewne związki, które organizm błędnie rozpoznaje jako zagrożenie.

Odpowiedź immunologiczna pochodzi od limfocytów T, które w określonych sytuacjach mobilizują układ odpornościowy do produkcji przeciwciał zwalczających nieznane patogeny.  Kiedy limfocyty rozpoznają daną substancję jako zagrożenie dla homeostazy, organizm wówczas produkują przeciwciała IgE. To właśnie reakcje IgE-zależne są odpowiedzialne za najczęstsze objawy alergii skórnych, takie jak wysypka czy w skrajnych przypadkach anafilaksja.

Przeciwciała IgE pozostają w organizmie dziecka nawet po usunięciu alergenu i w momencie, kiedy dochodzi do ponownego kontaktu, cały proces powtarza się od początku.

Dlaczego alergie na kosmetyki u dzieci są niebezpieczne?

Częsty kontakt z alergenami bywa przyczyną wystąpienia chronicznego stanu zapalnego. Właśnie dlatego nie wolno bagatelizować nawet najlżejszych objawów alergii na stosowany preparat, szczególnie jeśli pojawią się u najmłodszych dzieci. W skrajnej sytuacji, nieleczona alergia skórna może bowiem z czasem dawać dodatkowe objawy ze strony układu oddechowego i pokarmowego.

Uczulenie na kosmetyki u dziecka

Substancje, na które warto uważać

Do mycia i pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka należy stosować tylko preparaty przeznaczone dla najmłodszych. Nawet delikatne kosmetyki dla dorosłych mogą powodować u dzieci niebezpieczne reakcje alergiczne. W sytuacji, gdy u malucha wystąpi nadwrażliwość, warto natychmiast ograniczyć stosowanie danego preparatu do absolutnego minimum.

Najpopularniejsze substancje uczulające, które zazwyczaj można spotkać w kosmetykach do pielęgnacji ciała to:

  • alkohole, takie jak benzylowy i amylocynamonowy,
  • limonen i cytral,
  • butylofenol,
  • benzoesan benzylu,
  • parabeny,
  • kwas benzoesowy,
  • izotiazoliny,
  • detergenty, takie jak SLS, SLES,
  • sztuczne barwniki, takie jak żółcień pomarańczowa, P-fenylenodiamina (PPD) tartrazyna (E102),
  • substancje pochodzenia naturalnego, takie jak propolis, mango, skrzyp polny, arnika, krwawnik, lawenda, olejki eteryczne.

Warto zatem uważnie czytać etykiety i zwracać uwagę na skład nowych preparatów do pielęgnacji wrażliwej i delikatnej skóry dziecka, szczególnie jeśli alergia występowała już wcześniej. 

Jak sobie poradzić z problemem?

W pierwszej kolejności należy maksymalnie ograniczyć kontakt skóry dziecka z alergenem. 

W przypadku niemowląt alergia skórna jest raczej łatwa do kontrolowania, ponieważ dość szybko da się wychwycić, co w danym momencie odpowiada za niepożądane objawy. Nieco trudniej sytuacja wygląda ze starszymi dziećmi, które każdego dnia są narażone na kontakt z setkami nowych substancji. 

Kiedy wystąpią pierwsze niepokojące objawy, takie jak wysypka skórna, swędzenie, zaczerwienienie, warto udać się do lekarza. Alergolog lub dermatolog pomoże ustalić przyczyny problemu i zaproponuje odpowiedni sposób postępowania w danej sytuacji. W przypadku dzieci, które ukończyły 5 rok życia konieczne może się okazać dodatkowe odczulanie.  

Leczenie alergii skórnej u dziecka będzie skuteczne tylko wówczas, gdy rodzice zastosują się do zaleceń lekarza prowadzącego. W zależności od nasilenia, może być także konieczne podawanie leków przeciwhistaminowych lub kortykosteroidów w różnej postaci. Jeśli wystąpią nadkażenia skóry, wtedy niezbędne jest również leczenie przy pomocy roztworów antyseptycznych, a nawet antybiotyków. 

Na suchą i wrażliwą skórę u dzieci warto stosować specjalistyczne kosmetyki zwane emolientami. Są to ogólnie dostępne preparaty o bardzo silnych właściwościach nawilżających i natłuszczających. Warto przy tym pamiętać, że jakiekolwiek domowe czy drogeryjne sposoby na alergię skórną, powinny być za każdym razem skonsultowane ze specjalistą.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.