Uczulenie na kosmetyki u dziecka łatwo rozpoznać, ale znacznie trudniej wyleczyć. Jakiekolwiek nowe produkty pielęgnacyjne warto zatem wprowadzać powoli i stopniowo, szczególnie w przypadku niemowląt. Na co jeszcze powinni zwrócić uwagę rodzice zanim sięgną po kosmetyk?
Alergia skórna u dzieci i jej przyczyny
Alergia skórna to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na pewne związki, które organizm błędnie rozpoznaje jako zagrożenie.
Odpowiedź immunologiczna pochodzi od limfocytów T, które w określonych sytuacjach mobilizują układ odpornościowy do produkcji przeciwciał zwalczających nieznane patogeny. Kiedy limfocyty rozpoznają daną substancję jako zagrożenie dla homeostazy, organizm wówczas produkują przeciwciała IgE. To właśnie reakcje IgE-zależne są odpowiedzialne za najczęstsze objawy alergii skórnych, takie jak wysypka czy w skrajnych przypadkach anafilaksja.
Przeciwciała IgE pozostają w organizmie dziecka nawet po usunięciu alergenu i w momencie, kiedy dochodzi do ponownego kontaktu, cały proces powtarza się od początku.
Dlaczego alergie na kosmetyki u dzieci są niebezpieczne?
Częsty kontakt z alergenami bywa przyczyną wystąpienia chronicznego stanu zapalnego. Właśnie dlatego nie wolno bagatelizować nawet najlżejszych objawów alergii na stosowany preparat, szczególnie jeśli pojawią się u najmłodszych dzieci. W skrajnej sytuacji, nieleczona alergia skórna może bowiem z czasem dawać dodatkowe objawy ze strony układu oddechowego i pokarmowego.
Substancje, na które warto uważać
Do mycia i pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka należy stosować tylko preparaty przeznaczone dla najmłodszych. Nawet delikatne kosmetyki dla dorosłych mogą powodować u dzieci niebezpieczne reakcje alergiczne. W sytuacji, gdy u malucha wystąpi nadwrażliwość, warto natychmiast ograniczyć stosowanie danego preparatu do absolutnego minimum.
Najpopularniejsze substancje uczulające, które zazwyczaj można spotkać w kosmetykach do pielęgnacji ciała to:
- alkohole, takie jak benzylowy i amylocynamonowy,
- limonen i cytral,
- butylofenol,
- benzoesan benzylu,
- parabeny,
- kwas benzoesowy,
- izotiazoliny,
- detergenty, takie jak SLS, SLES,
- sztuczne barwniki, takie jak żółcień pomarańczowa, P-fenylenodiamina (PPD) tartrazyna (E102),
- substancje pochodzenia naturalnego, takie jak propolis, mango, skrzyp polny, arnika, krwawnik, lawenda, olejki eteryczne.
Warto zatem uważnie czytać etykiety i zwracać uwagę na skład nowych preparatów do pielęgnacji wrażliwej i delikatnej skóry dziecka, szczególnie jeśli alergia występowała już wcześniej.
Jak sobie poradzić z problemem?
W pierwszej kolejności należy maksymalnie ograniczyć kontakt skóry dziecka z alergenem.
W przypadku niemowląt alergia skórna jest raczej łatwa do kontrolowania, ponieważ dość szybko da się wychwycić, co w danym momencie odpowiada za niepożądane objawy. Nieco trudniej sytuacja wygląda ze starszymi dziećmi, które każdego dnia są narażone na kontakt z setkami nowych substancji.
Kiedy wystąpią pierwsze niepokojące objawy, takie jak wysypka skórna, swędzenie, zaczerwienienie, warto udać się do lekarza. Alergolog lub dermatolog pomoże ustalić przyczyny problemu i zaproponuje odpowiedni sposób postępowania w danej sytuacji. W przypadku dzieci, które ukończyły 5 rok życia konieczne może się okazać dodatkowe odczulanie.
Leczenie alergii skórnej u dziecka będzie skuteczne tylko wówczas, gdy rodzice zastosują się do zaleceń lekarza prowadzącego. W zależności od nasilenia, może być także konieczne podawanie leków przeciwhistaminowych lub kortykosteroidów w różnej postaci. Jeśli wystąpią nadkażenia skóry, wtedy niezbędne jest również leczenie przy pomocy roztworów antyseptycznych, a nawet antybiotyków.
Na suchą i wrażliwą skórę u dzieci warto stosować specjalistyczne kosmetyki zwane emolientami. Są to ogólnie dostępne preparaty o bardzo silnych właściwościach nawilżających i natłuszczających. Warto przy tym pamiętać, że jakiekolwiek domowe czy drogeryjne sposoby na alergię skórną, powinny być za każdym razem skonsultowane ze specjalistą.
Komentarze