Uczulenie na jajka – wyzwanie pod lupą

Co nas najczęściej uczula? Okazuje się, że białka. Obok białek mleka krowiego, także białka jaja. Zazwyczaj uczulenie na jajka dotyczy najmłodszych dzieci, dużo rzadziej rozwija się u dorosłych. Jak się objawia ten typ alergii i jak sobie z nim radzić? Przeczytaj! Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Najczęstszym typem alergii jest alergia na mleko, następnie pod względem częstotliwości występuje alergia na orzeszki i jajka. Uczulenie na jajka dotyczy 2% wszystkich dzieci. Reakcję alergiczną częściej wywołują białka w jajku kurzym, rzadziej – żółtka. Można być uczulonym na białko, żółtko lub całe jajko.

Uczulenie na jajka – co powoduje problemy?

Alergia na jajka może mieć dwie postaci:

  • uczulenie na białka – tu najczęściej źródłem problemów jest owomukoid, owoalbumina, owotransferyna, lizozym. Jednak składników uczulających jest aż 23.
  • uczulenie na żółtko – za nieprawidłową reakcję odpowiadają – liwetyna, globulina, lipoproteina.

Co istotne składniki te mają działanie alergizujące nawet po obróbce cieplej. To znaczy jajko smażone, gotowane, pieczone i każde inne będzie uczulało. Innymi słowy jajka są termostabilne.

uczulenie na jajka

Kiedy pojawia się uczulenie na jajka?

Reakcja alergiczna występuje przeważnie u niemowląt i dzieci do drugiego roku życia. W starszych grupach wiekowych problem występuje znacznie rzadziej.

Nieprzyjemne symptomy zazwyczaj występują od razu po spożyciu jajka lub w kilka godzin później. Czego można się spodziewać? Najczęściej pojawiają się: ból brzucha, wymioty, biegunka. Z reakcji nieco późniejszych wymienia się pokrzywkę i obrzęk wokół ust, w skrajnych przypadkach może dojść do reakcji anafilaktycznej. Czasami występuje skurcz oskrzeli, zapalenie spojówek, zatkany nos, katar, problemy z oddychaniem, świszczący oddech. Późną reakcją na uczulenie jest astma oskrzelowa.

Jak wygląda leczenie?

Jedynym skutecznym sposobem na uczulenie na jajka jest wyeliminowanie tego składnika z menu. Należy unikać spożycia jajek nie tylko w czystej postaci, ale także jako dodatek, również w formie przetworzonej jako susz jajeczny. Ponadto zaleca się wystrzegać wszystkich produktów, które na opakowaniu mają informację, że zawierają jajko, ale i tych, które mogą je zawierać. W tym celu należy starannie studiować etykiety produktów.

Czy zastępować jajka kurze innymi?

Często po zdiagnozowaniu uczulenia na jajka kurze niektórzy eksperci sugerują sprawdzenie, czy dziecko dobrze zareaguje przykładowo na jaja przepiórcze. Niestety nie jest to najlepszy pomysł. Często bowiem reakcja jest równie silna i dotkliwa.

Jak poradzić sobie bez jajek?

Czy jeśli dziecko ma uczulenie na jajka, to trzeba zapomnieć o jajecznicy, naleśnikach, plackach, ciasteczkach, bezach, makaronach, sosach, majonezie, sałatkach z jajkiem i wielu innych? Na szczęście nie do końca. Starannie prowadzona dieta może przynieść oczekiwany efekt, tak, że w przyszłości będzie można wrócić do próby spożywania jajek.

Poza tym jajka odpowiadające za „sklejanie”: ciasta, czyli wiązanie struktury  a białka jaja – zapewniające pulchność można zastąpić innymi składnikami.

  • jajka można zamienić kisielem z siemienia lnianego
  • w cieście – bananem, musem jabłkowym, musem śliwkowym,
  • dla każdego pominiętego jajka w przepisie można użyć własnoręcznie przygotowanego zastępnika (połączenia jednej łyżki wody, jednej łyżki oleju i 1 łyżeczki proszku do pieczenia),
  • zamiast jajka podczas panierowania można użyć skrobi kukurydzianej,
  • jako środek spulchniający można użyć ubitą wodę z cieciorki (tak samo przygotowuje się bezy bez jajek),
  • zamiast jajecznicy można przygotować tofucznicę, z tofu.

Dieta bezjajeczna nie jest prosta, ale dobrze zaplanowana nie stanowi większego problemu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.