Jak to wygląda w praktyce?
Co to jest intymność?
Przy okazji kąpieli powiedz dziecku, kto może je dotykać w miejscach intymnych i w jakim celu. Wyjaśnij, gdzie znajdują się jego części intymne, jaki rodzaj dotyku jest odpowiedni, a jaki nie. Przekazuj te informacje w taki sposób, by dziecko było dumne ze swojego ciała, a nie się go wstydziło. Powiedz, że jego ciało należy wyłącznie do niego i nikt nie ma prawa go dotykać, jeśli nie ma na to ochoty.
Naucz malucha, by po skorzystaniu z toalety nie biegał bez majtek po domu, a jeśli musi to robić, by w ten sam sposób nie zachowywał się poza domem.
Gdy zorientujesz się, że Twoje dziecko dotyka swoich miejsc intymnych, nie reaguj nerwowo. Wytłumacz, że może to robić, ale gdy jest samo, a nie w miejscu publicznym.
Rozmawiając o intymności, nie skupiaj się tylko na zagrożeniach. Powiedz, że intymność, bliskość to świetny sposób na okazywanie sobie uczucia między ludźmi dorosłymi.
Pełne posłuszeństwo?
Warto wychowywać dzieci w ten sposób, by miało poczucie decydowania o własnym ciele. Maluch powinien wiedzieć, że może nie pocałować babci na przywitanie, odrzucić podszczypywanie ze strony wujka, czy nie zgodzić się na łaskotanie. Nie oznacza to, że dziecko ma się nie przywitać. Może podać rękę lub powiedzieć dzień dobry. Rodzic, jak podkreślają psychologowie, nie powinien zmuszać dziecka do całowania czy przytulania „na zgodę” oraz w innej formie, jeśli dziecko nie ma na to ochoty. Jest też problem ze stosowaniem kar fizycznych, które uczą dziecko, że można naruszać jego ciało.
Poinformuj malucha, że może odmówić zachowania, czynności, która wzbudza w nim lęk. Upewnij się, że dziecko wie, że może powiedzieć Ci o każdej sytuacji, która wzbudziła w nim niepokój.
Słuchaj
Gdy dziecko dzieli się z Tobą swoimi uczuciami, a Ty uważasz je za absurdalne, nie komentuj tego w negatywny sposób. Dziecko ma prawo czuć się, jak się czuje. Ty z kolei podziękuj mu, że podzieliło się z Tobą swoimi odczuciami i porozmawiaj o tym, co je nurtuje. Niech ma poczucie, że może Tobie powiedzieć absolutnie wszystko.
Gdy się zgubię
Przećwicz z dzieckiem w domu w formie zabawy, co należy zrobić, gdy się zgubi, do kogo się zwrócić. Naucz prosić o pomoc, poinformuj, u kogo najbezpieczniej szukać wsparcia. Upewnij się, że dziecko umie się przedstawić (zna swoje imię i nazwisko) i wie, gdzie mieszka.
Nawet jeśli masz pewność, że dobrze przygotowałaś dziecko i ma ono świadomość zagrożeń, nigdy nie zapomnij, że to Ty odpowiadasz za jego bezpieczeństwo. Dlatego czuwaj, zwracaj uwagę, z jakimi dorosłymi przebywa dziecko, obserwuj i często rozmawiaj, budując z nim dobrą relację.
szkoda, że większość rodziców o to nie dba…a potem tragedia za tragedią
powinno się o tym mówić i to jak najgłośniej To bardzo ważny temat Temat który powinien jak dla mnie być poruszany i w szkołach bo pedofilia w domach jest starannie ukrywana
tak, ale wiele osób twierdzi, że to głupota, przesada, że to dzieje się tylko w patologicznych rodzinach…g….prawda
dobrze, że o tym piszecie w tak wywazony sposob
Bronię dziecko od 4 lat w sadach. On krzyczy kłamiesz a dziecko pokazało na lalce gdzie było dotykane gdy mamy nie było.