Ubezpieczenie auta na wyjazd zagraniczny – co należy wiedzieć?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Po trudnych, pandemicznych warunkach Polacy ruszają na wakacje. Wielu wybierze lub wybrało już wyjazd nad polskie wybrzeże lub w góry, a inni pojadą na urlop za granicę. Część w obawie przed transportem zbiorowym i ograniczeniami dotyczącymi ruchu lotniczego zdecyduje się na dojazd własny. Przed taką podróżą trzeba sprawdzić stan techniczny pojazdu i w ramach zapewnienia sobie bezpieczeństwa wykupić ubezpieczenie auta na wyjazd zagraniczny. Czym się przy tym kierować?

Polacy jadą na wakacje

Aż 47 proc. Polaków, jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia[1], chce spędzić urlop w Polsce. Około 18 proc. planowało w 2021 roku wakacje w kraju i za granicą lub tylko za granicą. Część wyjazdów poza Polskę – do Chorwacji czy do Włoch – organizowanych jest z wykorzystaniem własnego transportu. Z kolei z badania wykonanego przez SW Research na zlecenie Oponeo[2] wynika, że ponad 60 proc. Polaków jedzie na wakacje swoim autem.

Taka wyprawa powinna być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem auta. Powinniśmy wybrać się do warsztatu i sprawdzić jego stan techniczny, wymienić płyny eksploatacyjne czy też skontrolować stan ogumienia. Jeśli wyjeżdżamy do polskich kurortów wypoczynkowych, właściwie martwić nas może tylko to, czy mamy ważne ubezpieczenie OC samochodu. Inaczej jest przy wyjazdach zagranicznych. OC wykupione w Polsce będzie działało również i w innych krajach, ale nie wszędzie.

Wyjazd za granicę a ważność ubezpieczenia OC

Czy polisa OC, która zapewnia ochronę ubezpieczeniową przed ponoszeniem finansowych skutków szkód wywołanych przez kierującego pojazdem w ruchu drogowym będzie chroniła nas również podczas wyjazdów zagranicznych? Wszystko zależy od tego, gdzie się wybieramy.

Jest wiele krajów, w których akceptowalna jest ochrona wynikająca z polskiej polisy OC. Do tej grupy zaliczają się:

  • kraje członkowskie Unii Europejskiej,
  • Bośnia i Hercegowina,
  • Gibraltar,
  • Irlandia Północna,
  • Islandia,
  • Liechtenstein,
  • Monako,
  • Norwegię,
  • San Marino,
  • Szwajcaria,
  • Wielka Brytania,
  • Wyspy Owcze.

Co prawda w Polsce nie ma już obowiązku wożenia ze sobą w aucie i posiadania przy sobie podczas kontroli polisy OC, ale lepiej mieć ją w czasie wyjazdów zagranicznych.

Są też państwa, które wymagają od kierowców wjeżdżających na ich terytorium zielonej karty. To dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC w kraju, w którym samochód jest zarejestrowany. Jeśli wykupujemy ubezpieczenie samochodu w UNIQA, to zieloną kartę otrzymamy w cenie pakietu OC na wszystkie kraje Systemu Zielonej Karty.

Zielona karta potrzebna jest w krajach, które nie zawarły Porozumienia Wielostronnego, w tym w:

  • Albanii,
  • Azerbejdżanie,
  • Białorusi,
  • Iranie,
  • Izraelu,
  • Macedonii,
  • Maroku,
  • Mołdawii,
  • Rosji,
  • Tunezji,
  • Turcji,
  • Ukrainie.

W przypadku wyjazdu zagranicznego, który obejmuje przejazd przez inne niż wymienione kraje, np. przez Kosowo, niewystarczająca będzie polisa OC czy wydana przez nas zielona karta. Potrzebne będzie ubezpieczenie graniczne.

Uwaga! Bez ważnego ubezpieczenia nie przekraczajmy granicy

W żadnym przypadku nie powinniśmy szykować się do podróży na terenie kraju czy tym bardziej za granicę bez ważnej polisy ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Aktualna ochrona jest konieczna, w razie kontroli lub tym bardziej wtedy, gdy spowodujemy kolizję i szkody rzeczowe lub osobowe. Bez ubezpieczenia OC honorowanego na danym terytorium możemy mieć poważne problemy.

Co jest ważne przed wyjazdem autem za granicę?

Podstawowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla posiadaczy pojazdów mechanicznych – w kraju i poza nim.

Szkoda za granicą, choć może kojarzyć z kłopotami, nie musi wpływać na przerwanie naszego wakacyjnego odpoczynku. Wyjeżdżając za granicę, warto zadbać o jak najszerszy zakres ubezpieczenia. Będziemy podróżować w różnych warunkach pogodowych, mamy do pokonania większy dystans, auto jest pełne pasażerów i załadowane po brzegi bagażami.

Aby spać spokojnie, warto wykupić polisę autocasco wraz z assistance oraz dodatkowo ubezpieczeniem bagażu i NNW kierowcy i pasażerów obejmujących zakresem zdarzenia, które mogą wydarzyć się za granicą, nie tylko na terenie Polski.

Pierwszą rzeczą jaka może nam się przydarzyć, to awaria pojazdu, która uniemożliwi dalszą podróż oraz realizację planów wakacyjnych. Aby zabezpieczyć się przed takim zdarzeniem, warto mieć dobry assistance w podróży. Zakres assistance powinien obejmować wszelkie zdarzenia poza granicami RP, mieć jak najwyższe limity holowania oraz różne przydatne opcje, takie jak doraźna pomoc na drodze, auto zastępcze, transport osób, organizacja dalszej podróży, pomoc tłumacza czy natychmiastowa pomoc medyczna. Od zdarzeń, na które nie mamy wpływu lub wyrządziliśmy z naszej winy (szkody żywiołowe, kradzież, wandalizm, kolizja z innym pojazdem, zwierzęciem czy szkoda parkingowa), nasze auto ochroni ubezpieczenie autocasco.

W przypadku szkody za granicą, warto pamiętać o tym, że mając autocasco, możemy naprawić pojazd na koszt ubezpieczyciela do pewnej kwoty, która jest określona w umowie ubezpieczenia. Prowizoryczna naprawa pojazdu za granicą pozwoli nam kontynuować dalszą podróż  i nie spowoduje konieczności powrotu do Polski. Po powrocie do kraju, naprawa naszego pojazdu będzie kontynuowana i realizowana wg wariantu likwidacji szkód, który mamy wykupiony. Jeżeli chcemy spać spokojnie, pamiętajmy nie tylko o samochodzie, ale o zdrowiu i życiu naszych bliskich, których możemy dodatkowo ochronić w zakresie NNW. Wyjeżdżając za granicę, nie zapominajmy o bagażu, który możemy dodatkowo ochronić od uszkodzeń lub kradzieży.

[1] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Co-czwarty-Polak-nie-planuje-wyjazdu-na-wakacje-w-tym-roku-8129104.html

[2] https://moto.pl/MotoPL/7,174430,27216040,niedlugo-pojedziemy-na-wakacje-czesc-z-nas-zrobi-to-kamperami.html

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*