Ciąża to szczególny czas dla każdej kobiety. Wielu specjalistów zaleca w tym okresie zachowanie szczególnej ostrożności i tak zwane „dmuchanie na zimne”, także pod kątem decyzji kulinarnych. Nie wszystko to, co jadło się wcześniej, można spożywać, gdy spodziewamy się dziecka. Szczególna ostrożność dotyczy używania ziół. I tu rodzi się pytanie, które zioła można bezpiecznie stosować. Czy są takie, które są zakazane, np. tymianek? Może prawdą jest stwierdzenie, że lepiej darować sobie tymianek w ciąży. A jeśli tak, to dlaczego?
Czy tymianek w ciąży jest bezpieczny?
Na początek warto zapytać, skąd w ogóle to pytanie? Przecież tymianek to nie tylko zioło, ale też przyprawa. Okazuje się jednak, że nie jest ono takie głupie. Organizm kobiety w ciąży jest bowiem szczególnie wrażliwy i może reagować w nietypowy, mocno zaskakujący sposób. Mogą wystąpić reakcje, które normalnie w życiu by się nie pojawiły.
Tymianek w ciąży – tak, ale w ograniczonym wydaniu
Tymianek w ciąży nie jest odgórnie zakazany. Jako przyprawa, dodawana do potraw w tradycyjnym wydaniu nie powinien wywoływać negatywnych konsekwencji. Chyba, że kobieta jest uczulona lub nie toleruje z innego powodu tego składnika.
Problem się robi w sytuacji, kiedy tymianek zaczynamy stosować jako zioło, na przykład jako herbatę tymiankową. I tutaj trzeba już uważać, bo tymianek w ciąży zastosowany w dużej ilości może wywoływać negatywne reakcje. Jedna filiżanka w ciągu dnia nie powinna być problemem, ale już dwie-trzy to może być za dużo.
Stosowanie tymianku w dużej ilości może powodować niekorzystne skurcze macicy. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku ciąży zagrożonej. W skrajnych przypadkach może wywołać poronienia czy przedwczesny poród.
Czy tymianek może pomóc?
Tymianek jako przyprawa może nieść mnóstwo korzyści. Dlaczego? Ponieważ zawiera:
- flawonoidy,
- witaminy,
- olejki eteryczne.
Tymianek jako zioło pomaga w:
- zapaleniu migdałów,
- niespokojnym śnie,
- astmie,
- nadciśnieniu,
- reumatyzmie,
- zapaleniu pęcherza,
- hemoroidach.
Więcej o właściwościach zdrowotnych tymianku przeczytasz tutaj.
To stosować czy nie tymianek w ciąży?
Niewielka ilość tymianku jest bezpieczna. Herbata tymiankowa w terapii leczenia kaszlu (koi bolesny kaszel, wspomaga leczenie infekcji dróg oddechowych), walki z bakteriami, czy wirusami – również. Jednak w ciąży warto ograniczyć się do jednej filiżanki dziennie. To pozwoli skorzystać z dobrych właściwości tymianku i uniknąć potencjalnego negatywnego wpływu.
Jak przygotować herbatę tymiankową? Zalej łyżkę tymianku filiżanką wrzącej wody. Zaparz i wypij, na przykład z dodatkiem miodu.
Jeszcze lepszym sposobem jest płukanie gardła naparem z tymianku. To pomoże na ból, infekcje, kaszel. I nie ma konieczności połykania napoju, co zmniejsza potencjalny negatywny wpływ tymianku w ciąży.
Czy tymianek można stosować, karmiąc piersią? Można, jednak zachowując rozsądek. W razie wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.
Komentarze