Tymianek w ciąży może wywołać przedwczesny poród?

Ciąża to szczególny czas dla każdej kobiety. Wielu specjalistów zaleca w tym okresie zachowanie szczególnej ostrożności i tak zwane „dmuchanie na zimne”, także pod kątem decyzji kulinarnych. Nie wszystko to, co jadło się wcześniej, można spożywać, gdy spodziewamy się dziecka. Szczególna ostrożność dotyczy używania ziół. I tu rodzi się pytanie, które zioła można bezpiecznie stosować. Czy są takie, które są zakazane, np. tymianek? Może prawdą jest stwierdzenie, że lepiej darować sobie tymianek w ciąży. A jeśli tak, to dlaczego?

Czy tymianek w ciąży jest bezpieczny?

Na początek warto zapytać, skąd w ogóle to pytanie? Przecież tymianek to nie tylko zioło, ale też przyprawa. Okazuje się jednak, że nie jest ono takie głupie. Organizm kobiety w ciąży jest bowiem szczególnie wrażliwy i może reagować w nietypowy, mocno zaskakujący sposób. Mogą wystąpić reakcje, które normalnie w życiu by się nie pojawiły.

tymianek w ciąży

Tymianek w ciąży – tak, ale w ograniczonym wydaniu

Tymianek w ciąży nie jest odgórnie zakazany. Jako przyprawa, dodawana do potraw w tradycyjnym wydaniu nie powinien wywoływać negatywnych konsekwencji. Chyba, że kobieta jest uczulona lub nie toleruje z innego powodu tego składnika.

Problem się robi w sytuacji, kiedy tymianek zaczynamy stosować jako zioło, na przykład jako herbatę tymiankową. I tutaj trzeba już uważać, bo tymianek w ciąży zastosowany w dużej ilości może wywoływać negatywne reakcje. Jedna filiżanka w ciągu dnia nie powinna być problemem, ale już dwie-trzy to może być za dużo.

Stosowanie tymianku w dużej ilości może powodować niekorzystne skurcze macicy. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku ciąży zagrożonej. W skrajnych przypadkach może wywołać poronienia czy przedwczesny poród.

Czy tymianek może pomóc?

Tymianek jako przyprawa może nieść mnóstwo korzyści. Dlaczego? Ponieważ zawiera:

  • flawonoidy,
  • witaminy,
  • olejki eteryczne.

Tymianek jako zioło pomaga w:

Więcej o właściwościach zdrowotnych tymianku przeczytasz tutaj.

To stosować czy nie tymianek w ciąży?

Niewielka ilość tymianku jest bezpieczna. Herbata tymiankowa w terapii leczenia kaszlu (koi bolesny kaszel, wspomaga leczenie infekcji dróg oddechowych), walki z bakteriami, czy wirusami – również. Jednak w ciąży warto ograniczyć się do jednej filiżanki dziennie. To pozwoli skorzystać z dobrych właściwości tymianku i uniknąć potencjalnego negatywnego wpływu.

Jak przygotować herbatę tymiankową? Zalej łyżkę tymianku filiżanką wrzącej wody. Zaparz i wypij, na przykład z dodatkiem miodu.

Jeszcze lepszym sposobem jest płukanie gardła naparem z tymianku. To pomoże na ból, infekcje, kaszel. I nie ma konieczności połykania napoju, co zmniejsza potencjalny negatywny wpływ tymianku w ciąży.

Czy tymianek można stosować, karmiąc piersią? Można, jednak zachowując rozsądek. W razie wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.