Tygodniowe dziecko – wygląd, zachowanie, potrzeby

Narodziny dziecka są wyjątkowym wydarzeniem w życiu całej rodziny. Szczególne emocje budzą pierwsze dni życia noworodka. Właśnie wtedy wszyscy uczą się opieki nad małym członkiem rodziny i przyzwyczajają się do nowych zwyczajów.  Z każdym dniem pielęgnacja noworodka staje się łatwiejsza i bardziej naturalna. Żeby przyspieszyć ten proces i lepiej zrozumieć swoje maleństwo, warto poznać, jakie jest tygodniowe dziecko. Co warto wiedzieć o jego wyglądzie, zachowaniu, potrzebach.

Pierwszy tydzień noworodka z rodzicami – rozwój, potrzeby, zachowanie

W pierwszym tygodniu życia noworodek ma niezwykle wyostrzony zmysł dotyku, dlatego dzięki bliskiemu kontaktowi z opiekunami czuje się bezpiecznie. Z tego powodu, szczególnie w pierwszych dniach życia, tak ważne jest kontynuowanie kangurowania, czyli kontaktu skóra do skóry. Pozwala ono maleństwu lepiej poznawać rodziców oraz ćwiczyć zmysły, stymulując w ten sposób rozwój układu nerwowego.

Przez pierwsze dni życia noworodka stymulowane są także inne zmysły, zwłaszcza wzroku i słuchu. Już od pierwszych chwil uczy się ono rozpoznawać twarze i głosy bliskich, a nawet zapachy domowników. W ten sposób mózg maluszka bombardowany różnorodnymi bodźcami ze świata zewnętrznego jest stymulowany do prawidłowego rozwoju.

tygodniowe dziecko

Odpoczynek od otaczającego świata zapewnia noworodkowi sen, który na tym etapie rozwoju zajmuje większą część doby. Według specjalistów, czas snu noworodka w pierwszym tygodniu życia może wynosić nawet 18-21 godzin. Jest on podzielony na kilka okresów przeplatanych momentami czuwania, kiedy to maluch sygnalizuje swoje potrzeby. Robi to najczęściej za pomocą płaczu, ponieważ  jest to najłatwiejszy i najskuteczniejszy sposób porozumiewania się z otoczeniem. Dziecko zazwyczaj informuje o głodzie, chęci przebrania, przytulenia i ukołysania przez opiekuna. Noworodek w pierwszym tygodniu życia je jednak stosunkowo niewiele (choć sporo ssie), ponieważ posiada jeszcze zapasy energetyczne nagromadzone w trakcie życia płodowego.

Jak wygląda dziecko w pierwszym tygodniu życia?

Wygląd noworodka w pierwszych dniach życia może nieco dziwić osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z tak małą istotą. W pierwszym tygodniu życia maleństwo nie wygląda bowiem jak idealny bobas z telewizyjnej reklamy. W tym czasie dziecko ma dość specyficzną urodę. Wygląd nosi jeszcze znamiona niedawno przebytego porodu. Główka może być lekko zniekształcona po przeciskaniu się przez kanał rodny, a na twarzy i ciele maluszka widnieć mogą powstałe podczas porodu krwiaki. Dodatkowo powieki dziecka w pierwszych dniach życia często są opuchnięte, przez co maluszek wygląda na bardzo zmęczonego.

Na główce maleństwa znajdują się dwa ciemiączka – przednie i tylne, które będą powoli zarastały w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia. Skóra jest różowa i pomarszczona, a czasem może być także pokryta delikatnymi włoskami zwanymi lanugo. W wyniku poporodowego działania hormonów matki w organizmie dziecka, gruczoły piersiowe i narządy płciowe noworodka mogą być nieco powiększone. Nie ma jednak powodu do obaw. Zarówno to, jak i inne poporodowe zmiany w wyglądzie są tylko tymczasowe i po niedługim czasie ustąpią.

Jak kształtuje się waga tygodniowego dziecka?

Waga urodzeniowa donoszonego noworodka kształtuje się zwykle w przedziale ok. 2800-3500g, a długość ciała wynosi ok. 48-56cm. W pierwszym tygodniu życia maluszka najczęściej występuje tzw. fizjologiczny spadek masy ciała wynoszący maksymalnie do 10% urodzeniowej masy ciała. Spowodowane jest to m.in. wydaleniem smółki, utratą mazi płodowej, wysychaniem kikuta pępowiny oraz przyjmowaniem niewielkiej ilości pokarmu w pierwszych dniach życia. Jest to jednak zjawisko przejściowe i w okolicach 10 dnia po porodzie waga maleństwa powinna wrócić do normy i od tego momentu wzrastać.

W pierwszym tygodniu życia maluch powinien przybrać około 120-200g, co daje ok 15-20g dziennego przyrostu masy. Ze względu jednak na fizjologiczny spadek masy ciała, pod koniec pierwszego tygodnia waga dziecka będzie oscylować w granicach wagi urodzeniowej.

Choć opieka nad niemowlęciem zaraz po porodzie w pierwszych chwilach może przerażać, to wszystko, czego potrzebuje wtedy maluch to swojej rodziny. Z każdym dniem opiekunowie i niemowlę uczą się siebie wzajemnie, coraz lepiej się poznają i rozumieją. Pierwszy tydzień opieki nad noworodkiem jest jak skok na głęboką wodę, dlatego mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże nieco się na niego przygotować.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.