„Twoje dziecko szczęśliwe w przedszkolu” Jovanka Jovičić

Chyba największym atrybutem tej książki jest skupianie się na wszechstronnym przygotowaniu dzieci do przedszkola, takim, w którym nie brak wzmianki o wpływie rodziców. Zanim bowiem pozwoli się maluchowi wkroczyć w nową grupę społeczną, należy sobie odpowiedzieć na jedno proste pytanie: czy sami jesteśmy gotowi do tego, by dziecko poszło do przedszkola. Odpowiedź czasami nie jest oczywista…

Autorka książki to psycholog, dzielący się swoim doświadczeniem z punktu widzenia praktyka. Zdobywając szeroką wiedzę oraz obserwując dziecięce zachowania na pierwszym etapie edukacji przedszkolnej, Jovanka Jovičić dzieli się własnymi przemyśleniami, które wzbogaca licznymi informacjami praktycznymi. Generalnie robi to w merytoryczny, przekonujący sposób. Nie pozostawia również rodziców bez okazji do refleksji. Przykładowo pisząc:

Naprawdę nie przeżyłam sytuacji, w której rodzic by mi powiedział : „Jestem pewien, że nie będzie problemów, jak zostanie beze mnie” i w której by się potem pojawił jakiś problem. Dziecko z pomocą opiekuna rozstaje się z rodzicami i włącza w zajęcia grupy. Ale często rodzic oczekuje problemu wynikającego z rozłąki: „Dla niego to będzie trudne, będzie płakać” i do problemu rzeczywiście dochodzi. (s. 108)

Tymi słowami oraz wieloma innymi Autorka uzmysławia, jak wielki wkład w powodzenie pierwszych dni w przedszkolu oraz w przeżywaniu ich bez łzawych „nie zostawiaj mnie tutaj” mają rodzice. Pokazuje krok po kroku, jak przygotować siebie i dziecko do edukacji w przedszkolu. Jak to zrobić rozsądnie, z planem, a jednocześnie unikając uciekania się do podstępów, zawstydzania dziecka, porównywania z innymi maluchami, czy wręcz nakazywania pozostania w przedszkolu.

Autorka daje jeszcze inne cenne wskazówki: tłumaczy, jak ogromny wpływ na to, czy dziecko odnajdzie się w przedszkolu mają rodzice i ich sposób wychowywania. Według niej liczy się umiejętność przyznania do błędu, zachęcania do samodzielności (jednak dopiero wtedy, kiedy dziecko jest gotowe zdobyć nową umiejętność – Autorka tłumaczy, jak rozpoznać taką gotowość), wymagania tego, czego można oczekiwać w danym wieku. Podręcznik tłumaczy rolę rozmów z dzieckiem, stymulacji do zadawania pytań oraz to, dlaczego tak ważny jest szacunek w stosunku do malucha.

Jovanka Jovičić nie podkreśla w jakiś szczególny sposób istoty temperamentu, czy osobowości dziecka (choć zaznacza, że dziecko może być gotowe do przedszkola w różnym wieku), ale  skupia się na umiejętności takiego traktowania dziecka, by czuło się ono bezpieczne i akceptowane. W ten sposób możne zdobyć podstawowe umiejętności: wyrażania swoich emocji, współpracy w grupie, ponoszenia konsekwencji własnych czynów, nie wspominając o umiejętnościach motorycznych, czy też zdolności wypowiadania się.

Dzięki temu podręcznikowi można dowiedzieć się, co zrobić, by dziecko miało szacunek do siebie i innych, czuło się bezpieczne i pewne siebie oraz potrafiło współdziałać z rówieśnikami i zdobywać wiernych przyjaciół.

Czego mi zabrakło? Chyba jedynie wstępu, wprowadzenia, które pozwoliłoby wejść w tematykę poruszaną w podręczniku. Można również odczuwać niedosyt dotyczący ilości przykładów z doświadczenia Autorki, opisujących jej pracę z przedszkolakami i ich rodzicami. Jovanka Jovičić założyła przedszkole, realizując w nim autorskie programy – dobrze, by było przeczytać o nich coś więcej….

Dziękujemy Wydawnictwu  Beauty In Sp. z o. o. za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego książki.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. mama kasi mama kasi

  Poradnik wydaje się ciekawy…Sama stoję przed dylematem, kiedy wysłać dziecko do przedszkola :)

  • Dorota Dorota

   Właśnie ze względu na tę niedojrzałość (czy inaczej nieprzygotowanie) wielu maluchów w październiku, listopadzie wraca do domu. Przestają być przedszkolakami, a w placówkach zwalniają się miejsca :)

 2. anusia12346 anusia12346

  pewnie można sie czegoś nauczyć ale najlepsze jest własne doświadczenie

 3. OlkaG OlkaG

  Jestem bardzo ciekawa tej książki. Julka w przyszłym roku idzie do zerówki, a do przedszkola nie uczęszczała. Mieszkamy w maleńkiej wsi, gdzie do najbliższego przedszkola 6 km, a dostać się tam praktycznie nie sposób. Obawiam się w związku z tym tych pierwszych chwil w zerówce. Tym bardziej, że Julka jest ze mną bardzo związana, a poza tym jest niezwykle żywiołowym dzieckiem

  • sosrodzice sosrodzice

   OlkaG, zaglądaj zatem na stronę :) Za kilka dni ogłosimy konkurs, w którym do wygrania będzie aż 10 egzemplarzy tej książki :) Pozdrawiamy serdecznie!

   • OlkaG OlkaG

    Konkurs już jest! :) Byłoby wspaniale zapoznać się z tą książką jako wygraną w nim:) Ale serwis jest ciekawy sam w sobie (kilka dni temu do was dotarłam:)) i na pewno z przyjemnością będę zaglądać!