Twardnienie brzucha w ciąży – martwić się?

Czy twardnienie brzucha w ciąży to niepokojący objaw? Czy może wskazywać na problemy? A może gdy się pojawia, nie musimy się obawiać?

Twardnienie brzucha w ciąży – bardzo powszechne

Twardnienie brzucha w ciąży zdarza się bardzo często, jest powszechne, ponieważ wynika z naturalnego procesu rośnięcia macicy. Dlatego nie powinno niepokoić. Warto o tym objawie ciąży powiedzieć lekarzowi przy najbliższej wizycie. Pilnej konsultacji wymaga twardnienie brzucha, któremu towarzyszy silny ból krwawienie, skurcze – to może być sygnał przedwczesnego porodu (!).

Twardnienie brzucha w ciąży najczęściej towarzyszy przyszłym mamom w drugim trymestrze. Odczucie twardnienia wynika ze wzrostu macicy (macica znajduje się w połowie drogi między kością łonową i pępkiem) oraz z wzrostu maluszka – dziecko zaczyna rosnąć i naciskać na ściany żołądka, co daje uczucie „twardości”.

Jednak to nie wszystko. Po 21 tygodniu ciąży szkielet dziecka, dotąd plastyczny, zaczyna twardnieć, co potęguje uczucie twardości.

twardnienie brzucha w ciąży

Twardnienie brzucha w ciąży – od kiedy?

Zazwyczaj dyskomfort z powodu twardnienia brzucha w ciąży rozpoczyna się w połowie cięży, tylko nieliczne przyszłe mamy mierzą się z nim od około 12 tygodnia ciąży.

To, kiedy i czy w ogóle będziesz odczuwać twardnienie brzucha w ciąży zależy od budowy Twojego ciała. Zazwyczaj szczupłe kobiety odczuwają ten objaw szybciej i mocniej niż lepiej zbudowane panie. Jeśli masz nadwagę, to możesz odczuwać twardnienie brzucha w ciąży dopiero w trzecim trymestrze…albo wcale.

Kobiety mierzące się z twardnieniem brzucha obawiają się również skutków napinania skóry, czyli rozstępów. Mierzą się z nieprzyjemnym uczuciem swędzenia. Warto na tym etapie zaznaczyć, że drapanie nie będzie dobrym pomysłem – lepszym jest systematyczne, czasami kilkakrotne w ciągu dnia smarowanie skóry. Nawilżające balsamy i oliwki pozwolą zachować skórze napięcie, sprężystość i elastyczność, co zmniejsza ryzyko wystąpienia na niej blizn.

Przeczytaj – naturalne metody na rozstępy w ciąży.

Jak reagować, gdy brzuch twardnienie?

Przede wszystkim słuchać sygnałów, jakie wysyła Ci intuicja. Przystań, odpocznij, połóż się – co tylko da Ci ulgę i poprawi nastrój. Ciąża to czas, kiedy powinnaś o siebie dbać możliwie najstaranniej.

Pamiętaj, by o każdym objawie mówić lekarzowi. Twardnienie brzucha w ciąży – jest takim właśnie symptomem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Jola Jola

    Mój lekarz twierdzi, ze twardnienie brzucha w ciazy nie jest grozne…u mnie tez nie było groźne