Odpieluchowanie to ważny etap w rozwoju każdego malca. Trzyletnie pociechy przeważnie są już gotowe na to, aby raz na zawsze pożegnać się z pieluszkami i powoli wkroczyć w fazę bardziej samodzielnego życia. Chociaż u większości kilkulatków proces ten przebiega szybko i efektywnie, to jednak zdarzają się dzieci, które nawet po ukończeniu 3. roku nadal nie są w stanie załatwiać same swoich potrzeb fizjologicznych. Jak skutecznie oduczyć więc trzylatka korzystania z pieluch?
W jakim wieku należy odpieluchować dziecko?
Odpieluchowanie polega na całkowitej rezygnacji z noszenia przez dziecko pampersów bądź pieluchomajtek. Zamiast nich maluch zaczyna powoli uczyć się korzystać z nocnika, a potem z toalety.
Według specjalistów najlepszy czas na pożegnanie pieluszek przypada pomiędzy 20. a 36. miesiącem
życia pociechy. Istotniejsze jest jednak, aby zwracać uwagę na ważne sygnały, które świadczą o tym, że kilkulatek rzeczywiście zaczyna być gotowy do zrezygnowania z pampersów. Czynniki te obejmują zarówno aspekty anatomiczno-fizjologiczne, jak i poznawcze czy emocjonalne.
Kiedy dziecko jest gotowe do pożegnania pieluszek?
Aby maluch mógł zacząć samodzielnie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, to musi przede wszystkim być prawidłowo rozwinięty pod względem fizycznym. Najważniejszy okaże się tutaj właściwy rozwój pęcherza i odbytnicy, które pozwalają skutecznie kontrolować procesy wydalania. Cały ciąg zależności anatomiczno-fizjologicznych wykształca się u dziecka około 24. miesiąca życia. Nie można także oczywiście pominąć aspektu poznawczego. Rodzice powinni więc uświadomić każdą pociechę, dlaczego należy korzystać z toalety i co dokładnie pod względem fizjologicznym dzieje się wtedy z naszym ciałem.
Ważne też, aby dziecko miało zapewnione warunki stałości, przewidywalności oraz bezpieczeństwa, co pozwoli mu efektywniej przywyknąć do zmian. Wśród sygnałów, które świadczą o tym, że nasz podopieczny jest gotowy do odpieluchowania wymienia się:
- rzadsze oddawanie moczu przez dziecko – pieluszka malca przez coraz dłuższy czas pozostaje sucha;
- pociecha zaczyna wypróżniać się w ustronnym miejscu, a nie na oczach innych;
- dziecko coraz częściej zwraca uwagę na toaletę i pyta jak się z niej korzysta;
- maluch jest już świadomy swoich potrzeb fizjologicznych i głośno je komunikuje.
Warto jednak pamiętać, że gotowość dziecka do porzucenia pieluszki ma charakter indywidualny, więc może objawić się zarówno w wieku 1,5 roku, jak i 3 lat.
Trzylatek w pieluszce – co robić?
Według powszechnie przyjętych norm, trzyletni brzdąc powinien już potrafić korzystać z nocnika, albo przynajmniej być na etapie odpieluchowania. Jeśli jednak pociecha nadal nie wykazuje zainteresowania samodzielnym załatwianiem potrzeb fizjologicznych,to można spróbować skutecznie wspomóc ten proces.
Najistotniejsze, aby dać dziecku swobodę oraz zaznajomić go z podstawowymi zasadami korzystania z toalety. Najlepiej nazywać rzeczy po imieniu, co pozwoli stworzyć przyjaźniejszą atmosferę.
Można także poszukać książeczek dla najmłodszych na ten temat. Na początek należy również wybrać odpowiedni nocnik – najlepiej, żeby był stabilny i jednocześnie zapewniał dziecku prawidłową postawę. Starszakom warto za to kupić specjalne nakładki na toaletę, które zdecydowanie zwiększą komfort użytkowania. Dobrym rozwiązaniem okaże się też wprowadzenie rutyny toaletowej.
Wystarczy więc wybrać konkretne pory dnia, w których trzylatek będzie próbował korzystać z toalety bądź nocnika (np. po posiłkach, po zabawie, przed snem), a następnie konsekwentnie się ich trzymać, co pomoże wyrobić u pociechy nowe, prawidłowe nawyki. Oczywiście nie wolno również zapominać o aktywnym wspieraniu maluszka i chwalenia go nawet za małe postępy.
Koniecznie należy jednak zdawać sobie sprawę, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie, dlatego niektóre z dzieci mogą potrzebować więcej czasu na adaptację do korzystania z nocnika czy toalety. Niezastąpione okaże się tutaj wsparcie rodziców, zrozumienie i ich cierpliwość. Jednocześnie nie powinno się stosować presji czy karać malca za niepowodzenia, bo może to przyczynić się do jeszcze
większych problemów pieluszkowych.
Komentarze