Trzeci tydzień życia dziecka

Trzeci tydzień życia jest niezwykle ważny dla rozwoju dziecka. W tym właśnie czasie maluszek zaczyna powoli wykazywać większe zainteresowanie światem zewnętrznym i zwraca uwagę na bodźce dźwiękowe, co powoli przyzwyczaja go do funkcjonowania poza organizmem mamy. Ponadto trzytygodniowe pociechy stopniowo ujawniają swój temperament oraz uczą się przyswajać nowe umiejętności. Jak dokładnie przebiega prawidłowy rozwój noworodka w trzecim tygodniu jego życia?

Trzeci tydzień życia dziecka

Rozwój fizyczny trzytygodniowego dziecka

3. tydzień życia dziecka to intensywny czas kolejnych zmian rozwojowych. Chociaż maluszek nadal nie rozróżnia jeszcze pór dnia i nocy to dzięki wprowadzeniu regularnych rytuałów zaczyna czuć się z nimi o wiele bezpieczniej. W tym okresie noworodek przesypia około 16-18 h na dobę w 2-4 godzinnych cyklach. Trzytygodniową pociechę można już układać na brzuchu, co będzie miało bezpośredni wpływ na wzmocnienie jej mięśni przykręgosłupowych i obręczy barkowej. Niektóre maluchy mogą też powoli podejmować próby podnoszenia główki do góry.

Warto również pamiętać, że regularne układanie dziecka na brzuszku powinno pomóc na kolki pokarmowe, które właśnie w tym okresie zaczynają się ujawniać. W okolicach trzeciego tygodnia samoistnie odpada kikut pępowinowy. Część dzieci zaczyna też wtedy
borykać się z trądzikiem noworodkowym, pojawiającym się nawet na całym ciele. Nierzadko rodzice mogą również zauważyć w jamie ustnej pociechy pleśniawki spowodowane niedrożnością jeszcze nierozwiniętego nosa.

Zachowanie noworodka w trzecim tygodniu życia

Największy skok rozwojowy jaki można zauważyć u trzytygodniowego malca dotyczy jego zachowania. W tym czasie zmysły noworodka ulegają znaczącemu wyostrzeniu, przez co dziecko intensywniej reaguje na świat zewnętrzny. Zaczyna odbierać dźwięki, na które odpowiada płaczem albo ciekawością.

Pociecha jest także już w stanie dłużej skupić wzrok na otoczeniu, chociaż nadal nie potrafi jeszcze rozróżniać poszczególnych kolorów. W 3. tygodniu życia noworodka rodzice mogą również zaobserwować pierwsze zalążki ujawnianego temperamentu. Dzięki wnikliwej analizie można zauważyć, czy maluszek w przyszłości będzie bardziej ruchliwy, czy raczej zaliczy się do tych spokojniejszych dzieci. 

Znaczenie bliskości mamy dla trzytygodniowego maluszka

Dla trzytygodniowego noworodka mama nadal jest całym światem. Uspokaja się, gdy czuje jej obecność, co daje mu najlepsze poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo maluszek doskonale zna już zapach swojej rodzicielki i bezbłędnie rozpoznaje jej głos. Niektóre dzieci zaczynają wtedy wręcz domagać się bliskości mamy, co mogą okazywać nadmiernym płaczem. Niezwykle istotne jest, aby w tym czasie mama dawała maluszkowi dużo czułości oraz często go przytulała, co będzie miało potem ogromny wpływ na utworzenie wspólnej więzi. Rodzice mogą też sporadycznie zauważyć u swojego dziecka delikatny, słodki uśmiech. Na tym etapie nie będzie to jednak jeszcze świadomy uśmiech, a wyłącznie bezwarunkowy gest.

Jak dziecko w trzecim tygodniu życia komunikuje się z otoczeniem?

Dziecko, które skończyło trzeci tydzień zaczyna też powoli uczyć się jak prawidłowo należy komunikować się z otoczeniem. Rodzice mogą więc dostrzec, że maluszek inaczej płacze kiedy jest głodny czy ma mokrą pieluszkę, a całkiem inaczej kiedy chce się przytulić lub potrzebuje uwagi najbliższych. Ponadto jeśli noworodek na tym etapie czuje się przebodźcowany codziennością to może próbować wysysać swój palec bądź ubranie, co przypomina mu o uspokajającym ssaniu sutka mamy. 

Trzeci tydzień życia dziecka to okres intensywniejszego rozwoju i nauki komunikowania się z otoczeniem. Niektóre maluszki ze względu na nadmiar przyjmowanych bodźców zewnętrznych mogą być wtedy nieco bardziej marudne, niż wcześniej. Warto więc jak najwięcej czasu spędzać ze swoją pociechą, co pomoże jej uporać się z otaczającym światem oraz powoli przyzwyczaić do codzienności.

Bibliografia:
Brazelton T.B., Sparrow J.D., Rozwój dziecka. Od 0 do 3 lat, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne,
Sopot 2013.Murkoff H., Mazel S., Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2016.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*