Choć do porodu odlicza się właściwie już na samym wstępie, gdy tylko dowiadujemy się o ciąży, to tak naprawdę prawdziwe, pełne emocji oczekiwanie zaczyna się w trzecim trymestrze ciąży. To właśnie wtedy brzuch mocno rośnie, a odmienny stan zaczyna ciążyć. Marzenie jest jedno- niech to już się skończy. Powitam maluszka na świecie – w końcu. Jednak zanim to nastąpi to trzeci trymestr ma nam
jeszcze wiele do zaoferowania. Co ważnego dzieje się w trzecim trymetrze ciąży?
Kiedy zaczyna się trzeci trymestr ciąży?
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 29 tygodnia ciąży i kończy symbolicznie 40 tygodnia ciąży. Tak naprawdę ma jednak swój finał z dniem porodu, a może to być w 38 tygodniu ciąży, 39 tygodniu, 41, a nawet 42. I w każdym tym przypadku będzie to poród o czasie. Oczywiście dziecko może przyjść na świat przedwcześnie i wtedy trzeci trymestr ciąży będzie krótszy niż normalnie.
Trzeci trymestr ciąży obejmuje miesiące – siódmy, ósmy i dziewiąty.
Zobacz, jak rozwija się Twoje dziecko i co zmienia się u Ciebie w poszczególnych tygodniach ciąży.
Zdrowie, badania i samopoczucie. Trzeci trymestr ciąży
Przeczytaj – jakie badania należy wykonać w trzecim trymestrze ciąży – Najważniejsze badania w
trzecim trymestrze
Twoje dziecko rośnie, zajmuje coraz więcej miejsca. Może powodować to u Ciebie dyskomfort, bóle brzucha, częste potrzeby korzystania z toalety. Niektóre kobiety odczuwają też dotkliwie skurcze Braxtona-Hicksa. Bywa, że przyszłe mamy w trzecim trymestrze ciąży miewają problemy ze snem, a zwłaszcza znalezieniem wygodnej pozycji do snu. Z drugiej strony, gdy w końcu zaśniesz, Twoje sny mogą być bardziej żywe i realne, niestety nie zawsze będą to piękne wizje, zdarzają się też koszmary, które bywają mocno przerażające. Na szczęście to tylko sny…
Niestety dokuczać mogą również bóle pleców, a także duszności. Możesz mieć problem ze złapaniem oddechu. Szybciej się męczysz, a podstawowe codzienne czynności mogą stanowić prawdziwe wyzwanie. Czasami możesz narzekać na niezdarność, rozkojarzenie, a nawet zaniki pamięci. To normalne efekty uboczne zmienionej gospodarki hormonalnej.
Zainwestuj w wygodny stanik. Twoje piersi najpewniej mocno urosły. Być może zauważysz u siebie również problem z wydzielaniem pierwszego mleka z piersi (siary). Biust może być mocno bolesny i tkliwy.
Jak duże jest Twoje dziecko?
W trzecim trymestrze ciąży dziecko przypomina małego noworodka. Ma już wszystkie narządy i organy. Wygląda niemal tak samo, jak po narodzeniu. W zależności od tygodnia ciąży – może być mniejsze lub większe. Każdy kolejny dzień to kolejne gramy do wagi i centymetry do wzrostu.
W trzecim trymestrze dziecko mierzy zazwyczaj 48 do 55 centymetrów i waży około 2,7 kg do 3,5, a nawet 4 kilogramów. Dziecko zyskuje tkankę tłuszczową, która będzie mu potrzebna do ochrony ważnych narządów oraz do zachowania optymalnej temperatury ciała.
Czas trzeciego trymestru to intensywny rozwój narządów i układów. Mózg jako organ najbardziej skomplikowany intensywnie się rozwija, nerki i płuca dojrzewają, przygotowując się do pracy, jaką będą miały do wykonania po porodzie.
Dziecko ma otwarte oczy. Większość noworodków rodzi się z niebieskimi tęczówkami, niektóre będą miały je w tym kolorze przez całe życie, inne bardzo szybko zmienią się i zyskają właściwą barwę.
Twój noworodek złapie pierwszy oddech tuż po przyjściu na świat, usłyszysz płacz i zacznie się wspaniała przygoda.
Maluszek w łonie mamy ma także paznokcie. Po porodzie mogą być one dość długie i wymagać obcięcia, poczekaj jednak z tym do powrotu do domu. Na czas pobytu w szpitalu przydadzą się specjalne rękawiczki.
Sprawdź, jak zapakować się do porodu.
Trzeci trymestr ciąży. Przygotowanie do porodu
Twoje dziecko już wkrótce we współpracy z Tobą pojawi się na świecie. Pilnie do tego dnia się przygotowuje. Przede wszystkim odwraca się główką ku dołowi. Już 36 tygodnia ciąży pomału schodzi do kanału rodnego.
Co możesz Ty zrobić już teraz?
Zdrowo się odżywiaj, staraj się ruszać, spacerować, pływać, jeśli nie ma przeciwwskazań, poczytaj mądre książki, wyśpij się, pojedź gdzieś na weekend. Zrób to, co będzie trudne, gdy na świecie pojawi się maluszek. Wykorzystaj te tygodnie na inwestycję w siebie.
Spakuj walizkę, pozmawiaj z bliską osobę o planie porodu, pomyśl, z kim chciałabyś rodzić. Dobrze się przygotuj.
Komentarze