Rozwój dziecka

Trzeci miesiąc życia dziecka

  • W tym okresie mogą pojawić się pleśniawki, czyli białawy nalot na języku lub podniebieniu. Zmiany te wyraźnie się różnią od nalotu od mleka. Struktura pleśniawek jest nieregularna, a ich powierzchnia chropowata. Tworzą one skupiska, w formie punktów. Pleśniawki mogą być przyczyną problemów ze ssaniem niemowląt. Dzieci podczas picia mleczka mogą często się odrywać od piersi lub smoczka, płakać i protestować nawet wtedy, gdy są bardzo głodne.
  • Na główce niemowlaka może pojawić się ciemieniucha, czyli żółte łuszczące się łuski. Nie bolą one, ani nie swędzą. Stanowią jedynie problem natury estetycznej. Najprostszy sposób walki z ciemieniuchą to smarowanie główki oliwką i wyczesywanie łusek miękką szczotką dla dzieci. Niestety nawet wyleczona ciemieniucha ma tendencję do nawrotów. Przeczytaj więcej na temat ciemieniuchy.

Trzeci miesiąc: koordynacja ręka-oko

trzeci-miesiac-zycia

W tym miesiącu niemowlę szczególnie interesuje się swoimi dłońmi. Już nie trzyma piąstek ściśniętych tak, jak w okresie noworodkowym. Przez dużą część dnia są one otwarte i gotowe do badania otoczenia. Dziecko uważnie ogląda dłonie i stara się je wkładać do buzi. Gdy ich kilkakrotnie posmakuje, uczy się tego, że należą do niego.

Niemowlę nie potrafi jeszcze sięgać po zabawki. Mimo ciągle powtarzanych prób, jest w stanie chwycić cokolwiek dopiero wtedy, kiedy zabawka zostanie mu włożona w dłoń. W ten sposób potrafi utrzymać małą rzecz przez kilka sekund. Tym dłużej, im zabawka jest lżejsza i im częściej trenuje. Bada ją przy wykorzystaniu coraz lepszego  zmysłu wzroku oraz gdy zabawka wydaje dźwięki, ocenia ją także, korzystając ze słuchu. Niezmiennie wszystko, co ląduje w dłoni małego odkrywcy kierowane jest do buzi. W ten sposób dziecko bada przedmiot, smakując go, próbując ugryźć i lizać, poznając świat bardzo wrażliwymi na dotyk ustami.

Planujesz kupić leżaczek-bujaczek? Zapoznaj się z wynikami naszych testów!

Rozwój społeczny

Dziecko bardzo lubi spędzać czas z najbliższymi. Szczególnie gdy jest wyspane, najedzone i zadowolone, dużą przyjemność sprawia mu spoglądanie w oczy mamy lub taty. W ten sposób niemowlę uczy się miłości, a uwaga, którą otrzymuje, umacnia je w przekonaniu, że jest doceniane i ważne.

Do jednych z ulubionych czynności maluchów w tym okresie należy słuchanie piosenek, zwłaszcza wtedy, kiedy dziecko może obserwować śpiewającą mu osobę. Niemowlę potrafi być idealnym słuchaczem, okazującym całym sobą entuzjazm i zainteresowanie.

Niemowlę znajduje coraz więcej radości we wspólnych „rozmowach”. Milknie wtedy, kiedy coś mówisz i odpowiada w momencie, kiedy przestajesz. Niemowlę chętnie Ci wtóruje, gdy powtarzasz samogłoski: „a,e i” oraz łączysz je w ciekawych kombinacjach.

Trzymiesięczne niemowlę nie tylko, że dziwi się, słysząc nietypowy dźwięk, aktywnie szuka również jego źródła, odwracając głowę w kierunku, z którego dobiega. Nie jest cichutkie. Ciągle ćwiczy swoje struny głosowe. Gaworzy, wykorzystując w swojej dziecięcej mowie dwie lub trzy samogłoski. Czasami uda mu się je połączyć w zabawnym ciągu. Potrafi również piszczeć, śmiać się oraz gdy czegoś mu brakuje, oczywiście także płakać.

Dowodem na aktywny rozwój społeczny trzymiesięcznego dziecka jest częsty płacz, gdy zostaje w pokoju same, radość pojawiająca się na twarzy oraz pokazywane całym ciałem zadowolenie, gdy koło łóżeczka pojawi się ukochana dla niego osoba.

Jak wspierać rozwój w trzecim miesiącu życia?

Kilkakrotnie w ciągu dnia znajdź czas na spacery po mieszkaniu. Chodź z maluszkiem na rękach i opowiadaj o tym, co się znajduje w poszczególnych pomieszczeniach. Zanim dziecko zacznie chodzić, to Twój obowiązek, by nosząc malucha, aktywnie wspierać jego rozwój i zaspokajać potrzebę ciągłego poznawania. To również czas na przytulanie i zaspokajanie poczucia bezpieczeństwa niemowlaka.

Połóż maluszka na macie edukacyjnej na pleckach i trzymaj nad nim zawieszony na nitce balon. Niemowlę na początku będzie się przyglądać zabawce, by następnie próbować po nią sięgać – to ręką, to nóżką.

Dzieci zazwyczaj uwielbiają być huśtane. Tak samo w pozycji półsiedzącej, oparte na twoich kolanach, jak również bujane w kocyku. Rozkładając kołdrę lub kocyk na podłodze, połóż dziecko na środku. Następnie chwytając końce, zacznij powolne huśtanie.

Dodatkowo na tym etapie doskonale wspierasz rozwój, nosząc dziecko położone na brzuszku na własnym przedramieniu. W tej pozycji motywujesz je dodatkowo do unoszenia główki. Świat z tej pozycji jest wyjątkowo interesujący, a większość maluszków uwielbia takie „podróże”, choćby do pokoju obok.

Bibliografia:
„Wielka księga dziecka” B. Gebauer-Sesterhenn, dr n. med. Manfred Praun, „Pierwszy rok dziecka miesiąc po miesiącu” D. Blin-Krohe
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. Agnieszka! Agnieszka!

    Synek wlasnie skonczyl 3 miesiac i jest duzo latwiej. :) Teraz to chyba tylko z gorki :D OBY ;)

  2. Asika Asika

    Zgadzam się, że jak minie 3 miesiąc to z górki…:) U nas minęło ulewanie i kolki, wreszcie nie chodze jak zoombie

  3. Mała Mi Mała Mi

    k.My mamy już trzeci miesiąc maluszka z głowy, z jednej strony coś się kończy,a z drugiej się bardzo cieszę, malutki jest coraz bardziej kontaktowy i taki kochany :)

  4. Sylwia Sylwia

    Córka ma niecałe 3 miesiące i niestety jest już dawno za duża do podróżowania na moim przedramieniu… Ale przyznam, że pomysł z huśtaniem w kocyku jest świetny :)

  5. Matylda Matylda

    Oj, a ja zdecydowanie mam jeszcze sporo, bo chyba zaczęło się ząbkowanie. Niemal wszyscy mówią, że to za szybko na pierwsze zęby, ale mała się tak ślini, że po prostu nie ma innego wyjścia i na dole musi coś wyjść…Zjada też mnie, tak sunie twarzą po materacu…To chyba to, prawda?

    • MM MM

      Niekoniecznie. Moje dzieci śliniły się okropnie od około trzeciego miesiąca, a pierwsze zęby wyszły około dziesiątego…

    • natala natala

      W 3cim miesiacu dojrzewaja slinianki stad to nadmierne slinienie a przy tym problem z polykaniem sliny :-)

  6. Cristina z Montesilvano Cristina z Montesilvano

    Wspaniały i bardzo wyczerpujący artykuł godny polecenia nie tylko rodzicom dla przypomnienia doświadczenia ale przede wszystkim młodym mamom które je zdobywają krok po kroku ucząc się wraz ze swoim maleństwem jego pielęgnacji,edukacji itp.

  7. Mała Mała

    Takie maluszki są kochane :)