Rozwój dziecka

Trzeci miesiąc życia dziecka

3 miesiąc życia dziecka - infografikaTrzeci miesiąc życia dzieckaTrzeci miesiąc życia dziecka w końcu kończy głośne pretensje najbardziej nieprzekonanych niemowlaków do leżenia na brzuszku. Wzmocnienie mięśni karku sprawia, że pozycja na brzuchu nie jest już tak bardzo niekomfortowa.

Trzymiesięczny niemowlak zazwyczaj przez kilka sekund potrafi podeprzeć się na przedramionach i utrzymać przez kilka sekund głowę w górze.

Wygląd – trzeci miesiąc życia

Dziecko już w niewielkim stopniu przypomina noworodka. Wygląda zdecydowanie dojrzalej i sprawia wrażenie bardziej bystrego. Jest ciekawe świata. Uważnie obserwuje otoczenie i szczegółowo bada wszystko, co znajdzie się w jego dłoni.

W trzecim miesiącu życia niemowlę ma większą kontrolę nad głową. Robi w tym zakresie łatwo zauważalne postępy. Mimiką i gestami jest w stanie w bardzo konkretny sposób pokazać otoczeniu emocje. Patrząc na trzymiesięczne niemowlę, możesz być zaskoczona przenikliwością spojrzenia oraz okazywaniem przez dziecko skrajnych uczuć, przechodzeniem w krótkim czasie od uśmiechu i grymasu do płaczu.

W trzecim miesiącu życia niemowlę przybiera od 0,5 kilograma do 1 kilograma i rośnie około 2,5 centymetra.

Motoryka: niemowlę

Niemowlę w trzecim miesiącu zazwyczaj lubi leżeć na brzuszku. W tej pozycji podnosi główkę, którą jest w stanie utrzymać pod kątem 45° przez około dziesięć sekund. Zazwyczaj potrafi się także podeprzeć na przedramionach. Czasami decyduje się wysunąć jedną rączkę, ćwicząc w ten sposób równowagę. Gdy dziecko zmęczy się tą pozycją, szybko o tym komunikuje – głośno narzekając, pokrzykując, a nawet płacząc.

Nie brak niemowlaków, które nie znajdują jednak większej przyjemności w leżeniu na brzuszku. Już tak małe dzieci odczuwają frustrację spowodowaną ogromnym wysiłkiem, z jakim wiąże się unoszenie głowy. Co w takiej sytuacji należy robić? Oczywiście warto czynić próby w kierunku przyzwyczajania niemowlaka do leżenia na brzuszku. Rozwiązaniem jest kładzenie dziecka na brzuszku na brzuchu rodzica lub na kolanach, gdy rodzic siedzi, w ten sposób w naturalny sposób stymuluje się niemowlę do podnoszenia główki i ćwiczenia mięśni.

Leżąc na plecach, niemowlę aktywnie porusza rączkami i nóżkami. Możesz mieć wrażenie, że ciągle unosi je nad podłożem. Nie martw się, nie dzieje się nic złego! W ten sposób dziecko trenuje mięśnie.

Trzymiesięczne niemowlę wykorzystuje każdą wolną chwilę do ćwiczeń, próbując się obrócić z pleców na brzuch lub w inny sposób zmienić swoją pozycję. Czasami leżąc na brzuchu, udaje mu się przekręcić na plecy, raczej przypadkowo niż celowo. Dlatego niedopuszczalne jest pozostawianie dziecka choćby przez chwilę bez opieki w miejscu, z którego mogłoby spaść, na przykład na przewijaku.

Przeczytaj, jak znaleźć dobrego pediatrę dla dziecka.

Co może Cię zaskoczyć?

 • Ulubioną zabawą dzieci w tym wieku jest tworzenie bąbelków ze śliny.
 • Maluch potrafi w kółko powtarzać zasłyszany dźwięk, który przypadł mu do gustu.
 • Pod koniec trzeciego miesiąca dziecko zyskuje tak zwaną symetrię, co oznacza, że jego główka w naturalny sposób ustawia się na środku, w linii prostej z tułowiem.
 • Dziecko głuży, czyli wydaje dźwięki, które mają w sobie coś z samogłosek i spółgłosek. Na początku niemowlę głuży samoistnie, na przykład wtedy, gdy ma dobry humor, z czasem częściej, w wyraźnej odpowiedzi na stymulację płynącą z zewnątrz.
 • W tym okresie mogą pojawić się pleśniawki, czyli białawy nalot na języku lub podniebieniu. Zmiany te wyraźnie się różnią od nalotu od mleka. Struktura pleśniawek jest nieregularna, a ich powierzchnia chropowata. Tworzą one skupiska, w formie punktów. Pleśniawki mogą być przyczyną problemów ze ssaniem niemowląt. Dzieci podczas picia mleczka mogą często się odrywać od piersi lub smoczka, płakać i protestować nawet wtedy, gdy są bardzo głodne.
 • Na główce niemowlaka może pojawić się ciemieniucha, czyli żółte łuszczące się łuski. Nie bolą one, ani nie swędzą. Stanowią jedynie problem natury estetycznej. Najprostszy sposób walki z ciemieniuchą to smarowanie główki oliwką i wyczesywanie łusek miękką szczotką dla dzieci. Niestety nawet wyleczona ciemieniucha ma tendencję do nawrotów. Przeczytaj więcej na temat ciemieniuchy.

Trzeci miesiąc: koordynacja ręka-oko

trzeci-miesiac-zycia

W tym miesiącu niemowlę szczególnie interesuje się swoimi dłońmi. Już nie trzyma piąstek ściśniętych tak, jak w okresie noworodkowym. Przez dużą część dnia są one otwarte i gotowe do badania otoczenia. Dziecko uważnie ogląda dłonie i stara się je wkładać do buzi. Gdy ich kilkakrotnie posmakuje, uczy się tego, że należą do niego.

Niemowlę nie potrafi jeszcze sięgać po zabawki. Mimo ciągle powtarzanych prób, jest w stanie chwycić cokolwiek dopiero wtedy, kiedy zabawka zostanie mu włożona w dłoń. W ten sposób potrafi utrzymać małą rzecz przez kilka sekund. Tym dłużej, im zabawka jest lżejsza i im częściej trenuje. Bada ją przy wykorzystaniu coraz lepszego  zmysłu wzroku oraz gdy zabawka wydaje dźwięki, ocenia ją także, korzystając ze słuchu. Niezmiennie wszystko, co ląduje w dłoni małego odkrywcy kierowane jest do buzi. W ten sposób dziecko bada przedmiot, smakując go, próbując ugryźć i lizać, poznając świat bardzo wrażliwymi na dotyk ustami.

Planujesz kupić leżaczek-bujaczek? Zapoznaj się z wynikami naszych testów!

Rozwój społeczny

Dziecko bardzo lubi spędzać czas z najbliższymi. Szczególnie gdy jest wyspane, najedzone i zadowolone, dużą przyjemność sprawia mu spoglądanie w oczy mamy lub taty. W ten sposób niemowlę uczy się miłości, a uwaga, którą otrzymuje, umacnia je w przekonaniu, że jest doceniane i ważne.

Do jednych z ulubionych czynności maluchów w tym okresie należy słuchanie piosenek, zwłaszcza wtedy, kiedy dziecko może obserwować śpiewającą mu osobę. Niemowlę potrafi być idealnym słuchaczem, okazującym całym sobą entuzjazm i zainteresowanie.

Niemowlę znajduje coraz więcej radości we wspólnych „rozmowach”. Milknie wtedy, kiedy coś mówisz i odpowiada w momencie, kiedy przestajesz. Niemowlę chętnie Ci wtóruje, gdy powtarzasz samogłoski: „a,e i” oraz łączysz je w ciekawych kombinacjach.

Trzymiesięczne niemowlę nie tylko, że dziwi się, słysząc nietypowy dźwięk, aktywnie szuka również jego źródła, odwracając głowę w kierunku, z którego dobiega. Nie jest cichutkie. Ciągle ćwiczy swoje struny głosowe. Gaworzy, wykorzystując w swojej dziecięcej mowie dwie lub trzy samogłoski. Czasami uda mu się je połączyć w zabawnym ciągu. Potrafi również piszczeć, śmiać się oraz gdy czegoś mu brakuje, oczywiście także płakać.

Dowodem na aktywny rozwój społeczny trzymiesięcznego dziecka jest częsty płacz, gdy zostaje w pokoju same, radość pojawiająca się na twarzy oraz pokazywane całym ciałem zadowolenie, gdy koło łóżeczka pojawi się ukochana dla niego osoba.

Jak wspierać rozwój w trzecim miesiącu życia?

Kilkakrotnie w ciągu dnia znajdź czas na spacery po mieszkaniu. Chodź z maluszkiem na rękach i opowiadaj o tym, co się znajduje w poszczególnych pomieszczeniach. Zanim dziecko zacznie chodzić, to Twój obowiązek, by nosząc malucha, aktywnie wspierać jego rozwój i zaspokajać potrzebę ciągłego poznawania. To również czas na przytulanie i zaspokajanie poczucia bezpieczeństwa niemowlaka.

Połóż maluszka na macie edukacyjnej na pleckach i trzymaj nad nim zawieszony na nitce balon. Niemowlę na początku będzie się przyglądać zabawce, by następnie próbować po nią sięgać – to ręką, to nóżką.

Dzieci zazwyczaj uwielbiają być huśtane. Tak samo w pozycji półsiedzącej, oparte na twoich kolanach, jak również bujane w kocyku. Rozkładając kołdrę lub kocyk na podłodze, połóż dziecko na środku. Następnie chwytając końce, zacznij powolne huśtanie.

Dodatkowo na tym etapie doskonale wspierasz rozwój, nosząc dziecko położone na brzuszku na własnym przedramieniu. W tej pozycji motywujesz je dodatkowo do unoszenia główki. Świat z tej pozycji jest wyjątkowo interesujący, a większość maluszków uwielbia takie „podróże”, choćby do pokoju obok.

Bibliografia:
 • „Wielka księga dziecka” B. Gebauer-Sesterhenn, dr n. med. Manfred Praun, „Pierwszy rok dziecka miesiąc po miesiącu” D. Blin-Krohe
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

 1. Agnieszka!

  Synek wlasnie skonczyl 3 miesiac i jest duzo latwiej. :) Teraz to chyba tylko z gorki :D OBY ;)

 2. Asika

  Zgadzam się, że jak minie 3 miesiąc to z górki…:) U nas minęło ulewanie i kolki, wreszcie nie chodze jak zoombie

 3. Mała Mi

  k.My mamy już trzeci miesiąc maluszka z głowy, z jednej strony coś się kończy,a z drugiej się bardzo cieszę, malutki jest coraz bardziej kontaktowy i taki kochany :)

 4. Sylwia

  Córka ma niecałe 3 miesiące i niestety jest już dawno za duża do podróżowania na moim przedramieniu… Ale przyznam, że pomysł z huśtaniem w kocyku jest świetny :)

 5. Matylda

  Oj, a ja zdecydowanie mam jeszcze sporo, bo chyba zaczęło się ząbkowanie. Niemal wszyscy mówią, że to za szybko na pierwsze zęby, ale mała się tak ślini, że po prostu nie ma innego wyjścia i na dole musi coś wyjść…Zjada też mnie, tak sunie twarzą po materacu…To chyba to, prawda?

  • MM

   Niekoniecznie. Moje dzieci śliniły się okropnie od około trzeciego miesiąca, a pierwsze zęby wyszły około dziesiątego…

  • natala

   W 3cim miesiacu dojrzewaja slinianki stad to nadmierne slinienie a przy tym problem z polykaniem sliny :-)

 6. Cristina z Montesilvano

  Wspaniały i bardzo wyczerpujący artykuł godny polecenia nie tylko rodzicom dla przypomnienia doświadczenia ale przede wszystkim młodym mamom które je zdobywają krok po kroku ucząc się wraz ze swoim maleństwem jego pielęgnacji,edukacji itp.

 7. Mała

  Takie maluszki są kochane :)