Trzeci miesiąc życia dziecka w końcu kończy głośne pretensje najbardziej nieprzekonanych niemowlaków do leżenia na brzuszku. Wzmocnienie mięśni karku sprawia, że pozycja na brzuchu nie jest już tak bardzo niekomfortowa.
Trzymiesięczny niemowlak zazwyczaj przez kilka sekund potrafi podeprzeć się na przedramionach i utrzymać przez kilka sekund głowę w górze.
Wygląd – trzeci miesiąc życia
Dziecko już w niewielkim stopniu przypomina noworodka. Wygląda zdecydowanie dojrzalej i sprawia wrażenie bardziej bystrego. Jest ciekawe świata. Uważnie obserwuje otoczenie i szczegółowo bada wszystko, co znajdzie się w jego dłoni.
W trzecim miesiącu życia niemowlę ma większą kontrolę nad głową. Robi w tym zakresie łatwo zauważalne postępy. Mimiką i gestami jest w stanie w bardzo konkretny sposób pokazać otoczeniu emocje. Patrząc na trzymiesięczne niemowlę, możesz być zaskoczona przenikliwością spojrzenia oraz okazywaniem przez dziecko skrajnych uczuć, przechodzeniem w krótkim czasie od uśmiechu i grymasu do płaczu.
W trzecim miesiącu życia niemowlę przybiera od 0,5 kilograma do 1 kilograma i rośnie około 2,5 centymetra.
Motoryka: niemowlę
Niemowlę w trzecim miesiącu zazwyczaj lubi leżeć na brzuszku. W tej pozycji podnosi główkę, którą jest w stanie utrzymać pod kątem 45° przez około dziesięć sekund. Zazwyczaj potrafi się także podeprzeć na przedramionach. Czasami decyduje się wysunąć jedną rączkę, ćwicząc w ten sposób równowagę. Gdy dziecko zmęczy się tą pozycją, szybko o tym komunikuje – głośno narzekając, pokrzykując, a nawet płacząc.
Nie brak niemowlaków, które nie znajdują jednak większej przyjemności w leżeniu na brzuszku. Już tak małe dzieci odczuwają frustrację spowodowaną ogromnym wysiłkiem, z jakim wiąże się unoszenie głowy. Co w takiej sytuacji należy robić? Oczywiście warto czynić próby w kierunku przyzwyczajania niemowlaka do leżenia na brzuszku. Rozwiązaniem jest kładzenie dziecka na brzuszku na brzuchu rodzica lub na kolanach, gdy rodzic siedzi, w ten sposób w naturalny sposób stymuluje się niemowlę do podnoszenia główki i ćwiczenia mięśni.
Leżąc na plecach, niemowlę aktywnie porusza rączkami i nóżkami. Możesz mieć wrażenie, że ciągle unosi je nad podłożem. Nie martw się, nie dzieje się nic złego! W ten sposób dziecko trenuje mięśnie.
Trzymiesięczne niemowlę wykorzystuje każdą wolną chwilę do ćwiczeń, próbując się obrócić z pleców na brzuch lub w inny sposób zmienić swoją pozycję. Czasami leżąc na brzuchu, udaje mu się przekręcić na plecy, raczej przypadkowo niż celowo. Dlatego niedopuszczalne jest pozostawianie dziecka choćby przez chwilę bez opieki w miejscu, z którego mogłoby spaść, na przykład na przewijaku.
Przeczytaj, jak znaleźć dobrego pediatrę dla dziecka.
Co może Cię zaskoczyć?
-
- Ulubioną zabawą dzieci w tym wieku jest tworzenie bąbelków ze śliny.
- Maluch potrafi w kółko powtarzać zasłyszany dźwięk, który przypadł mu do gustu.
- Pod koniec trzeciego miesiąca dziecko zyskuje tak zwaną symetrię, co oznacza, że jego główka w naturalny sposób ustawia się na środku, w linii prostej z tułowiem.
- Dziecko głuży, czyli wydaje dźwięki, które mają w sobie coś z samogłosek i spółgłosek. Na początku niemowlę głuży samoistnie, na przykład wtedy, gdy ma dobry humor, z czasem częściej, w wyraźnej odpowiedzi na stymulację płynącą z zewnątrz.
Synek wlasnie skonczyl 3 miesiac i jest duzo latwiej. :) Teraz to chyba tylko z gorki :D OBY ;)
Zgadzam się, że jak minie 3 miesiąc to z górki…:) U nas minęło ulewanie i kolki, wreszcie nie chodze jak zoombie
k.My mamy już trzeci miesiąc maluszka z głowy, z jednej strony coś się kończy,a z drugiej się bardzo cieszę, malutki jest coraz bardziej kontaktowy i taki kochany :)
Córka ma niecałe 3 miesiące i niestety jest już dawno za duża do podróżowania na moim przedramieniu… Ale przyznam, że pomysł z huśtaniem w kocyku jest świetny :)
Oj, a ja zdecydowanie mam jeszcze sporo, bo chyba zaczęło się ząbkowanie. Niemal wszyscy mówią, że to za szybko na pierwsze zęby, ale mała się tak ślini, że po prostu nie ma innego wyjścia i na dole musi coś wyjść…Zjada też mnie, tak sunie twarzą po materacu…To chyba to, prawda?
Niekoniecznie. Moje dzieci śliniły się okropnie od około trzeciego miesiąca, a pierwsze zęby wyszły około dziesiątego…
W 3cim miesiacu dojrzewaja slinianki stad to nadmierne slinienie a przy tym problem z polykaniem sliny :-)
Wspaniały i bardzo wyczerpujący artykuł godny polecenia nie tylko rodzicom dla przypomnienia doświadczenia ale przede wszystkim młodym mamom które je zdobywają krok po kroku ucząc się wraz ze swoim maleństwem jego pielęgnacji,edukacji itp.
Takie maluszki są kochane :)