Trzeci miesiąc jest jednym z najbardziej przełomowych momentów ciąży. W końcówce pierwszego trymestru płód zaczyna się bowiem rozwijać w bardzo szybkim tempie i systematycznie przybierać na wadze. W związku z tym talia i brzuch przyszłej mamy również ulegają znaczącej transformacji. U większości kobiet to właśnie wtedy powoli zaokrągla się brzuszek, co staje się niemałym powodem do dumy. Jak dokładnie wygląda więc brzuch ciążowy w trzecim miesiącu?
Co dzieje się z macicą ciężarnej w trzecim miesiącu?
Przebieg ciąży pod koniec pierwszego trymestru staje się zdecydowanie bardziej dynamiczny. Dziecko intensywniej się rozwija, dzięki czemu w 12. tygodniu ciąży ma aż 5,5 cm wysokości. Rosnący maluszek oraz powiększające się wody płodowe i łożysko zaczynają potrzebować coraz więcej miejsca w ciele przyszłej mamy. W okolicach 11 i 12. tygodnia macica ciężarnej sięga więc nad spojenie łonowe. Swoim rozmiarem oraz wielkością przypomina średniego grejpfruta. Wszystkie te czynniki sprawiają, że większość kobiet na tym etapie powoli dostrzega u siebie delikatne zaokrąglenie w dole brzucha.
Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że przebieg ciąży zawsze ma charakter indywidualny, dlatego w trzecim miesiącu nie u wszystkich przyszłych mam brzuszek staje się już faktycznie widoczny.
Jak wygląda ciążowy brzuszek pod koniec pierwszego trymestru?
Pod koniec pierwszego trymestru ciążowy brzuszek zaczyna się powoli zarysowywać. Nie jest on jednak na tyle duży, aby był widoczny dla osób postronnych i niewtajemniczonych. Trudno go też jeszcze zauważyć pod ubraniami. Kobieta może wtedy więcej przybierać na wadze, co związane jest nie tylko z wypychaniem przez macicę brzucha do przodu, ale także większym zatrzymywaniem się wody w organizmie. Na tym etapie ciąży przyszła mama zaczyna również powoli dostrzegać jaki kształt
ostatecznie przybierze jej brzuszek. W zależności od ustawienia dziecka może być zarówno sterczący, jak i bardziej płaski, a nawet przypominać niewielką piłeczkę. Na to jak formułuje się ciążowy brzuch i w jakim tempie ma jednak wpływ wiele zewnętrznych czynników, w tym wzrost kobiety, dotychczasowa waga, a także prowadzony styl życia.
Jak dbać o brzuch w trzecim miesiącu ciąży?
Pojawiający się w okolicach trzeciego miesiąca brzuszek ciążowy zaczyna powoli wymagać efektywniejszej pielęgnacji. Od tego jak przyszła mama zadba o swoją skórę w dużej mierze zależy bowiem w jakiej kondycji brzuch pozostanie po porodzie. Rozciągająca się skóra bardzo często doprowadza do pojawienia się nieestetycznych „tygrysich pasków”; znanych jako rozstępy. Żeby im zapobiec, warto już w okolicach 10-12. tygodnia wprowadzić w życie nowe, pielęgnacyjne rytuały.
Doskonale sprawdzą się tutaj oleje roślinne (np. kokosowy, ze słodkich migdałów, z wiesiołka) pomagające zachować odpowiedni poziom nawilżenia. Ponadto ze względu na wysoką zawartość witaminy E znakomicie zabezpieczają one skórę brzucha przed utratą wody oraz włókien kolagenowych.
Alternatywnie można też sięgać po specjalne kremy dedykowane kobietom ciężarnym. Koniecznie trzeba jednak zawsze sprawdzać ich skład. Wysokiej jakości produkty powinny bazować wyłącznie na naturalnych składnikach pochodzenia roślinnego. Skórę brzucha najlepiej smarować codziennie, nawet po kilka razy. Wybrany olejek bądź krem należy wmasowywać przez kilka minut w skórę brzucha okrężnymi ruchami. Preparaty najskuteczniej wchłaniają się nakładane bezpośrednio po prysznicu lub kąpieli, kiedy skóra jest ciepła oraz lekko wilgotna.
Chociaż brzuch w trzecim miesiącu ciąży nie jest zbyt duży, a tym bardziej widoczny dla otoczenia to przyszła mama zaczyna powoli dostrzegać zmiany w swoim ciele. Wprawdzie na piękny, ciążowy brzuszek przyjdzie jeszcze czas, ale już teraz można ekscytować się pojawiającymi zaokrągleniami.
Końcówka pierwszego trymestru stanowi również doskonały moment na rozpoczęcie pielęgnacji skóry brzucha, co pomoże zapobiec przesuszeniu i nieprzyjemnemu swędzeniu w trakcie ciąży.
Komentarze