Truskawki – owoce doskonałe dla małych dzieci?

Truskawki są smaczne i do ich jedzenia nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Okazuje się jednak, że wiele osób nie ma świadomości, jak doskonałe truskawki mają właściwości. Niepozorne czerwone owoce mogą mocno korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie i zdrowie naszych dzieci, chroniąc przed poważnymi chorobami. Oto dlaczego warto je jeść.

truskawki

Kilka faktów

Truskawki były uprawiane już w starożytnym Rzymie. We Francji uważano je za afrodyzjak. Obecnie są najpopularniejszymi owocami jagodowymi uprawianymi na całym świecie. Rosną na polach, w przydomowych ogródkach, a także w doniczkach na balkonie. Chętnie je spożywamy solo, a także jako dodatek do ciast i deserów. Doskonale pasują też jako składnik sałatki czy koktajlów.

Truskawka w 91% składa się z wody i w 7,7% z węglowodanów. Zawiera 0,7% białka i niewiele tłuszczu 0,3%.W 100 gramach truskawek znajduje się jedynie 32 kalorie.

To owoc dobry dla niemal wszystkich osób. Stosunkowo niski indeks glikemiczny (IG=40) czyni truskawki bezpiecznymi dla osób z problemem, jakim jest cukrzyca. Truskawki nie powinny prowadzić do nagłych wahań cukru we krwi. Badania pokazały, że spowalniają trawienie glukozy i normalizują jej poziom we krwi.

Doskonałe dla serca

Choroby serca są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Jedzenie truskawek, jak pokazały badania, pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia dysfunkcji serca. Pozwalają zmniejszyć stres antyoksydacyjny, poprawić parametry krwi, wzmocnić naczynia, zmniejszyć stan zapalny. Truskawki chronią przed udarami, mogą skutecznie zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Zapewniają sytość

Wystarczy trochę truskawek, by się najeść. Te czerwone małe owoce mają mnóstwo błonnika, który wypełnia żołądek i pozostaje w nim na dłużej. Jest bardziej odporny na działanie soków żołądkowych, dlatego chroni przed spożywaniem zbyt dużej liczby kalorii. Do tego sama truskawka jest niskokaloryczna. Wiele badań pokazuje, że pozwala utrzymać wagę, a nawet sprzyja odchudzaniu.

Błonnik działa jak niezwykle skuteczna miotełka, usuwająca z przewodu pokarmowego toksyny, zalegające złogi, ułatwiającego wypróżnianie.

Ile błonnika znajduje się w truskawkach? 26% węglowodanów to właśnie błonnik. W 100 gramach owoców znajdziemy aż 2 gramy błonnika.

Chronią przed nowotworami

Truskawki to jedno z 20 owoców uważanych za najlepsze przeciwutleniacze. Mają mnóstwo cennych polifenoli, które chronią organizm przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Działają również silnie przeciwzapalnie. Okazuje się bowiem, że to właśnie stany zapalne w organizmie są źródłem chorób. Truskawki skutecznie przed nimi chronią.

Co dokładnie zawierają? Pelargonidynę, kwas elagowy, ellagitaniny, procyjanidyny, które chronią przed niekontrolowanym wzrostem nieprawidłowych komórek.

Napakowane witaminami i mikroelementami

Truskawki są doskonałym źródłem witamin i mikroelementów.

  • Są doskonałym źródłem witaminy C, która ma bezpośredni wpływ na odporność, zabezpiecza przed chorobami, a także pozwala zachować zdrową skórę na dłużej – chroni przed przedwczesnym starzeniem, dba o odpowiednie nawilżenie i zapewnia gładkość cery.
  • potasu – składnika niezbędnego do prawidłowej pracy serca, a także obniżającego zbyt wysokie ciśnienie krwi,
    dostarczają manganu – pierwiastka śladowego, występującego też w roślinach strączkowych, warzywach i owocach,
  • Witaminę B9 – niezbędną do wzrostu tkanek i dobrego funkcjonowania komórek. Doskonała dla kobiet w ciąży. Kwas foliowy (druga nazwa witaminy B9) jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu, a dokładnie cewy nerwowej.
    w nieco mniejszej ilości, ale jednak – truskawki dostarczają miedź, magnez, żelazo, fosfor, witaminy E, K i B6.

Uczulenie na truskawki

Choć truskawki są dobrze tolerowane, to czasami wywołują alergię. Najczęściej uczula białko, znajdujące się w truskawkach. Na owoce te powinny uważać osoby uczulone na pyłki brzozy lub jabłka.

Objawy uczulenia na truskawki to najczęściej mrowienie w ustach, pokrzywka, bóle głowy, obrzęki ust i twarzy. Mogą wystąpić bóle brzucha i biegunki.

Niektóre badania wskazują, że truskawki mogą powodować problemy u osób z tarczycą. Stąd osoby chore powinny uważać.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*