Leczenie trądziku nigdy nie jest proste, a w ciąży, kiedy nie można stosować wielu popularnych środków, jest jeszcze trudniejsze. Czy pozostaje zatem zaakceptować to, co się dzieje i poczekać do rozwiązania, by zająć się swoim wyglądem? A może nosząc pod sercem maleństwo, można w bezpieczny sposób zadbać o skórę i na trądzik w ciąży nie trzeba się godzić?
Na szczęście nie trzeba załamywać rąk. Można działać i czekanie na poród nie jest wcale konieczne.
O to bezpieczne sposoby na trądzik w ciąży.
Jedna na dwie ciężarne ma trądzik w ciąży
Trądzik w ciąży jest tak powszechny jak rozstępy. Krostki w magicznych 9 miesiącach ma co druga ciężarna. Niestety nie wszystkie przypadki to zmiany łagodne – u wielu przyszłych mam trądzik ma ciężki przebieg.
Kogo dopadnie trądzik w ciąży?
Bardziej narażone na trądzik w ciąży są kobiety, które walczyły z niedoskonałościami w okresie dojrzewania oraz te, które zauważają zmiany na skórze w trakcie cyklu miesięcznego, na przykład tuż przed menstruacją.
Trądzik w ciąży – dlaczego się pojawia?
Przyczyny trądziku w ciąży są powszechnie znane – wszystko z powodu zmieniających się hormonów, zwłaszcza zwiększonego wydzielania androgenów, które prowadzą do nadprodukcji łoju.
Trądzik w ciąży rozwija się zazwyczaj w pierwszym trymestrze. Jeśli nie pojawi się w tym okresie, jest mało prawdopodobne, że powstanie później: w II czy III trymestrze.
Tego absolutnie nie stosuj. Niebezpieczne leki na trądzik w ciąży
W ciąży należy unikać wszelkich zbędnych leków oraz zabiegów, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie rozwijającego się dziecka.
-
Izotretynoina jest to lek, który zrewolucjonizował sposób leczenia trądziku. Niestety jest on w ciąży absolutnie zakazany. Lek może negatywnie wpływać na płód i doprowadzić do poważnych wad rozwojowych. W związku z tym, że ryzyko jest bardzo wysokie, kobiety zażywające izotretynoinę, a będące w okresie rozrodczym, powinny stosować co najmniej dwie metody antykoncepcyjne, które dadzą wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży. Nie zaleca się planowania ciąży jeszcze przez miesiąc po zakończeniu terapii.
- Terapia hormonalna – w ciąży jest również zakazana. Polega bowiem na przyjmowaniu między innymi żeńskich hormonów. Układ hormonalny w ciąży podlega licznym zmianom, a wszelkie ingerencje w tym zakresie nie są wskazane.
-
Antybiotyki takie, jak tetracyklina, minocyklina , doksycyklina- również zakazane w ciąży – mogą źle wpływać na stan kości.
- Miejscowe retinoidy – między innymi: Differin®, Tazorac, Retin-A – choć badania wykazują, że ilość tych składników wchłaniana przez skórę jest niewielka, to niestety istnieje ryzyko powstania przy ich udziale wad wrodzonych u płodu.
- Niektórzy eksperci sugerują również, by w okresie ciąży nie stosować preparatów zawierających kwas salicylowy – niestety stanowi on ważny punkt na liście wielu znanych preparatów na trądzik.
Niestety ciąża to nie był łaskawy czas dla mojej skóry – szybkie przetłuszczanie się, świecenie, krostki na twarzy, ramionach, dekolcie i plecach…po prostu pogrom
i jak sobie radziłaś z tymi zmianami skórnymi??
Ja miałam przez jakiś czas krostki na brodzie ale udało się ich pozbyć w miarę szybko
Ja na szczęście nie wiem co to trądzik w ciazy, być moze dlatego, że w okresie nastoletnim miałam spory problem z cerą, to ciążą mnie oszczęziła ;)
W ciąży przestałam się malować, odrzuciłam „normalne” kosmetyki to bardzo pomogło poprawić stan mojej skóry
No tak, wiele kosmetyków zapycha, więc w sumie dobry sposób