Trądzik noworodkowy – jak rozpoznać i jak leczyć?

Trądzik noworodkowy to częsty problem natury estetycznej. Na szczęście nie jest niebezpieczny i zazwyczaj mija sam. Jak rozpoznać, że to trądzik i skąd właściwie się bierze?

Trądzik noworodkowy

Idealna jak skóra noworodka?

Może nam się wydawać, że skóra noworodka jest idealna. To najczęściej nieprawda. Przez pierwsze dni po przyjściu na świat mogą występować na niej wybroczyny, twarz dziecka może być zniekształcona, opuchnięta, a skóra podrażniona.

Z czasem również mogą pojawiać się różne zmiany. Jednym z nich jest trądzik noworodkowy, który, jak sama nazwa wskazuje, występuje w okresie noworodkowym. Nie powoduje jednak większych problemów. Nie swędzi, nie boli. Jedyne wyzwanie to te
natury estetycznej.

Jak często się pojawia?

Trądzik noworodkowy może mieć nawet 20% noworodków. To dość powszechnie występująca zmiana.

Może występować w różnym natężeniu. Czasami niedoskonałości są tak niewielkie, że praktycznie są niewidoczne. Najczęściej jednak wraz z upływem dni powiększają się i poszerzają obszar występowania.

Przyczyna występowania trądziku noworodkowego

Trądzik u noworodków występuje z uwagi na zmiany hormonalne. Powodują go androgeny u matki, które są przekazywane do dziecka. Inne źródło problemów to nadmiar łoju wytwarzanego na skórze dziecka.

Kiedy się pojawia? Początki trądziku u noworodka

W nielicznych przypadkach dziecko rodzi się z trądzikiem noworodkowym. Zazwyczaj zmiany trądzikowe pojawiają się jednak u dziecka mającego dwa tygodnie. Czasami występują później.

Trądzik noworodkowy zazwyczaj zaczyna się od jednej krostki, grudki, z czasem zmian jest więcej.

Jednak w większości przypadków trądzik noworodkowy rozwija się przed ukończeniem przez dziecko 6 tygodnia życia.

Kiedy występuje trądzik niemowlęcy?

Gdy trądzik u dziecka rozwija się po 6 tygodniu życia, nazywany jest trądzikiem niemowlęcym. Ta forma zmian może występować między 3 a 6 miesiącem życia dziecka. I wymaga ona wizyty dermatologa. Niestety trądzik niemowlęcy może pozostawić po sobie pamiątkę w postaci blizn.

Najczęściej trądzik niemowlęcy mija do ukończenia przez dziecka roku. Może utrzymywać się nawet przez dwa lata.

Gdzie występują zmiany trądzikowe?

Zmiany trądzikowe u noworodków najczęściej występują na policzkach, czasami również na brodzie i nosku. Niekiedy rozwijają się na czole, plecach, głowie, szyi, klatce piersiowej.

Jak wygląda trądzik noworodkowy?

Trądzik noworodkowy ma zazwyczaj postać małych grudek. Przypomina niekiedy kaszkę, innym razem ma formę większych zmian wypełnionych ropą. U większości dzieci zmiany są punktowe z białą lub żółtą końcówką. Niekiedy leżą na rumieniowatym „podłożu”,
skóra pokryta trądzikiem jest czerwona, podrażniona.

Trądzik noworodkowy występuje w charakterystycznych miejscach. Nie pojawia się (w
odróżnieniu od zmian atopowych, czy skazy białkowej) na brzuchu, w zgięciach łokci, pod kolanami, na udach, itd.

Trądzik noworodkowy to nie potówki. Potówki są mniejsze i wypełnione są przezroczystym płynem.

Czy trądzik noworodkowy trzeba leczyć?

Nie. Trądziku noworodkowego nie trzeba leczyć, zazwyczaj mija sam. Nie powoduje żadnych problemów, nie pozostawia po sobie zmian. Wystarczy poczekać kilka tygodni, czasami miesięcy, a trądzik sam zniknie.

W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem. Tym bardziej jeśli zmian jest dużo i są zaawansowane. Wizyta u lekarza jest wskazana również wtedy, kiedy mimo mijających tygodni niedoskonałości nie znikają.

Jak pielęgnować skórę?

Prosta zasada – nie działaj na własną rękę. Nie stosuj żadnych maści, kremów, papek, niczego. Dlaczego? Bo możesz bardziej zaszkodzić niż pomoc. Skóra noworodka jest bardzo delikatna. Nie należy na nią niczego nakładać.

Myj skórę dziecka letnią wodą, może być sama woda lub delikatne środki myjące przeznaczone dla noworodków. Osuszaj bez pocierania skóry. Sięgaj po wygodne, miękkie ręczniki. Pamiętaj, by prać je w delikatnych hipoalergicznych środkach.

Nie używaj żadnych tłustych kosmetyków pielęgnacyjnych. Kieruj się zasadą – mniej znaczy więcej.

Nie przegrzewaj dziecka – to może zaostrzać zmiany na skórze. Gdy nosisz maluszka, podkładaj w okolicy jego główki pieluszkę tetrową, tak, by skóra dziecka nie stykała się z materiałem, z jakiego wykonana jest Twoja odzież. Niestety niemal wszystko może działać
na noworodka drażniąco.

Zmian nie wolni wyciskać.

Czy to na pewno trądzik noworodkowy?

Ocena zmian na skórze u małego dziecka jest trudna. Nawet dla specjalisty. Małe dzieci często przechodzą różne problemy zdrowotne w dość nietypowy sposób. Zmiany na skórze, mimo różnej etiologii, wyglądają niemal tak samo. Dlatego ocena, jaką mają
przyczynę, czasami jest tak trudna, że niemal niemożliwa.

Mimo to warto udać się do specjalisty. Czasami rozmowa z dermatologiem wiele nam wyjaśni.
Z czym można pomylić trądzik noworodkowy?

Oprócz trądziku niemowlęcego na skórze może występować

  •  egzema,
  • stan zapalny wywołany stosowanymi kosmetykami,
  • zmiany atopowe,
  • łuszczyca.

Często u dzieci zmiany na skórze, niezależnie od przyczyny, występują podobnie. Ich ocena może być trudna.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*