Toksoplazmoza w ciąży

Niektórzy są zdania, że lepiej przejść toksoplazmozę przed ciążą niż potem martwić się, że choroba zaatakuje dziecko.

Z drugiej strony lekarze przekonują, że jeśli przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat nie zachorowaliśmy, to istnieje małe prawdopodobieństwo, że zarazimy się w ciąży. Musielibyśmy diametralnie zmienić styl życia, by narazić się na zachorowanie lub…mieć pecha.

Jakie są dobre wiadomości? Udowodniono, że kobiety, które przeszły toksoplazmozę przed zajściem w ciążę, nie są w stanie zarazić płodu. Po drugie istnieją pewne zasady, które pozwalają znacząco ograniczyć ryzyko zachorowania na toksoplazmozę.

Czy jednak stosując się do nich, można czuć się bezpiecznie? Kiedy choroba jest szczególnie groźna dla ciężarnej?

Toksoplazmoza – drogi zakażenia


Powszechnie uważa się, że toksoplazmozą można zarazić się od kotów. To prawda (więcej na ten temat). Odchody większości kotów zawierają pasożyty, które mogą wywołać toksoplazmozę.

Kot to podstawowy żywiciel pasożyta, który wywołuje toksoplazmozę. Cysty pierwotniaka w kocich odchodach mogą przetrwać długi czas. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że toksoplazmozą można zarazić się także od ptaków, które mogą być żywicielem pośrednim: dlatego będąc w ciąży, warto zwracać uwagę na to, by po dokarmianiu ptaków na starówce dobrze umyć dłonie (a najlepiej jeśli możemy, warto sobie tego typu przyjemność w trakcie ciąży odpuścić).

Pasożytem może być ponadto skażone surowe mięso. W jaki sposób? Cysty mogą zostać na nie przeniesione chociażby przez muchy latające między kocią kuwetą a surowym mięsem przygotowywanym na obiad.

Pasożyt jest w stanie także przedostać się przez uszkodzoną skórę. W tym wypadku najczęściej narażeni na zachorowania są rzeźnicy, weterynarze, czy pracownicy laboratorium.

W Polsce przeciwdziała anty toxoplazma gondi stwierdza się u około 50% populacji.
70% kotów jest zakażonych pierwotniakiem i w kale wydziela cysty.
Każdego roku odnotowuje się 200-400 przypadków toksoplazmozy pierwotnej u dzieci (które zachorowały w trakcie ciąży, zarażając się od matki).
W 80% przypadków toksoplazmozą zaraża się człowiek poprzez zjedzenie niedogotowanego mięsa.

Toksoplazmoza w ciąży objawy

Przebieg toksoplazmozy w ciąży może być całkowicie bezobjawowy. Dlatego zakażona kobieta często w ogóle nie mia pojęcia, że do jej ciała wdarł się pierwotniak i eksploruje różne organy: zaczynając od węzłów chłonnych, poprzez mięśnie poprzecznie prążkowane, potem atakując mięśnie gładkie, a nawet niekiedy mózg, gałki oczne, czy rdzeń kręgowy.

Toksoplazmoza w ciąży może mieć także przebieg podobny do grypy. W takim wypadku obserwuje się bóle mięśni oraz powiększone węzły chłonne. Najgroźniejsze jest zarażenie chorobą w pierwszym trymestrze, kiedy infekcja powoduje zapalenie łożyska oraz przekazanie zakażenia do dziecka.

W pierwszym trymestrze istnieje największe ryzyko wystąpienia toksoplazmozy wrodzonej u dziecka: szacuje się je na poziomie 75%, w drugim trymestrze ta wartość zmniejsza się do 50%, a w trzecim trymestrze do 5%.

Toksoplazmoza a ciąża – ryzyko dla dziecka

Największe ryzyko u dziecka pojawia się wtedy, kiedy toksoplazmozą zaraża się kobieta w pierwszym trymestrze. Zakażenie toksoplazmozą może bowiem doprowadzić do poronienie i obumarcia płodu.

Zakażenie toksoplazmozą kobiety nie musi oznaczać, że dziecko również zachoruje. Objawy pojawiają się bowiem u 10% zarażonych płodów. Do najczęstszych objawów należą: wodogłowie, małogłowie, zapalenie siatkówki, znaczne opóźnienie umysłowe w rozwoju dziecka. Innymi konsekwencjami może być małopłytkowość, powiększenie wątroby, czy śledziony. Ponadto istnieje ryzyko przedwczesnego porodu oraz tego, że dziecko urodzi się z małą wagą urodzeniową.

Im mniej zaawansowana ciąża, tym ryzyko zachorowań na toksoplazmozę w ciąży niesie groźniejsze konsekwencje dla dziecka.

Lekarz zlecił Ci badanie na toksoplazmozę? A czy dał Ci również skierowanie na badanie w kierunku cytomegalii?  To groźna choroba, o której mówi się w Polsce rzadko i niewiele. Przeczytaj, dlaczego i jak możesz się przed nią ochronić!

Pewne ryzyko wynikające z zarażenia toksoplazmozą istnieje również po porodzie. Około 8% wszystkich zakażonych pierwotniakiem dzieci umiera. Z drugiej strony 70% nie ma żadnych objawów choroby. Ta nie zostaje rozpoznana, ani leczona. Tylko u niektórych dzieci w późniejszym okresie rozwoju może ujawnić się wada słuchu czy wzroku spowodowana przebyciem toksoplazmozy pierwotnej.

Badanie toksoplazmozy w ciąży

Lekarz już na pierwszej wizycie w ciąży zleca zazwyczaj badanie mające ocenić poziom dwóch przeciwciał: IgM oraz IgG, dzięki którym można zbadać, czy kobieta przechodziła toksoplazmozę, czy choroba nie rozwija się w jej organizmie w chwili pobierania krwi.
Jak należałoby interpretować  toksoplazmoza wyniki?

IgG (-), IgM (-) – taki wynik oznacza brak odporności, zazwyczaj zleca się badanie kontrolne co 3 miesiące, niektórzy lekarze jednak decydują się na kontrolę w I i III trymestrze. Nie brak również takich, którzy praktykują tylko jednorazowe oznaczenie poziomu przeciwciał (w I trymestrze), zalecając kobiecie działanie profilaktyczne, które chronią przed zakażeniem.
IgG (+), IgM (-) – oznacza przebyte zarażenie w niedalekiej przeszłości. Jeżeli wynik wskazuje, że IgG jest znacznie podwyższone, należy powtórzyć badanie po trzech tygodniach po jego wykonania. Jeśli w trakcie badań okaże się, że poziom jest taki sam, nie trzeba wprowadzać leczenia. Natomiast jeśli okaże się, że liczba przeciwciał rośnie, należy rozpocząć leczenie.
IgG (+), IgM (+) – przy obecności objawów choroby, należy rozpocząć leczenie. Przy braku objawów, wskazane jest powtórzenie badania po trzech tygodniach.
IgG (-), IgM (+) – jest to wynik nieswoisty, wymaga kontroli po trzech tygodniach, jeżeli wynik okaże się taki sam, wskazana jest kontrola za trzy miesiące.

Jak uniknąć zarażenia toksoplazmozą w ciąży?

 • Starannie myj mięso, owoce i warzywa
 • Dbaj o to, by jedzone mięso było dobrze upieczone lub ugotowane. Wołowina, jagnięcina, steki  powinny uzyskać w środku temperaturę co najmniej 60 stopni, wieprzowina, mielone dziczyzna: co najmniej 70 stopni, a drób 80 stopni C.
 • Nie spożywaj mięsa surowego (tatar, carpaccio), czy jedynie wędzonych wędlin.
 • Dla pewności możesz przechowywać mięso przed spożyciem w zamrażarce (niska temperatura niszczy cysty pierwotniaka).
 • Pamiętaj o dokładnym czyszczeniu wszelkich powierzchni mających styczność z mięsem, najlepiej drewniane deski zastąp szklanymi.
 • Nie jedz owoców prosto z krzaczka,
 • Jeśli wypoczywasz na wczasach za granicą, staraj się pić wodę z zakręconych butelek.
 • Jeśli masz kota, przekaż obowiązek czyszczenia kuwety partnerowi lub innemu domownikowi. Jeśli musisz zająć się tym sama, pamiętaj o założeniu rękawiczek ochronnych i dokładnym umyciu rąk, gdy skończysz. Dodatkowo warto dbać o to, by kot domowy jadł suchą karmę, która nie będzie nośnikiem pasożytów lub karmę z puszki.
 • Nie obawiaj się zabawy z własnym kotem. W szczególny sposób dbaj jednak o higienę i dokładnie myj dłonie.
 • Sztućce oraz wszelkie naczynia należy myć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, zwłaszcza jeśli masz obawę, że mogły mieć kontakt z pasożytem.
 • W trakcie prac w ogrodzie zakładaj rękawiczki. Cysty pasożyta mogą bowiem znaleźć schronienie w ziemi.

Leczenie toksoplazmozy w ciąży

Co prawda niektóre źródła sugerują, że pasożyta można usunąć poprzez zastosowanie suplementu diety, jednak nie warto im ufać, narażając zdrowie swoje i dziecka. Zdecydowanie skuteczniejszym, choć też niestety inwazyjnym sposobem, jest sięgnięcie po antybiotyk (ten przepisuje lekarz). Tabletki przyjmuje się każdego dnia aż do rozwiązania.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Julia Julia

  Mnie się wydaje, że nie warto panikować. Podobno 80% z pokolenia około-trzydziestek przechodziło toksoplazmozę w dzieciństwie :)
  Ja przechodziłam o czym świadczyły badania. Mam też w domu kota. Ale dbam o niego tak jak wcześniej dbałam. Czyszczę nawet kuwetę. Wszak nie liżę tej łopatki i zawsze myje ręce (co jest dla mnie oczywiste, bez względu na to czy jestem, byłam, będę czy nie będę w ciąży). To zwyczajna higiena, niezależnie od toksoplazmozy.
  U mnie w rodzinie każda kobieta miała toksoplazmozę i zgadzam się, że jest groźna (babcia miała nawet zmiany w mózgu z powodu choroby, jedno dziecko też straciła).
  Dbajmy więc o siebie, ale nie panikujmy :) Wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwo zapaść na tę chorobę ;)

  • Dorota Dorota

   A ja toksoplazmozy nie przechodziłam…się uchowałam :)

  • MamaS MamaS

   Przechodziłam w ciąży toksoplazmozę… I niech Pani uwierzy, że warto panikować w tym temacie, najlepiej zbadać się przed ciążą na toxo. Nie życzę nikomu toksoplazmozy podczas ciąży, nerwy, strach, ciągłe badania, amniopunkcja, antybiotyki, przepłakane noce…. Syn na całe szczęście zdrowy, choć teraz po 3 latach wychodzą skutki takie jak np. niedosłuch. Zdrowia życzę wszystkim!

 2. myszak myszak

  W czasie ciąży nie miałam przeprowadzonego badania na toksoplazmozę.. być może dlatego, że były to wizyty na NFZ… W domu kota nie miałam, ale przyznam że w ciąży unikałam kontaktu z „obcymi” kotami. W miarę rozsądku oczywiście.

 3. anusia12346 anusia12346

  ja też nie przechodziłam

 4. Ewa Ewa

  Też mam kota w domu i będąc w ciąży opiekowałam się nim jak zwykle… Wystarczy dbać o higienę rąk bo przecież nikt nie wyjada chyba kocich odchodów?;)

  • Dorota Dorota

   Ewo, niby nie, ale jak spojrzy się na statystyki, ile osób przykłądowo nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, to robi się słabo…

   • Ewa Ewa

    Tak, domyślam się… Teraz to ja walczę by myć ręce zanim ktoś podchodzi do mojego dziecka, przynajmniej przychodząc z ulicy, autobusu, sklepu lub po wyjściu z wc… Niektórzy niestety mają z tym problem i twierdzą, że mam paranoje… (cytuje). No cóż, widać dla niektórych mycie rąk to wyczyn…

  • Agnieszka Agnieszka

   Kota nie mam, surowego mięsa nie jem, owoce i warzywa myję. Dwa tygodnie temu wyszło, że mam silną toksoplazmozę. Całe szczęście dzieci urodziłam dużo wcześniej zanim złapałam choróbsko.

 5. sylwia sylwia

  no ja niestety nie mam kota ani psa czy tam ptaka..a jestem zarazona…badania powtórzyłam, bo miałam nadzieje ze jednak wystąpił jakiś błąd laboratoryjny, ale niestety wyniki wyszły prawie że identyczne :(…boje sie masakrycznie. w poniedziałek ide do lekarza…jestem w 11 t.c

  • sosrodzice sosrodzice

   Sylwio, dziękujemy Ci za komentarz. Pamiętaj, że dziecko mimo wszystko rzadko się zaraża od Matki. Napisz koniecznie, kiedy będziesz po wizycie u lekarza. Pozdrawiamy!

  • Ewa Ewa

   Sylwio, nie denerwuj się, bo tym gorzej szkodzisz Dziecku! Będzie dobrze! :) Trzymamy za Was kciuki!

   • Monika Monika

    Witam Was dziewczyny.
    w kwietniu robiłam badania na toxo i niestety wyszły pozytywnie.Mój lekarz nie przepisał mi tabletek i kazał przyjść po 3 miesiącach żeby zrobić powtórne igm.Niestety wyszło pozytywnie a ja mogę być w ciąży.Boje się okropnie.Dodam że lekarz przed ponownym badaniem stwierdził że na 99% się wyleczyłam. Niestety się mylił:(((

    • Julia Julia

     Moniko. Na początku ciąży robiłam badania na toxo. Było to badanie w pakiecie standardowym. Wyszło pozytywnie jednak moja lekarz na podstawie wyniku stwierdziła,że prawdopodobnie przechodziłam toksoplazmozę w dzieciństwie,a wynik pozytywny to niejako „pozostałości” po niej, właściwie ślad,że była. Nie mniej kazała uważać i powtórzyć badanie jakoś w II połowie ciąży. Powtórzyłam. Wynik znów był pozytywny jednak stężenie mniejsze. Wówczas dowiedziałam się,że podobno ok.80% osób z mojego pokolenia przechodziło toxo w dzieciństwie,bo wtedy nie zwracano uwagi na takie sprawy.
     Po co Ci to piszę Moniko? Ano,aby Cię nieco uspokoić :-) Tamtą ciążę przechodziłam idealnie,dziecka nie zaraziłam. W obecnej ciąży moje badania na toxo wyszły w normie,a minął może rok od poprzednich. Ryzyko zarażenia drugiej córki jest takie samo jak to,że spadnie mi na dom fortepian ;-)
     Nie martw się. Kontroluj poziom, dbaj o siebie i ciesz się ciążą,bo to jedyny tak fajny czas kiedy „coś” kotłuje Ci się w brzuchu,sprawia,że masz zgagę od tego,a Ty i tak się cieszysz… ;-)

   • Lucy Lucy

    I had a time trying to pronounce jicama the first time I saw it. I was told it’s pronounced with an ࠶h⁚ sound, such as hicama.Yeah, it would be nice to have some of that stuff, I just can’t afford to eat like that every day. Maybe on special occasions.

 6. natali natali

  jestem w 8 tygodniu ciązy(czekalismy na to ponad dwa lata) i wyniki okazały że jestem zarażona toxo,jestem przerażona,lekarz odrazu przepisał mi antybiotyk.niemam w domu zwierząt ani nie jem surowego mięsa,co prawda mieszkam w holandi a tam pełno kotów i nieraz jakiegoś pogłaskam.Strasznie się boje

  • Dorota Dorota

   Natali, najważniejsze, że toksoplazmoza została szybko rozpoznana. Nie ma sensu przejmować się na zapas (choć domyślam się, że to trudne)! Trzymaj się i pozdrowienia!

   • natali natali

    hej dziękuje za słowa wsparcia,troche sie uspokoiłam,pisałam na forum z wieloma kobietam i wiele z nich po szybkim rozpoznaniu urodziła zdrowe maleństwa jestem dobrej myśli.pozdrawiam serdecznie!!!

    • mgiełka mgiełka

     Na pewno będzie dobrze, powikłania zdarzają się bardzo rzadko.

     • malamaluczka87 malamaluczka87

      Halo Natali, mam ten sam problem. Jestem w 13 tc i właśnie odebrałam wyniki toxo – IgM (-), IgG (+) i nie wiem czy to przebyta choroba czy jej obecność w tej chwili. IgG mam na poziomie 14,50. Zobaczymy co mi dzisiaj lekarz na to powie…. Jakie macie doświadczenia i jaką normę można uznać za bardzo wysoką?

     • Faisal Faisal

      GW znalazła sobie koljeny „istotny problem społeczny”, na ktf3ry musi zwrf3cić uwagę i pobudzić ogf3lnonarodową dysputę… Niedawno były to psie odchody… Co dalej? Stawiam na chomiki… Albo kanarki… No, ewentualnie rybki w akwariach…

    • Mamuska Mamuska

     Ja dzis sie dowiedzialam ze testem zarazona a jestem w 10 t.c., krew mialam pobierana w 8 t.c. Strachu co niemiara. W poprzeniej ciazy nie bylam zarazona. Teraz dwa tyg czekania na nowy wynik. Strachu sie nie wyeliminuje, niestety

 7. realistka_1 realistka_1

  Dziewczyny, nie panikujcie na zapas! Nie warto, Wasze nerwy dziecko też wyczuwa, a jak jesteście w rękach lekarza, po prostu mu zaufajcie. Specjalista wie najlepiej, a każdą sytuację należałoby traktować indywidualnie.

 8. Klimczak Klimczak

  Ja miałam toksoplazmozę w ciąży ale najprawdopodobniej zaraziłam się wcześniej,naszczęście moja córeczka urodziła się zdrowa dziś ma 1,4 roku i wszystko jest ok.Tak że zawsze trzeba być dobrej myśli

 9. monika monika

  Ja tez miałam toksoplazmoze w ciąży zrobiłam badania w 9 tygodniu,dostałam antybiotyk brałam go całą ciąże, byłam załamana. Teraz jestem bardzo szczęsliwa kiedy patrze na moją córke jest ZDROWA!!! ma 1,5 roku.

  • Dorota Dorota

   Takie pozytywne komentarze są bardzo cenne :) Dziękuję, że je napisałyście :)

  • Jerry Jerry

   Scott. Just one more question. Which do you think produces more vapor? Which is better? Should I stay with 808 or better to switch to 901 cartomizers? Or do the 901s come seperate (aotrizer+cartmidge)?

 10. Edzia Edzia

  Witam,jestem w 27 tyg.ciąży,właśnie dziś się dowiedziałam o tym ze mam podwyższoną toksoplazmozę.
  w pierwszym badaniu wyszła mi ujemna,natomiast dziś w drugim badaniu niestety okazało się że mam podwyższoną i to znacznie.Jestem poddenerwowana ,dostałam skierowanie do szpitala nie mam pojęcia co i jak będą mnie badać.Mam tylko nadzieję że nie zaraziłam dziecka.

  • Dreama Dreama

   28Hi Terri – I so wish that I'm staying in KK now!! Would have loved to attend your classes – I can imagine how wonderful you will be – imparting your knowledge. Combined with your wit and humour… the class would be a riot!Sadly – I can only wish for it from afar… Good luck and hopefully you can be so successful that you may consider flying in to KL to teach. Am sure there will lots of ppl waiting (sorry make that queuing up) to atOcdn.tnee again – well done Terri and Good Luck!

 11. Edzia Edzia

  Witam,jestem w 27 tyg.ciąży i właśnie się dowiedziałam że mam podwyższoną toksoplazmozę .W pierwszym badaniu wyszła mi ujemna,jestem poddenerwowana nie wiem co będzie z maluszkiem który się rozwija we mnie.Zapomniałam dodać że też mam kota,który jest kastratem, nie sprzątam mu jak zawsze go głaszcze.Dostałam skierowanie do szpitala nie mam pojęcia co i jak będą mnie badać.

  • Jola22 Jola22

   Edzia, nie przejmuj się. Moja bratowa miała podpobną sytuację i wszystko dobrze się skończyło. Gorsze jest zakażenie na początku ciąży…

 12. patrycja patrycja

  witam robilam ostatnio badania i wyniki mam takie toksoplazmoza-IgG 45,80IU/ml
  nieobecne: =10
  toksoplazmoza-IgG DODATNI.
  MOZE MI KTOS POWIEDZIEC CO TO ZNACZY? TO MOJ ADRES patrycjaW1987@wp.pl

  • patrycja patrycja

   nieobecne =10

   • Dominika Dominika

    witam!!! proszę o pomoc zaszłam w ciąże bardzo byliśmy z mężem szczęśliwi na samym początku miałam bóle takie jak na @ wszyscy uspakajali ze to normalne zrobiłam badania na różyczke wyszło ze przechodziłam cytomegalie mam odporność lecz na toksoplazmoze brak odporności i wtedy rownież dowiedziałam się że serduszko mojej dzidzi nie podieło pracy przezyłam szok lecz nie wieżyłam poszłam do innego lekaża potwierdził diagnoze a puzniej jeszcze do szpitala mieszkam we francji i szpital tutaj jest najwiarygodniejszym zródłem jakieś 2 tygodnie przed wizytą czułam ze jak bym przechodziła grypę utrzymuje się to do dzisiaj czekałam na poronienie samoistne nic dostałam cytotec w szpitalu dostałam niewielkich skurczy i plamienie lecz nie krwi tylko taki sluz brązowy w srode mam wizyte co dalej jestem zaniepokojona ze nic z tego potrzebny bedzie zabieg dodam ze to był 7 tydzien kiedy serduszko powinno już bić zdesperowana odwiedziłam wszystkie możliwe osrodki ale nic nie dało się zrobić pocieszenia tylko niestety tak się zdaza :( ale mnie martwią te bóle mięsni kości głowa mi pęka jestem tak osłabiona jak bym miala grype ale to nie grypa błagam o pomoc czy moglam się zarazic toksoplazmozą zaraz po zrobieniu badan ???

 13. ciężarówka ciężarówka

  Ja też ma toxy. Od zawsze byłam „kocią mamą”, do niedawna miałam 3koty, więc mimo mycia rąk musiałam się kiedyś jakoś zarazić. Lekarz zlecił mi badanie potwierdzające czy jest to sprawa z dawna czy z teraz. Na razie nie panikuję, bo mam na względzie DOBRO dzieck- lekarz wie, co robi. Odwagi i powodzenia wszystkim załamanym.

 14. KK KK

  Na szczęście moje wyniki wyszły dobrze, ale bardzo sie martwilam bo nie stronie od kotow, przeciwnie mam ich w domu 3 ;)

 15. Gabi Gabi

  Witam chciałam żeby ktoś pomógł mi odczytać wyniki badan toksoplazmozy
  igG:>650
  igM 0,256
  co mam z tego zrozumieć,że jestem zarażona?Bardzo prosze odpowiedz..

 16. Elizka Elizka

  Witam , mam prośbe czy moze mi ktos pomoc w odczytaniu wynikow na toxoplazmoze ?
  toxo gondii w klasie IgG >650.00 IU/ml
  toxo gondii w klasie IgM dodatni (1.47) COI
  Toxo IgG ujemny3
  Toxo IgM ujemny 1.0
  Prosze o pomoc piszcie na elka26111985@wp.pl

  • Elizka Elizka

   Toxo IgG
   ujemny 3
   Toxo IgM
   ujemny 1.0
   W pierwszym komentarzu nie ukazalo sie wszystko , to druga czesc wynikow , Prosze o pomoc !!!

 17. Lena Lena

  Niestety tego typu artykuły obwiniają za chorobę prawie zawsze koty, prawda jest taka, że trzebaby dosłownie zjeść odchody kota aby się zakazić, znacznie bardziej niebezpieczne jest zjedzenie surowego/niedogotowanego mięsa, krojenie go gołymi rękami a nawet prace w ogrodzie bez rękawiczek ochronnych, kobiety z atopowym zapaleniem skóry powinny uważać w szczególności-mogą bardzo szybko się zakazić poprzez uszkodzoną skórę. Niestety jak to powiedział kiedyś mój wykładowca przy każdej chorobie musi być główny winny, w tym wypadku ludzie wybrali kota a główne przyczyny zakażenia bo aż 80% pochodzą z zakażenia jedzenia/oprawiania mięska. Ba nawet jadąc tramwajem możemy się zakazić, dotykając zakażonego miejsca.

  • Dorota Dorota

   W artykule jest też o ptakach ;) więc nie tylko koty :)

   • Tori Tori

    10 octubre, 2012 a las 11:33 PM Ola Amigos de Aula Soy Ileana tengo 18 años de Liceo Chapero, Esta promo me encanto pues es la convinacion de dos cosas que amo Aula y Totto quisiera ganarme este premio pues me encantan los productos de Totto, no podia creer que fuera a haber una promocion e inmediatamente el martes en la mañana compre la reaEctvinsontramos Tienda y mini-kiosco En:- C.C. Los proceres,- C.C. Miraflores, Dos tiendas- C.C Portales- Metronorte Celular: 56931579

 18. Aśka Aśka

  Wszyscy tak się boją kotów, a i tak ponad 70% zakażeń pochodzi od NIEDOGOTOWANEGO mięsa,a nie od kota! ;/ dlatego mój lekarz na wstępie mi powiedział, że ja się tego bać raczej nie muszę, skoro od nastu lat jestem wegetarianką ;-) no i jeszcze jedna kwestia: od kota też się nie zaraża przez zwykłe głaskanie, tylko przez czyszczenie odchodów i brak higieny… Nie wiem, jak niektóre matki przygotowują się do ciąży jak nie mają podstawowej wiedzy na ten temat…

 19. Paula Paula

  Witam. Jestem w 27 tygodniu ciąży i dopiero teraz dowiedziałam się że mam toksoplazmozę. Nie wiem co mam robić bo to jest moja pierwsza ciąża i boje się o moją córkę że może jej się coś stać. :(

 20. km21666 km21666

  Witam, chcialabym zapytac jak to jest z ryzykiem dla dziecka jesli bylam badana na toksoplazmoze w marcu i wynik wyszedl ujemny i teraz w czerwcu robilam powtornie to badanie i wynik wyszedl ponad 800. jakie jest ryzyko dla dziecka, dodam ze termin mam na koniec lipcabiore od dzisiaj antybiotyk rovemacine czy cos takiego. blagam pomozcie bardzo sie boje ze mojemu malenstwu moze sie cos stac… :(

  • km21666 km21666

   dodam jeszcze ze ani w kwietniu i maju nie bylam na to badania wiec nie wiem kiedy doszlo do zakazenia i jakie niesie to ryzyko…

 21. Natalia Natalia

  Dziewczyny, ja miałam toksoplazmozę podczas pierwszej ciąży. Wykryta podczas pierwszego badania, pierwszy trymestr. Przez jakiś czas brałam rovamicinę, ale potem lekarz (po badaniu awitności bodajże) powiedział, że zakażenie jest sprzed ciąży i nie muszę dalej brać antybiotyku. Całą ciążę się strasznie bałam, synek urodził się o czasie (3 dni przed terminem), całkowicie zdrowy, wszystkie następne badania wyszły prawidłowo (ale robione dopiero po 3 miesiącu życia, bo wcześniej np. usg jamy brzusznej wykazywało nieprawidłowości, jak się okazało, za krótki czas minął od porodu). Dziś ma prawie 3 lata, rozwija się świetnie, pod niektórymi względami szybciej niż rówieśnicy. IgG ma dodatnie – miał badanie po porodzie. Może kiedyś w przyszłości coś wyjdzie, ale równie dobrze może wyjść z innego powodu. Także głowa do góry, na pewno będzie dobrze :)

 22. Marta Marta

  A ja zarazilam sie tokso w pierwszym trymestrze. Jadłam u pani, ktora przygotowała pyszna sałatkę ze swojego ogrodu. A w kuchni i ogrodzie królował kot. Ciąże przechodziłam we fr. Tu badania na tokso robione są co miesiąc u kobiet, ktore jej nie przechodzily. Przeszłam od razu na leczenie: 3 razy dziennie rowamycyna. USG co miesiąc. W piątym mięsiacu : badanie wód płodowych : werdykt : dziecko sie nie zaraziło . Boże ! Jaka ulga ! Do końca ciąży rowamycyna. Dwa dni po porodzie : badania dna oka dziecka i usg – czysto !!! Dzis Amelka ma 2 lata. Przerośnie niedługo swojego czteroletniego brata. Dziewczyny – uważajcie cholernie na to co jecie. Ale jak juz sie zarazicie – to nasze dziecko ma jeszcze szanse.

  • jola jola

   Witam , widzę że wiele z Was dziewczyny dużo wie o toxo , ja jestem w 12 tygodniu ciąży i mam takie wyniki:
   IgG 310,10
   IgM 1,580
   Cytomegalowirus 0,313
   Bardzo proszę o jakąś informację , wczoraj byłam u lekarza i powiedziała mi , że przechodziłam toxo i zleciła ponowne badania. Jak mam rozumieć te wyniki???

  • EwaB EwaB

   Boże kobieto. Co to znaczy „jeszcze ma szansę”. Po to bierzesz antybiotyk żeby miało każdą szansę, a nie jeszcze szanse. Jeszcze szansę to ma wtedy,kiedy nie podejmie się leczenia. Wystarczy wygooglować jakiekolwiek forum o tokso.Każda kobieta,która podjęła leczenie urodziła zdrowe dziecko. Te które nie były leczone, bo nie wiedziały na przykład, to różnie.

 23. daria daria

  czytam komentarze, i niektore sa bardzo pocieszajace.. obawiam sie toksoplazmozy, jak najgorszej choroby swiata, jestem w 8 tyg ciazy, i za dwa tyg mam wizyte u ginekologa, mam zamiar wykonac badanie na toksoplazmoze ze wzgledu, ze moja mama ma kota w domu, a bywam u niej czesto.. nie zmieniam kuwety, omijam ja lukiem, ale mam kontakt z kotem. Sa rowniez sytuacje, ze mnie podrapie i leci mi krew. Wlasnie dlatego boje sie, ze wtedy mogl mi przeniesc chorobsko.. w pierwszej ciazy nie mialam ani toksoplazmozy, ani przeciwcial. Moja znajoma nie leczyla tej choroby w ciazy, urodzila niewidoma corke.. jestem zalamanaa!!

 24. Justka 34 Justka 34

  Cześć dziewczyny, mnie lekarka prowadząca ciążę zleciła na początku badania i wynik był wątpliwy igg (-), a igm (+), później zleciła mi awidność( nie rozumiałam tego wyniku, wszędzie piszą na forach awidność wysoka lub niska a nie ujemna ) , która wyszła ujemna. Ja- głupia naiwna, zgłosiłam się do lekarki z wynikiem a ona spojrzała na wynik i nie zleciła mi kolejnych badań, ani nie przepisała antybiotyku….Bo jak mniemam, nie byłam w tym momencie zarażona albo bardzo wczesny etap … był to początek ciąży. Trzy miesiące po tym postanowiłam zmienić lekarza, ten drugi obejrzał wyniki i spytał..”no tak , a co było robione dalej …”…a ja szok ..Bo żyłam w nieświadomości i myślałam ze jest ok, dodam usg w 20 tc. wyszło wszystko w normie. Teraz jestem w 24tc. , wyniki wskazują na zakażenie…Jutro idę do lekarza, podobno przepisze antybiotyk, który będę brać do końca ciązy. Dwa dni przeryczane, ale wiem że muszę się pozbierać dla małej …Dodam tylko, że jestem kociarą i miałam kota 16 lat a na początku ciąży opiekowałam się królikiem.

  • Dorota Dorota

   Justka34, spokojnie.
   USG nic nie wskazało, będzie dobrze. Nie przejmuj się na zapas, choć rozumiem Twoje zdenerwowanie.

 25. Beata Beata

  Dzień dobry jestem w 10 tygodniu ciąży i wyszedł mi zły wynik z toxoplazmy igg 66 a co do igm 0,734 0,8- 1,0 reaktywny proszę napiszcie mi co to znaczy

 26. Beata Beata

  Dzień dobry proszę o opisanie bo bardzo się martwię jestem w 10 tygodniu ciąży a wynik z toxsoplazmozy wyszedł mi igg 66 a igm 0,734 i 0,8-1,0 reaktywny

  • Kaja Kaja

   Beato, spokojnie poczekaj na wizytę u lekarza. Nie stresuj się na zapas…Lekarz Ci wszystko opisze. Trzymaj się! Wszystkiego dobrego!

   • Egypt Egypt

    Hola mi nombre es Vera Leòn, que iniciativa tan bonita de de crear una pagina para informar, crear y compartir y sobre todo me encanta el que coariptmras con nosotros esta entrevista a una de las mejores creadoras que he conocido, me encantan todos sus trabajos. Saludos y Bendiciones para todas..=)

 27. kama kama

  Witam jestem w 11tyg ciacy lekarz dal mi skierowanie na Cmv IgG moj wynik 24.00 awidnosc przeciwcial w kl. IgG to 0.82 mam pytanie czy zarazilam sie podczas ciazy ?prosze o odpowiedz bo bardzo sie martwie

 28. Wiola Wiola

  Jestem w 21 tyg ciąży. (Druga ciąża) U mnie toksoplazmozę wykryto w 10 tyg i od tego czasu biorę rovamacine ( do końca ciąży). Awidność mam niestety niską. USG (u dwóch różnych ginekologów) pokazuje, że wszystko jest w porządku, dziecko rozwija się prawidłowo. Jestem dobrej myśli, choć nie ukrywam, że obawiam się o zdrowie dziecka – bo przecież wszystkich rzeczy nie zobaczymy w usg tylko już po porodzie. Nie bez powodu dziecko zostaje pod opieką lekarską pod kątem toxo do 3 r.ż.

 29. Hałabała Hałabała

  Hey dziewczyny,

  Moja historia dla pocieszenia tych które nie życzę ale mogą przechodzić to co ja.
  Na tokso badania miałam robione przed ciążą, gdyż już solidnie z mężem przygotowywaliśmy się do roli rodziców, wynik negatywny, więc rozpoczęliśmy starania. Po radosnej nowinie w około 2 miesiącu zrobiłam kolejny raz badania ( trafiłam na świetną ginekolog z Krakowa, która wykonywała u mnie wszelkie możliwe badania i chwała jej za to:)), niestety okazało się, że mam wysokie IGG i IGM po wykonaniu testu na awidność- niskie- czyli zarażenie świeże. Niestety popełniłam największy błąd jaki mogłam otwarłam stos stron o tokso w ciąży i się załamałam, ilość nocy nieprzespanych oraz stresu nie da się opisać. Po bardzo szybkiej od otrzymania wyników wizycie i ginekolog otrzymałam dwa zalecenia: nie czytać internetu i jak najszybciej wprowadzi Rovaymycynę. Tak więc dzień w dzień od 2 miesiąca 3 tabletki dziennie plus osłonka na żołądek, dodatkowo comiesięczne wizyty w poradni patologii, ale zdrowie maluszka najważniejsze. Co jeszcze ważne na pewno naczytacie się, że powodem tokso są głównie koty. Jest to bzdura! Aby zarazić się od kota musiałybyście gołymi rękami czyścić kuwetę a potem te ręce włożyć do ust ( sądzę że mało z was ma takie preferencję). Główną przyczyną jest niedogotowane mięso! Dlatego ja już teraz wszytko wysmażam na wiór:) Mięso surowe obrabiam w rękawiczkach, a deski i noże parzę wrzątkiem i myję. Uważajcie proszę na takie rzeczy w ciąży. Suma summarum dzidzia po urodzeniu była pod stałą kontrolą (trafiłam na dobry szpital) USG głowy, badanie wzroku, pobieranie przeciwciał. IGM i IGA ujemne, IGG dodatnie jednak po 2 miesiącach spadły do minimum i nie ma żadnego zagrożenia. Piszę to ku przestrodze: najważniejsze dobry ginekolog który nie boi się wam zlecać badania i w razie potrzeby potrafi szybko interweniować, nie czytajcie milionów artykułów lepiej zasięgnijcie porady u specjalisty i co najważniejsze uważajcie na niedogotowane mięso!

  • Mateush Mateush

   Moja narzeczona zarazila sie toksoplazmozą podajrze w III trymestrze trafila na Patologie Ciąży tam nam powiedzieli ze rzadko kiedy spotkala sie z tak rozwinieta ze z reguly udalo im sie zwalczac za nim toksoplazmoza zaatakuje dziecko w naszym przypadku stwierdzona powiekszenie komor czaszki powiedziala nawet otwarcie ze moze to byc wodoglowie z jednej strony z Torunia kobitke wysylaja na badania do Lodzi na badania Amniopunkcji zeby stwierdzic lub wykluczyc wady genetyczne boje sie co wyniki przyniosa dodam ze antybiotyk byl trudny do zalatwienia przez kase chorych poniewaz problem byl w polsce dostac z recepta polską ciezko nawet zagranica naszczescie dostaje juz leki ktore potrzeba Pirymetamine(Daraprim) i Sulfadiazyne nie wiem czego sie spodziewac koszmar trwa 3mam kciuki ze moje dziecko dostalo silne geny i bedzie dobrze ale jak widac piszac tu nadal sie martwie przed jutrem.

 30. jaggula jaggula

  mam kota razem spi ze mna je z mojego talerza jest nie wychodzaca na dwór co 3 misiace ja odrobaczam, obecnie 28 tc i wszysto jest ok

 31. Basia Basia

  Witam kobietki ja 6 lat temu byłam w ciąży i też przechodziłam . Ale myślałam że dziecko urodzę zdrowe . Tak urodziłam córkę chorą :( jest upośledzona ma padaczkę i albinizm . Pozdrawiam

Zobacz również