Toczeń rumieniowaty układowy u dziecka

Toczeń to jedna z tak zwanych chorób z autoagresji, rzadka choroba autoimmunologiczna, którą inicjuje nieprawidłowa reakcja układu odporności. Wiele badań wskazuje, że przyczyna może leżeć również w określonej kombinacji genów. Diagnozuje się ją w 20-25% przypadkach u dzieci, nawet siedem razy częściej u dziewczynek niż u chłopców.  Jednak szczyt zachorowań notuje się u osób między 16 a 55 rokiem życia.

Choroba może mieć bardzo indywidualny przebieg, dlatego jej zdiagnozowanie z powodu długiej listy objawów może być utrudnione. Polega na obserwacji objawów oraz wykonania badań laboratoryjnych.

Toczeń u dziecka: objawy

baby-165067_1280Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne wyróżnia 11 kryteriów służących do klasyfikacji tocznia (inne nazwy: TRU, toczeń rumieniowaty trzewny, upus erythematosus systemicus, systemic lupus erythematosus, SLE). Do pewnego zdiagnozowania choroby potrzebne jest potwierdzenie co najmniej czterech. Lista ta zawiera najczęstsze objawy, nie wyczerpuje ona jednak wszystkich zmian, do jakich może dojść pod wpływem tocznia.

Jednym z podstawowych objawów choroby są zmiany na skórze twarzy, które przyjmują kształt motyla. Oprócz zmian zewnętrznych w przypadku tocznia często dochodzi do stanów zapalnych stawów, owrzodzenia jamy ustnej, a także poważniejszych objawów – powiększenia organów wewnętrznych takich, jak: nerki czy płuca. W miarę rozwoju choroby może dojść do zapalenia opłucnej, białkomoczu, a nawet zaburzeń neuropsychicznych. Co trzeci pacjent negatywnie reaguje na promienie słoneczne, pod wpływem których dochodzi do zaostrzenia choroby.

Toczeń może zaatakować całe ciało, a przebieg choroby jest trudny do przewidzenia. U dzieci najczęściej pojawia się gorączka, utrata wagi oraz zmęczenie.

U chorej osoby we krwi obecne są autoprzeciwciała (przeciwciała przeciw sobie).

Toczeń u noworodka

Bardzo rzadko toczeń może występować u noworodka. Zmiany nie są widoczne od razu po porodzie, ale w kilka tygodni później i niemal zawsze związane są z chorobą układową u matki (choć zdecydowana większość chorych na toczeń matek rodzi zdrowe dzieci). Mogą dotyczyć skóry, ale również serca, czy krwi. Przebieg choroby jest bardzo indywidualny i trudno mówić o jakiejkolwiek normie.

Toczeń u dziecka: leczenie

Po zdiagnozowania tocznia u dziecka rodzina pacjenta wymaga wsparcia psychologicznego oraz merytorycznego. Powinna zdobyć wiedzę, jak będzie wyglądać leczenie oraz jak pomóc dziecku w możliwie komfortowym życiu.

Leczenie tocznia u dziecka jest dobrze rokujące, mimo że toczeń to poważna choroba i wymaga kontaktu z wieloma specjalistami. Typowe dla niej są okresy zaostrzenia oraz wystąpienia łagodnych objawów, a nawet remisji zmian. Największym ryzykiem u dzieci jest wystąpienie skutków ubocznych leczenia.

Podawanie sterydów, co w przypadku choroby jest koniecznie, i to w dużych dawkach, wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi, w tym z zahamowaniem wzrostu dziecka i wyraźnym odstawaniem pod tym względem od rówieśników. Chorujące dzieci mogą być dużo niższe od rówieśników.

Na szczęście w chorobie może dojść do wieloletnich okresów remisji, podczas których objawy choroby są niewielkie i łatwe do opanowania. Trzeba jednak na bieżąco kontrolować stan dziecka, bo toczeń jest nieprzewidywalny i opieka dobrego specjalisty jest po prostu niezbędna.

 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Iga Iga

    toczeń to bardzo poważna choroba nikomu jej nie zycze

  2. joaas joaas

    Szukam kogoś kto stosował Immunomodulin w leczeniu tocznia – proszę o Waszą szczerą radę. Znalazłam wiele dobrych recenzji, bardzo proszę o opinię.