Tłuste włosy u nastolatka – sposoby, pielęgnacja

Dojrzewanie jest dosyć burzliwym okresem w życiu każdego nastolatka. Zmiany hormonalne doprowadzają jednak nie tylko do problemów natury emocjonalnej, ale również wywierają negatywny wpływ na wygląd. Do takich symptomów należą przetłuszczające się włosy. Przez nadmierną produkcję sebum kosmyki zaczynają się bowiem prezentować bardzo nieestetycznie, co z kolei często przyczynia się do zaniżonej samooceny u młodego człowieka. Na szczęście istnieją sposoby, które pomagają skutecznie zminimalizować tę przypadłość. Jak powinna wyglądać więc pielęgnacja tłustych włosów u nastolatka?

Tłuste włosy u nastolatka

Dlaczego nastolatkom częściej przetłuszczają się włosy?

Przetłuszczające się włosy są zmorą większości nastolatków, wchodzących już w okres dojrzewania. Zmiany hormonalne spowodowane aktywnym dorastaniem przyczyniają się do zwiększenia pracy gruczołów łojowych, czego skutkiem jest nadprodukcja sebum. W wyniku tego u młodych osób zaczyna pojawiać się trądzik, a ich włosy zdecydowanie szybciej się przetłuszczają. Wytwarzany na powierzchni skóry głowy łój przenosi się bezpośrednio na włosy, przez co kosmyki nieestetycznie się błyszczą i wyglądają na nieświeże, nawet po kilku godzinach od umycia. Takie zjawisko wpędza wielu nastolatków w kompleksy oraz znacząco zaburza ich samoocenę. Ponadto nieodpowiednia dieta, stosowanie niewłaściwych kosmetyków oraz czynniki środowiskowe mogą dodatkowo potęgować produkcję łoju, jednocześnie powodując przy tym jeszcze większe przetłuszczanie włosów.

Jak pielęgnować tłuste włosy?

Walkę z tłustymi włosami u nastolatków, warto rozpocząć od zmiany dotychczasowych nawyków pielęgnacyjnych. Przede wszystkim należy wyeliminować szampony, które w swoim składzie zawierają alkohol, silikony bądź proteiny. Tego typu składniki często przesuszają włosy, co ma bezpośredni wpływ na nadprodukcję sebum. O wiele lepiej sprawdzą się więc delikatne produkty na bazie naturalnych substancji. Idealnie nadadzą się także preparaty dedykowane włosom przetłuszczającym się. Ponadto raz na tydzień powinno się myć skalp głowy specjalnym szamponem oczyszczającym. Działanie takiego kosmetyku opiera się na optymalnym odżywianiu końcówek i oczyszczaniu tłustej skóry, co efektywnie przywraca włosom ich naturalną równowagę. Aby zredukować produkcję sebum, można też stosować ziołowe płukanki lub wcierki. Na przetłuszczające się włosy najlepiej wybierać wywary ze skrzypu polnego, szałwii, rumianku, nagietka lub mięty. Koniecznie trzeba również zrezygnować z nakładania odżywek lub olejów bez spłukiwania na głowę, które tylko niepotrzebnie obciążają i tak już tłuste włosy.

Domowe sposoby na tłuste włosy u nastolatka

Niestety, na słabą kondycję włosów zazwyczaj ma wpływ nieodpowiednia dieta. Przy przetłuszczającej się skórze głowy należy zadbać o stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety, bogatej w owoce i warzywa.

Nadmierne wytwarzanie łoju mogą bowiem powodować ciężkostrawne i przetworzone potrawy, zawierające duże ilości węglowodanów oraz nasyconych tłuszczów. Żeby wspomóc włosową pielęgnację, lepiej więc stawiać na produkty z wysoką zawartością witamin z grupy B i cynku.

Można też jednak pokusić się o przygotowanie domowych maseczek na bazie drożdży lub czarnej rzodkwi. Taką odżywkę należy nałożyć na włosy oraz wetrzeć w skórę głowy, a następnie pozostawić od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Po upływie tego czasu trzeba dokładnie zmyć maseczkę i klasycznie umyć włosy szamponem.

Tłuste kosmyki lubią też gorącą wodę i ciepłe powietrze z suszarki, które sprzyjają produkcji sebum. Na co dzień nie powinno się także stosować produktów do stylizacji, doprowadzających często do przetłuszczania. Niewskazane jest również noszenie koków oraz upięć, które zbyt mocno ściskają skórę głowy i nie pozwalają jej swobodnie oddychać.

Przetłuszczające się włosy u nastolatków są naturalnym następstwem okresu dojrzewania. Przed 20. rokiem życia objawy te powinny samoistnie ustąpić, co jest bezpośrednio związane z uregulowaniem się hormonów. Tłuste kosmyki czasami mogą być jednak symptomem rozwijającej się choroby, dlatego w razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Bibliografia:
Dolto F., Dolto-Tolitch C., Percheminier C., Porozmawiajmy o dojrzewaniu. Kompleks homara, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1996.Małek E., Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.