TikTok dla nastolatków. Tylko przez godzinę. Jest blokada

Dzieci i młodzież zbyt wiele czasu spędzają przed smartfonami. I czas to zmienić. TikTok zdecydował się na dość odważny krok. Właśnie teraz ustawia automatyczny limit dzienny korzystania z aplikacji dla każdej osoby poniżej 18 roku życia. Tylko 60 minut dziennie. A potem koniec. Powiecie, że to rozwiązanie iluzoryczne? Bo oczywiście, bardzo prosto można zmienić wiek, unikając blokady? Jednak nie w tym rzecz. Liczy się to, że w końcu zaczynamy widzieć, że coś jest nie tak. Dzieci i młodzież zbyt wiele czasu spędzają w świecie wirtualnym!n Należy chronić dzieci i monitorować ich aktywność online. Nawet jeśli chodzi o tak zwane duże dzieci, czyli nastolatków. Zagrożeń jest bowiem zbyt wiele!

TikTok dla nastolatków

Czas online a prawdziwe życie

Dla wielu nastolatków ich telefon to świętość. To coś, co ich określa. Spędzają mnóstwo czasu online, tworząc swoje drugie (a może pierwsze) miejsce do życia. To zaangażowanie jest tak duże, że eksperci zauważają ogromny problem. Zwłaszcza wtedy, kiedy dostrzegają go również rodzice i przychodzą ze swoją nastoletnią córką czy nastoletnim synem na wizytę u eksperta. Proszą o pomoc w leczeniu uzależnienia.

Leczenie jest trudne. Dużo łatwiej zapobiegać. Stąd tak istotne jest, żeby zachować równowagę między życie realnym a cyfrowym.

TikTok godzinę dziennie

Czy godzina to dużo? Dla jednych tak, dla innych nie.

Pomyśl, gdzie mogłoby być dziecko za rok, jakimi umiejętnościami by operowało, gdyby codziennie przez godzinę uczyło się języka obcego z równie dużym zaangażowaniem jak przegląda strony typu social media? Albo Ty jako rodzic – jaką miałbyś kondycję, gdybyś ćwiczył każdego dnia przez godzinę?

Godzina to dużo i mało zarazem. Zależy na co poświęcamy ten czas. Jak bardzo jesteśmy w daną czynność zaangażowani i ile mamy do niej przekonania.

Ograniczenia. Godzina dziennie na TikToku

TikTok nakłada ograniczenie na użytkowników. Automatycznie umożliwia osobom do 18 roku życia korzystanie z aplikacji przez maksymalnie godzinę na dzień. Po wykorzystaniu tego czasu użytkownik musi wpisać hasło. Inne narzędzia mające na celu kontrolę czasu spędzanego online to wysyłane cotygodniowych podsumowań czasu spędzanego przed smartfonem.

Ponadto istnieje możliwość dostosowania limitu czasu przez rodziców. Przykładowo w ciągu tygodnia może być on krótszy, a w weekendy dłuższy. Rodzic może w bardzo prosty sposób sprawdzić czas spędzony przez dziecko w aplikacji – dowiedzieć się, kiedy dziecko korzystało z TikToka, jak często włączało aplikację, o jakiej porze dnia i nocy. Ponadto włączona zostaje możliwość lepszego filtrowania treści dla młodych osób poprzez wykorzystanie hashtagów.

TikTok

Minimalny wiek korzystania z TikToka to 13 lat. Niestety użytkownicy często podają nieprawdziwe dane i korzystają z aplikacji znacznie wcześniej, zanim skończą 13 rok życia.

Nie tylko zbyt wcześnie sięgają po aplikacje. Korzystają ze smartfonów zbyt często oraz zbyt długo, zwłaszcza w godzinach nocnych. Rodzice mogą nie mieć świadomości na ten temat. Nowe narzędzia umożliwiają im wprowadzenie lepszej kontroli i monitorowania aktywności online.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*