Testy alergiczne u dzieci

Alergia występuje u znacznej liczby ludzi i coraz częściej pojawia się u małych dzieci zaraz po urodzeniu. Przyczyn występowania alergii może być wiele , choć najczęstszą są: skłonności genetyczne i stały kontakt z alergenami.

Alergia najczęściej objawia się u małych dzieci wysypką, zaś starszych występują trudności z oddychaniem, katar i kaszel.

Jak zdiagnozować alergię?

dandelion-172618_1280Gdy na ciele dziecka pojawia się wysypka i nie jesteśmy pewni, jaka jest jej przyczyna, powinniśmy pokazać dziecko pediatrze. Lekarz spróbuje ustalić, czy wysypka ma podłoże alergiczne i zastosuje odpowiednie leczenie, a jeśli zauważy potrzebę, skieruje malca do alergologa.

Alergolog podczas wizyty  dokładnie obejrzy dziecko i przeprowadzi wywiad, mający na celu ustalenie potencjalnych alergenów. Jeśli leczenie nie przyniesie skutków, skieruje dziecko na wykonanie testów alergicznych, które pozwolą określić, co jest przyczyną alergii.

Kiedy wykonuje się testy i jak się je przeprowadza?

Testy z krwi

Test wykonywany jest przez pobranie krwi i  przeznaczony jest dla dzieci poniżej 3 roku życia. Pobraną próbkę krwi dokładnie się bada i sprawdza oznaczenie przeciwciał IgE dla alergenów. W ten sposób przeprowadza się raczej ogólne testy, które wskażą grupę alergenów, a nie pojedynczy produkt np. z testu będzie wynikało, że dziecko nie akceptuje całego nabiału, a tak naprawdę być może dziecko uczulają tylko jogurty.

Testy punktowe skórne

Wykonywane są u dzieci, które ukończyły 3 rok życia z uwagi na stres i ból, jaki towarzyszy przy wykonywaniu badania. Pielęgniarka na rączce (wewnętrzna część przedramienia) zapisuje numerki, które opowiadają danemu alergenowi, następnie nanosi krople zawierającą alergen (jedna kropla zawiera histaminę – pojawienie się odczynu alergicznego w tym miejscu świadczy o dobrze wykonanym teście) a następnie miejsce każdej kropli nakłuwa igłą (do każdego nakłucia używa się nowej, sterylnej igły).

Dziecko musi przez 20 minut siedzieć tak, by krople nie spływały i nie dotykały się (najlepiej bez ruchu). Po wymaganym czasie odczytuje się wyniki. Porównując z kroplą kontrolną (z histaminy) pozostałe bąble ( jeśli się pojawiły) stwierdza się , czy dany alergen uczula. Bąbel powinien być odpowiednio duży i zaczerwieniony, aby stwierdzić alergię.

Testy płatkowe skórne

Testy płatkowe wykonuje się u dzieci powyżej 3 roku życia. Lekarz kieruje na tego typu testy, gdy u dziecka występują objawy alergii, a test punktowy niczego nie wykazał.

Testy płatkowe różnią się nie tylko metodą ich wykonania, ale także tym, iż można stwierdzić alergie na alergen, który objawia się późniejszą reakcją a nie natychmiastową, jak w przypadku testów punktowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.