Test ciążowy z krwi czy z moczu?

Test ciążowy można wykonać w warunkach domowych, przy użyciu testu ciążowego mierzącego obecność hormonów ciążowych w moczu. Można również sięgnąć po inne rozwiązanie – test ciążowy z krwi lub z moczu wykonany w laboratorium.

Czy w dzisiejszych czasach dla potwierdzenia ciąży warto wykonywać badanie, na którego wyniki należy czekać? Zwłaszcza we współczesnym świecie, kiedy można mieć je natychmiast? Okazuje się, że tak. Test przeprowadzony w laboratorium daje pewne wyniki i często pozwala potwierdzić ciążę szybciej niż test domowy. Ten domowy poza tym w niektórych sytuacjach może być mylący.

Test ciążowy z krwi czy z moczu?

Istnieją dwa typy testów, które pozwalają potwierdzić ciążę – wykonany z krwi lub z moczu. Oba wykrywają obecność hormon ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Hormon ten jest produkowany przez łożysko tuż po tym, jak embrion przytwierdza się do błony śluzowej macicy. Poziom hormonu hCG dynamicznie rośnie na początku ciąży.

test ciążowy z krwi

Ta rewolucja hormonalna prowadzi do ujawnienia się objawów ciąży.

Test ciążowy z moczu

Test ciążowy z moczu można wykonać zazwyczaj dwa tygodnie po zapłodnieniu. Istnieją bardziej lub mniej wrażliwe testy, które pozwalają na uzyskanie wyniku wcześniej. Każdy test posiada instrukcję, która jasno tłumaczy, jak należy go wykonać – czy oddać mocz do pojemnika i zanurzyć w nim paseczek, czy zakroplić mocz na specjalny otwór w teście, a może zwyczajnie podstawić pasek testowy pod strumień moczu.

Skuteczność oceny stanu kobiety – czy jest w ciąży, czy też nie – przy użyciu testów ciążowych z moczu ocenia się na 97%. Oczywiście jedynie wtedy, kiedy test wykonany został prawidłowo. Niekiedy lekarz zleca wykonanie testu ciążowego z moczu w laboratorium (choć jest to obecnie coraz rzadziej praktykowane), co pozwala uniknąć ewentualnych błędów ludzkich i oddać „sprawy” w ręce specjalistów.

Test ciążowy z krwi

Istnieją dwa typu testów ciążowych z kwi. Pierwszy typ bada wartość hormonu hCG u kobiety. Jeśli test ciążowy krwi wykaże, że poziom hCG jest poniżej 5 mIU / ml, przyjmuje się, że kobieta nie jest w ciąży. Jeśli poziom hCG jest pomiędzy 5 i 25 mIU / ml, to mówi się, że jest to wynik niejednoznaczny, a kolejne badanie powinno zostać przeprowadzone w ciągu kilku dni, aby potwierdzić ciążę.

Drugi natomiast typ testu ciążowego – typ jakościowy pozwala po prostu odpowiedzieć na pytanie, czy jesteś w ciąży, czy też nie.

Czy warto wykonać test ciążowy z krwi?

Rozwiązanie to ma kilka zalet:

  • pozwala wykryć ewentualną ciążę dużo szybciej niż test wykonany z moczu, bo już 7-12 dni od daty ewentualnego poczęcia,
  • pozwala ocenić poziom hormonu hCG, co daje lekarzowi odpowiedź na pytanie, czy ciąża rozwija się prawidłowo i umożliwia ocenę ewentualnego ryzyka.

Są również wady. Test ciążowy z krwi:

  • jest droższy niż domowy test ciążowy,
  • jego wykonanie wymaga wizyty w laboratorium,
  • na wynik trzeba oczekiwać, nie jest on udostępniany od razu
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Ania Ania

    Witam czy test ciążowy wykaże wiarygodny wynik po 13 dniach po stosunku .?? Mam nie regularne miesiaczki .przed ostania miesiaczke mialam 8 grudnia a potem 5 kwietnia bierzacego roku.kochalam sie 15 kwietnia 2017 test robilam 28 kwietnia i wyszedl ze nie jestem w ciazy to mozliwe