Test Apgar

Minutę po narodzinach dziecko przechodzi pierwszy test: test Apgar (zwany również skalą Apgar), który pozwala ocenić stan zdrowia dziecka tuż po jego przyjściu na świat. Nazwa testu pochodzi od jego autorki: Virginii Apgar i jest akronimem słów, dotyczących pięciu obszarów oceny.

malutki-chwyt_2695825A jak appearance (wygląd, bierze się tu pod uwagę głównie wygląd skóry dziecka)

P jak pulse rate (tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę)

G jak grimace (grymasy, czyli reakcja dziecka na irytujące sytuacje, poklepywanie, czy delikatne prztyczki)

A jak activity (aktywność – napięcie mięśni jest oceniane w drodze obserwacji oraz poprzez ocenę siły oporu podczas zginania nóg i rączek)

R jak respiration (oddychanie, czy dziecko może samodzielnie oddychać i płakać)

Cecha0 punktów1 punkt2 punkty
AAppearance (Skin color)kolor skórysinica całego ciałatułów różowy, sinica części kończyncałe ciało różowe
PPulsepuls/na min.niewyczuwalny<100>100
GGrimace (Reflex irritability)reakcja na bodźce (np. wprowadzenie cewnika do nosa)brak reakcja na bodziecgrymas twarzykaszel lub kichanie
AActivity (Muscle tone)napięcie mięśnibrak napięcia, ogólna wiotkośćobniżone napięcie, zgięte kończynynapięcie prawidłowe,samodzielne ruchy, duża aktywność
RRespirationoddychaniebrak oddechuwolny i nieregularnyoddech dobry lub głośny płacz

 

Każdy z tych czynników jest oceniany w skali od 0 do 2 (stan bardzo dobry). Idealny wynik dla noworodka to 10 punktów. Gdy dziecko otrzyma od 7 do 10 punktów, oznacza, że jego stan jest dobry, a uzyskanie poniżej 7 punktów wskazuje, że dziecko znajduje się w niebezpieczeństwie i wymaga szczególnej obserwacji lub opieki lekarskiej. Test Apgar powtarzany jest po 5 minutach i uzyskana punktacja może być inna od tej z pierwszej minuty.

Czy wynik testu Apgar powinien niepokoić? I tak i nie. Należy brać go pod uwagę. Jednak niska punktacja nie oznacza, że dziecko będzie rozwijać się słabiej. Większość dzieci z niską liczbą punktów w skali Apgar rozwija się prawidłowo.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.