Test Apgar

Minutę po narodzinach dziecko przechodzi pierwszy test: test Apgar (zwany również skalą Apgar), który pozwala ocenić stan zdrowia dziecka tuż po jego przyjściu na świat. Nazwa testu pochodzi od jego autorki: Virginii Apgar i jest akronimem słów, dotyczących pięciu obszarów oceny.

malutki-chwyt_2695825A jak appearance (wygląd, bierze się tu pod uwagę głównie wygląd skóry dziecka)

P jak pulse rate (tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę)

G jak grimace (grymasy, czyli reakcja dziecka na irytujące sytuacje, poklepywanie, czy delikatne prztyczki)

A jak activity (aktywność – napięcie mięśni jest oceniane w drodze obserwacji oraz poprzez ocenę siły oporu podczas zginania nóg i rączek)

R jak respiration (oddychanie, czy dziecko może samodzielnie oddychać i płakać)

Cecha 0 punktów 1 punkt 2 punkty
A Appearance (Skin color)kolor skóry sinica całego ciała tułów różowy, sinica części kończyn całe ciało różowe
P Pulsepuls/na min. niewyczuwalny <100 >100
G Grimace (Reflex irritability)reakcja na bodźce (np. wprowadzenie cewnika do nosa) brak reakcja na bodziec grymas twarzy kaszel lub kichanie
A Activity (Muscle tone)napięcie mięśni brak napięcia, ogólna wiotkość obniżone napięcie, zgięte kończyny napięcie prawidłowe,samodzielne ruchy, duża aktywność
R Respirationoddychanie brak oddechu wolny i nieregularny oddech dobry lub głośny płacz

 

Każdy z tych czynników jest oceniany w skali od 0 do 2 (stan bardzo dobry). Idealny wynik dla noworodka to 10 punktów. Gdy dziecko otrzyma od 7 do 10 punktów, oznacza, że jego stan jest dobry, a uzyskanie poniżej 7 punktów wskazuje, że dziecko znajduje się w niebezpieczeństwie i wymaga szczególnej obserwacji lub opieki lekarskiej. Test Apgar powtarzany jest po 5 minutach i uzyskana punktacja może być inna od tej z pierwszej minuty.

Czy wynik testu Apgar powinien niepokoić? I tak i nie. Należy brać go pod uwagę. Jednak niska punktacja nie oznacza, że dziecko będzie rozwijać się słabiej. Większość dzieci z niską liczbą punktów w skali Apgar rozwija się prawidłowo.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.