Termometr bezdotykowy szybki, ale niedokładny. Czy warto go kupić?

Termometr bezdotykowy to najnowocześniejszy model urządzenia służący do pomiaru temperatury ciała. Jest doceniany zwłaszcza przez rodziców małych dzieci, bo pozwala szybko i sprawnie, ocenić stan dziecka. Jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga przyłożenia do skóry, działa na odległość za pośrednictwem technologii podczerwieni. Niestety ma też jedną, ale znaczącą wadę, która dyskwalifikuje go w oczach niektórych mam i ojców – jest niedokładny. Im dłużej służy, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie pokazywał „dziwne wyniki”. Pod tym względem absolutnie nie dorównuje modelom rtęciowym, uchodzącym za najbardziej dokładne.

Termometr dla dziecka – niezbędny w każdym domu

Gorączka to ważny sygnał świadczący o infekcji. O tym, że dziecko ma podwyższoną temperaturę ciała można się przekonać, dotykając jego czoła lub je całując.

Nie zawsze metody te są wystarczające. Obserwacja wyglądu i zachowania dziecka również. Zyskanie wiedzy, jak wysoka jest gorączka pozwala zdecydować o ewentualnym podaniu leków obniżających gorączkę (te podajemy, gdy temperatura jest wyższa niż 38,5 stopni).

termometr bezdotykowy

Jak działa termometr bezdotykowy?

Termometr bezdotykowy jest dzisiaj bardzo popularny. Nic dziwnego, uchodzi za wygodny w stosowaniu, a co najważniejsze bardzo szybki. Pozwala błyskawicznie wskazać temperaturę ciała dziecka, a także otoczenia. Umożliwia pomiar w każdych warunkach, nawet wtedy, kiedy dziecko jest niespokojne. Pod tym względem jest dużo lepszy niż wycofane termometry rtęciowe (których pomiar trwa znacznie dłużej).

Termometr bezdotykowy pozwala na mierzenie temperatury na czole lub w uchu. Można go wykorzystać także do sprawdzenia temperatury mleka czy wody do kąpieli. Nie ma potrzeby robienia przerw między pomiarami (tak jak jest to w przypadku termometrów elektronicznych).

Teoretycznie dokładność termometrów bezdotykowych jest wysoka, wynosi +- 0,3 stopnia. W praktyce bywa jednak różnie. Doświadczenia wielu rodziców wskazują, że termometry bezdotykowe „lubią” pokazywać dziwne wyniki.

Termometr bezdotykowy opinie

U nas bezdotykowe nie zdają egzaminów. Co chwile pokazują co innego. Wychodzi na to że wiecznie mamy gorączkę . Przerobiłam trzy modele od 200 do 80 zł i każdy nadawał się do wyrzucania. Aleksandra

Przekonałam się na dwójce moich dzieci, że termometr bezdotykowy nie jest dokładny i poszedł w odstawkę. Rożnica temperatur była duża. Mierzymy albo rtęciowym albo elektronicznym. Marta

Ja kiedyś kupiłam bezdotykowy i mieli go za 15 minut z powrotem w aptece i musieli kasę oddać. Dziecko miało 39 stopni, a pokazywał 35.6 śmiechu warte badziewia. Aldona

U nas termometr bezdotykowy sprawdzał się super przez pół roku, potem zaczął fiksować. Alicja

Termometr bezdotykowy cena

Termometr bezdotykowy może kosztować od 60 do nawet 400 złotych. Najdroższe urządzenia wyświetlają temperaturę na czole badanej osoby. Są dedykowane do użytku domowego i w szpitalu. Oczywiście wyższe ceny związane są z wyborem produktów najlepszych marek.

termometr bezdotykowy

Czy warto kupić termometr bezdotykowy?

Zdania na ten temat są podzielone. Obok zwolenników, znajdziemy również przeciwników, wskazujących, że najlepszy jest termometr rtęciowy, który pokazuje zawsze dokładną temperaturę.

Na pewno zaletą urządzeń działających na podczerwień jest wygoda stosowania i aspekty higieniczne. Jednak czy to wystarczy? Co sądzicie na ten temat?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. katarzyna katarzyna

  Zwykły na podczerwień do czoła nie sprawdził się, pokazywał 37, a w rzeczywistości było 38,5. Dopiero Braun do ucha poleciła nam lekarka i bardzo dokładnie mierzy

 2. Ania Ania

  Mam firmy diagnostic…120 zł kosztował. Pokazuje temperaturę mniej więcej taką jaka jest +- 5 kresek. Ale pod warunkiem, że mierze pod pachą -tzn nakierowuje na pache. Na czole zupełnie się nie sprawdza – z resztą nie dziwne, bo czoło chlodzi temperatura otoczenia. Wiele bym dała za rteciowy, który zbilam w zamroczeniu podczas ostatniej grypy.

 3. Agnieszka Agnieszka

  na allegro bez problemu mozna kupic rteciowy termometr

 4. Agnieszka Agnieszka

  U nas się nie sprawdził. Wyrzuciłam go jak pokazał u syna 36,4 (u mnie 34,6) a syn był wyraźnie gorący. Rteciowy w tym samym czasie pokazał 38,4!

 5. Ania Ania

  Bez przesady, mam i używam już prawie 4 lata. Działa bez zarzutu, sprawdzałam z rtęciowym i pokazuje identyczną temperaturę

 6. Kasia Kasia

  Najlepszy rtęciowy. Bezdotykowy pokazywał różne wyniki błędne. Szkoda pieniędzy.

 7. Małgosia Małgosia

  Nam rteciowy pokazuje zawsze 35,5 natomiast bezdotykowy sprawdza sie u calej rodziny i przy sprawdzaniu temperatury jedzenia tez

 8. Magda Magda

  Ja mam sprawdzony od kilku lat i pokazuje zawsze dobrze, raz rok kalibruje

 9. Ania Ania

  A w szpitalach, na izbie przyjęć i przychodniach też używają bezdotykowego, widziałam, i oni im ufają??? strach się bać

  • Agnieszka Agnieszka

   W szpitalu po każdym mierzeniu temp (i prawidlowym wyniku) pielęgniarka pytała mnie czy czuje, że temperatura syna jest ok i czy nie jest gorący, bo te termometry czasami pokazują nieprawdę.

   • Joanna Joanna

    Chyba nie ufaja bo jak pytalam czy warto zakupic to pielegniarki odradzaly…

 10. Asia Asia

  Najlepiej strzelac nim pod pache.wtedy pokazuje dobra temp.pani pediatra mi tak powiedziała i sprawdziłam.

 11. Karolina Karolina

  Początkowo ok.
  Kilka razy córka to rzuciła i pokazuje 37 w chwili kiedy dziecko ma ponad 39. Szkoda pieniędzy.

 12. Ola Ola

  A jakiej firmly uzywaja Panie ktorym sie sprawdza? Ja mialam jakis ale byl niedokladny wiec moze zalezy od firmy?

 13. Ewa Ewa

  A że tak zapytam, skąd Państwo wzięli termometr rtęciowy? Z tego co mi powiedziała pani w aptece takowych nie ma już dobre kilka lat. Są same zawierające alkohol, a nie rtęć. Z chęcią bym kupiła taki z rtęcią… Ja mam bezdotykowy firmy Geratherm i nie narzekam

 14. Małgorzata Małgorzata

  Mam termometr bezdotykowy firmy APTEO CARE kosztował ok 100 zł i na ten model nie narzekam u lekarza pokazywal temperaturę + – 2 także jak na moje to jest dobry

 15. Milena Milena

  Tragedia. U nas pokazywal 36.6 a dziecko mialo 39.5 mam firmy Hartman 150 zl w bloto.

 16. Irmina Irmina

  Mamy ten sam ktory jest na zdjeciu i w porównaniu z innymi jest super.

 17. Kasia Kasia

  Drogi i szybko się psuje..

 18. Magda Magda

  U nas się sprawdza. Porównuje z rteciowym i zawsze tak samo.

 19. Sylwia Sylwia

  Używamy 5 lat. Jak najbardziej sie sprawdza !!!

 20. Kasia Kasia

  Beznadziejna

 21. Zygmunt Zygmunt

  termometr Visiofocus (akurat na rysunku z projektorem temperatury) są bardzo dokładne jeśli wie, jak się nim posługiwać. posiada manualną kalibrację do temperatury otoczenia oraz sensor odległości wskazujący prawidłowy pomiar, ale najważniejsze jest możliwość dokonywania pomiaru nie tylko z czoła, ale przede wszystkim z powieki lub oka.
  polecam

 22. beata beata

  To chyba jakieś stare wywody są. Nawet w szpitalu mi sprawdzali takim temperaturą. A w domu mam taki bezdotykowy truelife i pokazuje tak samo dokładnie jak rtęciowy!

 23. Danio Danio

  Bo taki termometr mierzy powierzchnie skory a wiadomo ze rozklad temperator na ciele jest rozny

Zobacz również