Termin porodu – według miesiączki czy badania USG?

Panuje pogląd, że dla oceny wieku ciąży bardziej wiarygodne jest badanie USG niż podany termin ostatniej miesiączki. Dlaczego? Badania sugerują, że zazwyczaj termin porodu obliczany z miesiączki dodaje do wieku ciąży około 2,8 dni, co ma najczęściej związek z opóźnieniem owulacji. Dlatego termin porodu z USG ma być bardziej wiarygodny, ale czy rzeczywiście tak jest?

Termin porodu a miesiączka

Wiek ciąży i termin porodu określany jest najczęściej na podstawie pierwszego dnia ostatniej menstruacji – wszystko dlatego, że określenie, kiedy nastąpiła owulacja i de facto zapłodnienie jest bardzo trudne. Natomiast data miesiączki jest zazwyczaj prostsza do ustalenia.

Jeśli przyszła mama miała regularne cykle i zna datę ostatniej miesiączki, termin porodu i wiek ciąży może być określony na tej podstawie.

Termin porodu a badanie USG

Podczas badania USG można oszacować wiek ciąży, oceniając wielkość zarodka, a później wraz z rozwojem dziecka – długość poszczególnych części ciała. Maluch może być mierzony już w 5-6 tygodniu ciąży. Na tym etapie pomiar USG jest najdokładniejszy.

Z czasem, gdy do głosu dochodzą indywidualne cechy i tempo rozwoju – ocena wieku ciąży na podstawie wielkości dziecka może być dużo trudniejsza. Poza tym problem przynosi nierzadko wzrost macicy i jej wielkość – która może nie odpowiadać wiekowi ciąży.

Podczas badań USG najważniejsze pomiary obejmują ocenę wielkości głowy, brzucha i nóg.

Uważa się, że może istnieć różnica między wiekiem ciąży z USG i z menstruacji. Jeśli mieści się ona w obrębie dwóch tygodni, uznawana jest za normę.

Trzeba mieć również świadomość, że termin porodu może być różny w zależności od tego, czy pod uwagę będzie brana wielkość główki, brzuszka czy długość nóg. W każdym wypadku wiek ciąży bywa inny. To zupełnie normalne – każde dziecko ma nieco inne proporcje i może rozwijać się trochę inaczej. Jeśli lekarz nie widzi powodu do niepokoju, Ty tym bardziej się nie martw.

Termin porodu z badania USG i z terminu miesiączki różnią się

Termin porodu obliczany na podstawie miesiączki i badania USG może się różnić.

termin porodu

Jeśli jest on odmienny już w 1 trymestrze ciąży, przyczyną może być nieregularność cykli miesięcznych. Często zdarza się też tak, że przyszła mama nie jest pewna daty ostatniej miesiączki, dlatego problemy z oceną wieku ciąży na jej podstawie są zrozumiałe.

Jeśli dwa terminy – wyznaczane z miesiączki i z USG – różnią się w drugim trymestrze o co najmniej dwa tygodnie, przyczyną może być nie do końca dobry stan dziecka. Maluszek w brzuszku może nie otrzymywać wszystkich ważnych składników odżywczych, problemem może być również zakłócony przepływ krwi pępowinowej.  Lekarz w takiej sytuacji zazwyczaj zleca wykonanie specjalistycznego badania (skanowania Dopplera), by ocenić przepływ krwi pępowinowej.

Różne terminy porodu w drugim trymestrze – odmienne z terminu miesiączki i badania USG – mogą oznaczać cukrzycę ciążową. Przy cukrzycy dziecko często jest większe niż na to wskazuje faktyczny wiek ciąży. W takiej sytuacji lekarz może zalecić stosowanie optymalnej diety, a także wykonanie dodatkowych badań.

W trzecim trymestrze ciąży ocena wieku ciąży na podstawie poszczególnych danych uzyskanych w trakcie mierzenia dziecka może być trudna. Płód często tak się układa, że pomiary nie są proste. By możliwie ułatwić sobie to zadanie, najczęściej na tym etapie bierze się pod uwagę długość kości udowej.

Jeśli dziecko nie rozwija się odpowiednio, jego wielkość nie odpowiada wiekowi ciąży lub pojawiły się inne niepokojące sygnały, lekarz może zalecić wcześniejsze rozwiązanie ciąży czy to przez cesarskie cięcie, czy też indukcję porodu.

Tu znajduje się kalkulator tygodnia ciąży, dzięki któremu dowiesz się, na jakim etapie ciąży jesteś.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Paulina Paulina

  W moich obu ciążach urodziłam dokładnie w dniu terminu wyliczonego z miesiączki W obu przypadkach terminy z USG miałam o tydzień później

 2. Monika Monika

  W obu ciążach moje obliczenie- od owulacji- było najdokładniejsze. Lekarze pomylili się w obu przypadkach o niemal tydzień :) (mój błąd wynosił 14 i 20… Minut ;-))

 3. Monika Monika

  U mnie w tej ciąży termin z miesiączki 2 marzec, a z pierwszego usg- 29 luty. Ten na 29 luty pokrywa mi się z datą liczoną od owulacji :) natomiast w poprzedniej ciąży termin z miesiączki 6 marzec, z pierwszego usg 13 marzec, a urodziłam 19 marca :) także wydaje mi się, że dokładniejsza data jest z usg, lecz dzidzia i tak wyjdzie wtedy, kiedy będzie chciała. Pozdrawiam.

 4. Kasia Kasia

  W pierwszej ciąży termin z miesiączki-13.11.2013, termin z usg-01.11.2013. Urodziłam właśnie 01.11.2013 :) W drugiej ciąży termin z miesiączki na 25.09.2015, z usg na 26.09.2015, później na 14.09.2015. Urodziłam dopiero 02.10.2015 :)

 5. Daria Daria

  w pierwszej ciazy z miesiaczki mialam termin na 6 lipiec a z usg na 14. megan urodzila sie 8 lipca. w drugiej ciazy z okresu i z usg termin byl na 14 wrzesnia – sarah urodzila sie 5 wrzesnia

 6. Karolina Karolina

  Ja w pierwszej ciąży termin z pierwszego usg to byl 21.10.2013 a termin z miesiaczki 14.10 urodzilam 6.10 teraz w obecnej ciąży termin z usg 17.03.2016 a z miesiączki 11.03 takze czekamy :)

 7. MIlena MIlena

  Termin z miesiączki 1.06.2015, z USG kolejno 28.05, 22.05 (połówkowe), 26.05. Synek urodzony 22.05

 8. Madzia Madzia

  w pierwszej ciąży termin miałam na 1 listopada a z usg na 3 listopada a urodziłam 14 października a teraz mam termin na 14 lipiec a z usg na 11 lipiec a kiedy się urodzi to dopiero zobaczymy

 9. Monika Monika

  Termin z miesiaczki pokrywal sie z tym z USG-urodzilam tydzień poźniej

 10. Małgorzata Małgorzata

  Urodzilam blizej terminu z OM

 11. Agu Agu

  Według miesiączki plus dwa dni

 12. Magda Magda

  w dwóch ciążach nie miałam problemu a teraz w trzeciej dziecko na początku byłomniejsze i 2 tyg. 2 tyg. temu miałam robione USG okazało sie jeszcze mniejsze o 2 tyg. poszłam dzisiaj na kontrole i różnica miedzy miesiączką a USG wychodzi miesiąc czasu boje sie że bedzie coś nie tak ale jeszcze dopowiem że w kazdej ciąży miałam problemy z łożyskiem dużo szybciej sie starzało i teraz nie mam pojęcia co robić i czy mam iść może do innego lekarza ?

 13. Agata Agata

  Będę mieć poród przez cesarskie cięcie i stąd moje pytanie. Jaką datę porodu mam podać z USG 28.09 a z kalendarza 01.10 ? Dodam że to drugi poród.

 14. Estera Estera

  Witam ja sie martwie z miesiaczki wynika ze powinnam urodzic 06.12 obecnie skonczylam 39 tydz ciazy natomiast lekarz stwierdzil ze z usg wynika ze moj syn ma 34 tyg strasznie sie martwie. dodam ze nigdy nie rodzilam duzych dzieci syn mial 3060g i 55cm corka 3040g i 54cm druga corka 2920g i 55cm. i komu wierzyc

 15. Karolka Karolka

  Kto mi pomoże. Okres powinnam miec 10.lutego 28.stycznia mialam stosunek i prawdopodobnie zaszlam w ciaze bo byly to akurat dni plodne czy. Test powinien wyjsc pozytywny

Zobacz również