Temperament twojego dziecka. Wychowanie w zgodzie z naturą

Temperament-Twojego-dziecka-Wychowywanie-w-zgodzie-z-jego-natura_Wojciech-Bialas,images_big,15,978-83-246-2022-7Każde dziecko jest inne. Powtarzamy to do złudzenia, słyszymy na każdym kroku, tłumaczymy tym prostym zdaniem brak zasadności stosowania tak zwanych „złotych rad”. Tak jak nie ma wzorcowego sposobu wychowania, tak też nie ma metod, które działają zawsze. Niby oczywiste, jednak często o tym zapominamy. Także wtedy, kiedy w domu pojawia się drugie/trzecie czy kolejne dziecko i nagle zaczyna się okazywać, że metody, które skutkowało przy jednym maluchu są całkowicie nieskuteczne w przypadku drugiego. Nasza wiedza maleje, a pewność siebie znika. Trzeba wypracować nowe techniki oraz odkryć nowe tajemnice postępowanie z dzieckiem. W tym pomocny może być ten poradnik.Na początku chciałabym zastrzec, że z poradnika tego nie dowiemy się w szczegółowo, kompletnie i wyczerpująco tego, jak wychować dziecko. Trudno w ogóle oczekiwać tego od jakiejkolwiek książek. Rzecz w tym, że autorzy bardziej skupiają się na samym wskazywaniu na różnice między temperamentem dzieci niż na to, jak ten fakt wpływa na dalsze wytyczne dotyczące wychowania. Choć oczywiście nie brakuje informacji w formie wskazówek dla rodziców, to dla osób, które oczekują, że wypełnią one choć w połowie ten poradnik mam złą wiadomość: tak nie jest.

Książkę na pewno polecam tym, którzy lubią rozwiązywać wszelkie testy osobowości, quizy oraz z wielkim zaciekawieniem czytają wyniki, które po ich rozwiązaniu dostępne są w czasopismach dla kobiet. Z tą różnicą, że w przypadku tej książki do rozpracowania temperamentu swojego dziecka, własnego oraz najbliższych członków rodziny, by osiągnąć zamierzony efekt, należy podejść na spokojnie, w skupieniu, poświęcając na to odpowiednio wiele czasu. Nie jest to na tyle proste, by ocenić, jaki temperament jest typowy dla osoby, którą w ten sposób sprawdzamy podczas rozmowy z inną osobą, czy w trakcie porannej kawy.

Trzeba wziąć długopis lub ołówek do ręki, trochę pomyśleć, poprzypominać sobie pewne sytuacje z przeszłości. Jest też sporo do czytania: nie tylko „merytorycznych treści”, ale również dość rozległych instrukcji, które w moim odczuciu mogłyby być skrócone na czym by zyskała cała książka.

Do wyboru mamy kilkanaście cech i ostatecznie 16 rodzajów temperamentów. Niektóre z nich są siłą rzeczy do siebie podobnych, dlatego niekiedy, by wybrać odpowiedni trzeba przeczytać kilka. Mimo to sam opis uświadamia zdumiewający fakt, że „coś w tym jest”.

Z „własnego podwórka” mogę na koniec tylko dodać, że…na tę chwilę ocena temperamentu naszej dwulatki wypada dość zaskakująco. Przekonana, że nasza pociecha to czysty tata…zostałam w pewnym sensie wyprowadzona z błędu. Co prawda córka cechę będącą kluczową w jej osobowości ma po tacie, jednak pozostaje trzy…po mamie. By potwierdzić jednak ten fakt, poczekamy jeszcze rok-dwa, wtedy cechy osobowości będą z pewnością jeszcze lepiej widoczne :)

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.