„Techniki samorozwoju, czyli jak lepiej zapamiętywać i uczyć się szybciej”

Jest wiele czynności, których nie lubimy. Obowiązków, które ciągle odkładamy na potem z poczuciem, że ten brak gotowości działa na naszą niekorzyść. Nie pasuje do świata, który wymaga od nas ciągłego skupienia, przyswajania nowych informacji, reagowania na zmieniającą się rzeczywistość. Częściej czujemy przesyt niż niedosyt informacji, narzekamy na trudność w ocenie docierających do nas informacji. Książka „Technika samorozwoju” pozwala odnaleźć w sobie mobilizację, w lepszy sposób zorganizować czas i zachować świeżość oraz chęć do ciągłego rozwoju.

Uczymy się całe życie

Często powtarzamy dzisiaj w kontekście niektórych zawodów, że ich przedstawiciele muszą się uczyć całe życie. Tymczasem gotowość do nauki nie powinna być typowa tylko dla lekarzy czy prawników. Dzisiaj ze względu na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość i standardy pracy właściwie w każdej branży głód wiedzy jest składową sukcesu. Tylko osoby mające tego świadomość i dbające o swój rozwój są w stanie dożyć sędziwych lat w dobrej kondycji intelektualnej. Ostatnie badania potwierdzają, że wbrew temu, co sądzono jeszcze jakiś czas temu, mózg rozwija się przez całe życie. Gdy tylko damy mu szansę, może przekroczyć każde bariery oraz pozwolić nam na lepsze funkcjonowanie.

Nie zawsze nauka jest ciekawa

Prawda jest taka, że nawet jeśli pracujemy na wyjątkowo ciekawym stanowisku, studiujemy pasjonujący kierunek, czy uczymy się czegoś, o czym zawsze marzyliśmy, to i tak na swojej drodze napotkamy trudności w postaci: nudy, zniechęcenia, problemów z koncentracją, braku mobilizacji.

Często pojawiają się one wtedy, kiedy po prostu nie słuchając własnego organizmu, robimy coś na siłę, jednak bywa też tak, że przyczyna naszej bierności leży gdzie indziej. I to wyjaśnia między innymi ta książka.

Deficyt czasu

Nieważne co byśmy nie robili i jak wiele obowiązków byśmy nie mieli, w dzisiejszych czasach typowe jest poczucie utraty kontroli nad czasem. I tutaj docieramy do kolejnej zalety tej publikacji. Autorzy tłumaczą, co może być przyczyną braku czasu, jak sobie radzić z tym problemem oraz jak jemu zapobiegać.
W tym zakresie szeroko omawiane są zagadnienia wyszczególnione już na okładce książki:

 • kreatywne myślenie,
 • mnemotechniki,
 • mapy myśli
 • techniki szybkiego czytania,
 • metody koncentracji

Przykłady

W książce nie brak przykładów, ćwiczeń, wyszczególnionych najważniejszych fragmentów i myśli. Cała publikacja jest bardzo starannie przygotowana. Widać, że autorzy i wydawcy poświęcili czas, by przygotować kompletny materiał.
Dzięki temu „Techniki samorozwoju” są wygodne w lekturze. Nie trzeba ich czytać od deski do deski. Można wybierać interesujące fragmenty i wracać do tego, co nas interesuje.

Czy warto?

Pozycję tę można potraktować jaki źródło informacji, ciekawy zbiór technik, danych…Jednak dużo lepiej wypróbować zawarte w niej informacje. Na to niestety potrzeba sporo czasu i zaangażowania. Zmiany nie nastąpią z dnia na dzień. Jednak warto spróbować…

Jeśli zdecydujecie się wprowadzić zawarte w tej książce wskazówki w życiu, koniecznie nam o tym napiszcie! Wszelkie opinie na temat tej publikacje mile widziane. Zapraszam do komentowania.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. monika06 monika06

  chętnie bym się bliżej zapoznała z całą lekturą;)
  w dzisiejszych czasach niestety biegniemy przez zycie nie mając czasu na chwile tylko dla siebie;( zwykle studia, praca, kariera, w końcu czas na dziecko, znowu praca- wszystko jak w jakimś „szwajcarskim zegarku” a gdzie my tak gonimy???? każdy ma jakiś cel w życiu i dąży do niego!
  myślę, że wszystkie te zagadnienia jak kreatywne myślenie,mnemotechniki,mapy myśli,techniki szybkiego czytania,metody koncentracji bardzo by mi i innym pomogły w szybszym a zarazem spokojniejszym tempie osiągać swoje cele.bo jak już dawno Ktoś mądry powiedział;”człowiek uczy się całe życie”

 2. atrament180 atrament180

  Non scholae sed vitae discimus – powiada maksyma łacińska, a ja od małego słyszałam od rodziców, że uczę się dla siebie. No i tak się uczyłam, że zostałam (na)uczycielką ;) Od kilku lat w swej pracy kładę nacisk na myślenie logiczne i kreatywne. Wykorzystuję do tego różne techniki skojarzeniowe, metaplany, pytania kluczowe, dramę czy nawet krzyżówki i sudoku, bowiem i przez zabawę można się uczyć i nauczyć. Dlatego z chęcią dowiem się czegoś więcej i wzbogacę swój warsztat pracy. Mam nadzieję, a co więcej – wierzę w to, że pomoże mi w tym książka pt. „Techniki samorozowju”. Po przeczytaniu powyższej recenzji mam ochotę ją kupić, bo wiedzy nigdy dość… W końcu człowiek uczy się całe życie! :)

 3. anka anka

  Ciekawa pozycja.