Te rzeczy sprawiają, że bóle porodowe są silniejsze!

Każda rozsądna mama chce rodzić możliwie sprawnie, bez niepotrzebnego bólu.  Z drugiej strony świadoma kobieta wie, że istnieje pewny poziom dyskomfortu, który jest konieczny do przyjścia dziecka na świat.

Inaczej, ból porodowy mimo że nieprzyjemny, ma sens, jest potrzebny. Nie oznacza to, że mamy przekraczać swój próg bólowy, godząc się na coś, co jest nie do wytrzymania. Trzeba wyważyć proporcje i pozwolić na naturalne przyjście dziecka na świat, bez podnoszenia dyskomfortu nierozważnymi decyzjami.

No dobrze, a jak to przełożyć na praktykę? Co zrobić, by nie pogarszać bóli odczuwanych w trakcie porodu?

Warto słuchać intuicji. Ta zazwyczaj podpowiada dobrą drogę.

Leżenie na plecach w trakcie porodu

W wielu placówkach szpitalnych rodzące nadal są proszone o leżenie na plecach. Tymczasem to szczególnie niekorzystna pozycja, która dla wielu kobiet jest wyjątkowo niewygodna. Właśnie w tej pozycji ciężar macicy i dziecka jest szczególnie odczuwalny. Dodatkowo dochodzi do pogorszenia pracy układu krążenia.

Kobieta leżąca na plecach działa również wbrew interesom swoim i dziecku, inaczej to ujmując – sprzeniewierza się grawitacji. W pozycji na plecach dużo trudniej jej urodzić dziecko niż w takiej, w której siły grawitacji ułatwiałyby wypchnięcie maluszka na świat. Lepsze będą pozycje stojące i pochylone.

Indukcja porodu a bóle porodowe

10945831_726482630798231_1508691922740436424_oIndukcja, czyli wywoływanie porodu, sprawia, że ból jest intensywniejszy, a częstotliwość skurczy mniej naturalna. Poza tym każda niepotrzebna ingerencja z zewnątrz znacznie zwiększa ryzyko dalszych zabiegów medycznych (przeczytaj więcej o indukowaniu porodów) i w konsekwencji zakończenia porodu cięciem cesarskim.

Najlepsze dla matki i dziecka jest przeżywanie porodu w takim momencie, w którym zaplanowała sobie to Matka Natura. Bardzo rzadko jest to w dzień spodziewanego porodu, dużo częściej naturalny poród zaczyna się w kilka dni później lub wcześniej. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i nie poddawać zabiegom indukowania porodu wtedy, kiedy nie jest to absolutnie konieczne.

Zmęczenie a ból porodowy

Ból porodowy jest bardziej dotkliwy, jeśli kobieta jest zmęczona zarówno psychicznie, jak i fizycznie przedłużającą się akcją porodową, gdy czuje się przymuszana do rodzenia naturalnie, mimo jej wewnętrznego sprzeciwu i przekonania, że to nie jest dobry sposób na przyjście dziecka na świat.

Wstrzymywanie oddechu a ból podczas porodu

Wiele kobiet odczuwających ból porodowy, wstrzymuje oddech, zamiera, gdy pojawia się skurcz, co w pewnym sensie jest zachowaniem intuicyjnym, jednak w praktyce jest szkodliwe dla przyszłej mamy i dziecka (zwiększa ryzyko niedotlenienia).

Dlatego położne tak bardzo zwracają uwagę na oddech, by był on głęboki, świadomy – co pozwala się zrelaksować i zapanować nad ciałem.  Rodzącym często trzeba przypominać o tym, by oddychały…Kontrolą oddechu może zajmować się osoba towarzysząca rodzącej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.