Ciąża to wyjątkowy stan, w którym zaleca się szczególną ostrożność w wielu kontekstach. Spożywanie niektórych posiłków, kontakt z określonymi substancjami czy wykonywanie wybranych czynności – wszystko to może stanowić przeciwwskazanie dla kobiet w ciąży. Wiele kobiet zastanawia się, czy w tym specyficznym czasie może bezpiecznie stosować hennę. W tym wpisie został poruszony temat wykonywania tatuaży z henny oraz ogólnego stosowania wyrobów na bazie ten substancji podczas ciąży. Czy tatuaż z henny w ciąży to dobry wybór?
Czym jest henna?
Henna jest wyrobem roślinnym pozyskiwanym z liści lawsonii bezbronnej. Dzięki dodaniu do sproszkowanej rośliny naturalnych barwników takich jak indygo czy ochra, mieszanka nabiera określonego koloru. Cechą charakterystyczną henny jest fakt, iż przenika ona wierzchnie warstwy naskórka w sposób prostopadły. Fakt ten sprawia, iż substancja gwarantuje użytkownikowi pożądany efekt w postaci miejscowej koloryzacji w danym odcieniu.
Chociaż henna stanowi substancję pochodzenia naturalnego, a więc w teorii jest bezpieczna dla zdrowia – nie każdy organizm zareaguje na nią tak samo. Podobnie jak inne produkty kosmetyczne, również ten może być powodem wystąpienia podrażnienia czy alergii. Dotyczy to w szczególności henny mieszanej z dodatkowymi surowcami, które w skrajnych przypadkach mogą odpowiadać za poważne poparzenia naskórka.
Henna – czy jest toksyczna?
Powszechnie stosowana do koloryzacji włosów czy brwi naturalna substancja często występuje wraz z dodatkowymi surowcami. Mowa tutaj o preparatach przyspieszających proces koloryzacji, określane potocznie mianem PPD. P-Fenylenodiamina używana jest nie tylko w kosmetologii, ale również w poligrafii. PPD zalicza się do preparatów toksycznych i jednocześnie silnie uczulających. Ich sporą zaletą jest fakt, iż ich obecność przyczynia się do szybszego wnikania pigmentu w głębsze warstwy naskórka, a także gwarantuje jego dłuższe pozostanie w skórze. Pomimo toksycznego charakteru, chemiczne dodatki mogą występować w kosmetykach w konkretnych proporcjach (maksymalnie 6% objętości w całym produkcie).
Tatuaże z henny – samodzielnie czy w salonie?
Samodzielne stosowanie henny na brwiach czy rzęsach wymaga nie lada precyzji. Z tego powodu wielu kobietom odradza się farbowanie w domowym zaciszu. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy salony kosmetycznego. Istnieje jednak znacznie więcej powodów, dla których stosowanie henny w salonie będzie lepszym pomysłem. W profesjonalnych salonach klient ma szansę
skorzystać z produktu certyfikowanego, wyróżniającego się znacznie lepszą jakością niż klasyczny produkt z drogerii.
Henna jakości premium do stylizacji brwi, włosów czy wykonywania tatuaży często zawiera bardzo niskie stężenie PPD (około 0,2% na całość produktu). Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia alergii czy podrażnienia.
Czy henna jest bezpieczna dla kobiet w ciąży? Tatuaż z henny w ciąży
Jak wcześniej wspomnieliśmy, henna jest produktem naturalnego pochodzenia. W związku z tym, dla zdecydowanej większości osób stanowi ona wyrób bezpieczny w tradycyjnych okolicznościach. Według wyników licznych badań, henna nie oddziałuje w sposób negatywny na płód, a więc może być z powodzeniem stosowana również w okresie ciąży czy laktacji. Warto jednak mieć świadomość, iż z biegiem lat reakcja na hennę może się zmienić. Co to oznacza?
W trakcie ciąży w organizmie kobiety jest zdecydowanie wyższy poziom hormonów. W niektórych przypadkach stan ten może uwrażliwić a także utwardzić skórę, w zależności od indywidualnego przypadku. W praktyce, stosowanie henny w tym okresie powinno być więc skonsultowane z lekarzem.
Nawet, jeśli u danej kobiety nie występowała wcześniej reakcja alergiczna, w trakcie ciąży może być zupełnie odwrotnie. Na wystąpienie podrażnienia może mieć również wpływ rodzaj zastosowanej henny, sposób nałożenia a także zbyt duża ilość produktu. Nieprawidłowo wykonany zabieg z użyciem henny może być w konsekwencji niebezpieczny dla kobiety w ciąży. Jak więc tego uniknąć?
Henna a ciąża – jak stosować bezpiecznie?
Jeśli zależy Ci na farbowaniu rzęs, brwi lub włosów w trakcie ciąży – warto sięgnąć po hennę dobrej jakości. Produkty tego typu stosują profesjonalne salony kosmetyczne, dlatego warto skorzystać z ich usług.
Masz ochotę na tatuaż z naturalnymi pigmentami? Przed jego wykonaniem upewnij się czy nie występuje u Ciebie reakcja uczuleniowa. Wystarczy nałożyć niewielką ilość henny na niewielki fragment skóry. Jeśli w ciągu 48 godzin nie wystąpi w tym miejscu zaczerwienienie, swędzeniem opuchlizna czy wysypka – nic nie stoi na przeszkodzie, by nałożyć więcej henny. Pamiętaj jednak, że jeśli Twoja ciąża jest zagrożona, tego typu zabiegi powinnaś się skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Komentarze