Tatry z dzieckiem – łatwe szlaki dla rodzin z dziećmi

Wypoczynek z dziećmi nie musi oznaczać siedzenia na plaży i budowania zamków z piasku. Można spędzić też czas inaczej, na przykład na górskich wędrówkach. Gdy dobrze się do tego przygotujemy, nic nie powinno popsuć nam planów urlopowych. Podstawa to dobry ubiór oraz wybór odpowiednich szlaków, które mali piechurzy przejdą bez większego problemu. Najgorzej to na samym wstępie zniechęcić kilkulatków do górskich wędrówek. Jakie trasy będą idealne dla rodzin z dziećmi? Oto propozycje łatwych i średnich (pod względem trudności) szlaków.

Tatry z dzieckiem – wszystko zależy od Waszej kondycji

Nie zawsze dzieci spowalniają marsz w górach. Czasami najmłodsi mają dużo więcej siły niż dorośli. Są pełni energii, entuzjastycznie nastawieni i wędrują z wielkim zaangażowaniem. To cecha bardzo indywidualna. Otwartość na spacerowanie zależy od temperamentu dziecka, stylu życia całej rodziny, przyzwyczajeń, dlatego mówić o jakiejkolwiek normie w tym zakresie. Takiej po prostu nie ma.

Ogromne znaczenie ma też podejście nasze, rodziców. Motywowanie najmłodszych (np. zbieranie pieczątek do specjalnej książeczki GOK), uwrażliwianie na piękno natury, a także umiejętność odpuszczania – pozwalają spędzić wakacje w górach w dobrych humorach. Łatwiejsze trasy warto przeplatać innymi atrakcjami, tak, by małe nóżki miały czas odpocząć między kolejnymi wyjściami na szlak.

Tatry z dzieckiem

Łatwe trasy w Tatrach z dziećmi

  • średnie pod względem trudności są: Wielki Kopieniec (może być to pierwszy szczyt, na który wejdzie dziecko), Sarnia Skała (trzeba się nieco wysilić, żeby wejść, dość strome podejście, ale warto), Rusinowa Polana i dalej na Gęsia Szyję (wejście dostępne dla każdego, gwarancja niesamowitych widoków na tatry), Nosal (dość wymagający, ale warto) , Dolina Gąsienicowa (piękna i dość popularna dolina), Dolina Kondratowa i Hala Kondratowa.
  • łatwe trasy z dziećmi – Dolina Małej Łąki (trasa mało oblegana i przyjemna, idealna dla początkujących, małym wysiłkiem można podziwiać piękne widoki), Dolina za Bramką (piękna, niewymagająca, spokojna trasa, świetnie nadaje się na rodzinny spacer z małymi dziećmi), Dolinę ku dziurze plus jaskinia (urokliwa, krótka ścieżka,wzdłuż strumyka zakończona zjawiskową jaskinią, by do niej wejść potrzebna latarka, uwaga może być ślisko),  Dolina Strążyska (łatwy szklak, także dla osób poruszających się wózkiem dziecięcym, piękna o każdej porze roku), Dolina Białego (jedna z łatwiejszych tras dla rodzin, dla maluchów przyda się nosidło, spokojna, mało wymagająca trasa), Dolina Kościeliska i Chochołowska – najbardziej popularne szlaki turystyczne, idealne na rodzinny wypad.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.