Szykują się nowości w składkach emerytalnych dla rodziców

Kończą się konsultacje międzyresortowe dotyczące projektu ustawy o odprowadzaniu składek przez budżet państwa za osoby, które wychowują dzieci. Dzięki temu kobiety prowadzące działalność gospodarczą będą mogły korzystać z urlopu wychowawczego, podobnie jak to robią koleżanki pracujące na etacie.Na ustawie mają zyskać osoby samozatrudnione, osoby ubezpieczone w KRUS-ie,  jak również osoby, które po urodzeniu dziecka nie podlegają żadnemu ubezpieczeniu społecznemu. Nowe zapisy mają poprawić sytuacje młodych osób na rynku pracy.

Ustawa w najbliższym miesiącu ma trafić do obrad Rady Ministrów i następnie do parlamentu. W życie ma wejść od przyszłego roku.  Jako jeden z zapisów ustawy emerytalnej.

Według nowej ustawy, kobiety i mężczyźni prowadzący działalność gospodarczą mają mieć możliwość przejścia na urlop wychowawczy, podczas którego składki na ubezpieczenie emerytalne będą opłacane przez państwo. Podstawą wyliczenia ma być 60% przeciętnego wynagrodzenia. Budżet miałby opłacać też składki za osoby ubezpieczone w KRUS oraz za osoby nieubezpieczone. W tych przypadkach podstawa obliczenia składek obliczana byłaby na podstawie 75% minimalnego wynagrodzenia.

Najbliższe miesiące pokażą, czy zmiany wejdą w życie. Co sądzicie o tych propozycjach? Czy „ze wspólnej kieszeni” powinny być opłacane składki emerytalne za osoby bezrobotne? Czy przedsiębiorcze mamy powinny mieć podobne prawa jak mamy na etacie?

 

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. ewanka ewanka

    No wydaje mi się że było by to sprawiedliwe tym bardziej dla matek które są na samozatrudnieniu

Polecane tematy