Jak szybko i naturalnie zbić gorączkę u dziecka?

Większość rodziców obawia się wysokich temperatur u dziecka. Gorączka sama w sobie budzi spory lęk. Całkiem niesłusznie. Podwyższona temperatura ciała to dobry objaw, sygnał, że organizm rozpoczął skuteczną walkę z infekcją. Dlatego nie należy spieszyć się z obniżaniem temperatury, nie wolno nadużywać leków przeciwgorączkowych. Te należy podawać w ostateczności. W pierwszej kolejności lepiej wypróbować domowe sposoby, które są równie skuteczne, a do tego bezpieczne i pozbawione skutków ubocznych.

Jednak uwaga! Naturalne sposoby obniżania temperatury nie są odpowiednie dla noworodków i niemowlaków. W przypadku najmłodszych dzieci gorączka powinna być obniżana natychmiast przy użyciu leków, a każde podwyższenie temperatury konsultowane z lekarzem.

Lek przeciwgorączkowy podawaj w ostateczności

Podwyższona temperatura ciała pozwala na uruchomienie skutecznej odpowiedzi immunologicznej organizmu. To właśnie wtedy, kiedy na termometrze widzimy wyższe wartości, powstają białka odpornościowe, które atakują namnażające się wirusy, bakterie czy inne patogeny. Gdy zbyt spiesznie podamy dziecku lek przeciwgorączkowy, utrudnimy organizmowi żmudną i skomplikowaną pracę, usypiając jego zdolności ochrony i walki z chorobami.

Dużo lepszym rozwiązaniem niż działanie na wszelki wypadek, zbyt szybko, nerwowo i nieprzemyślanie jest spokojne obserwowanie dziecka i jego stanu i reagowanie w razie potrzeby.

jak naturalnie obniżyć gorączkę

Co się dzieje, gdy zbyt szybko obniżamy temperaturę?

 • wydłużamy czas choroby,
 • zwiększamy ryzyko wystąpienia powikłań po chorobie,
 • utrudniamy reakcję immunologiczną organizmu,
 • nie pozwalamy rozwijającemu się organizmowi nauczyć się, jak naturalnie walczyć z infekcją,
 • w dłuższej perspektywie sprawiamy, że organizm przestaje gorączkować, co jest złym objawem i utrudnia identyfikację stanów zapalnych.

Jak szybko i naturalnie zbić gorączkę u dziecka?

Celem rodzica nie powinno być nagłe obniżenie temperatury ciała dziecka w trakcie choroby do przepisowego 36,6, ale obniżenie zbyt wysokiej temperatury powyżej 39 stopni do bezpiecznego poziomu 38 stopni. Podwyższona temperatura poniżej 39 stopni pozwala organizmowi walczyć z infekcją bez zagrożenia dla zdrowia.

Jak naturalnie obniżyć zbyt wysoką temperaturę ciała? Sprawdzą się:

 • chłodne okłady o temperaturze około 20 stopni  (wystarczy zamoczyć w chłodnej, ale nie lodowatej wodzie ręcznik lub kawałek bawełny) – układać na czole, pod pachami, na szyję, kark, przeguby dłoni, łydki na około 15 minut na wybrany obszar, aż temperatura ciała się obniży. Zazwyczaj wystarczy kilka minut, by obniżyć temperaturę ciała do odpowiedniej wysokości. Stosowanie chłodnych okładów można powtarzać kilkukrotnie, według potrzeb.
 • chłodniejsza kąpiel – temperatura wody powinna być o około 0,5 stopnie niższa niż temperatura ciała. Kąpiel powinna trwać nie dłużej niż kilkanaście minut
 • założenie dziecku skarpetki zanurzone w chłodnej wodzie, a na wierzch suche i ciepłe – to również pozwala szybko zmniejszyć temperaturę ciała.
 • poić dziecko, podawać dużo wody – dodatkowo sprawdza się napar z lipy, czarnego bzu i ziela skrzypu.
 • ciepłe mleko z łyżką miodu i rozgniecionym ząbkiem czosnku – napój szybko rozgrzeje ciało i obniży gorączkę. Zadziała też przeciwbakteryjnie.

O czym należy pamiętać?

 • gorączka u noworodka i niemowlaka zawsze wymaga konsultacji lekarskiej,
 • jeśli dziecko ma gorączkę, co godzinę należy mierzyć temperaturę,
 • sama gorączka z typowymi objawami infekcji dróg oddechowych trwająca do 3 dni może być obniżana w domu, bez konsultacji lekarskiej,
 • jeśli gorączka utrzymuje się ponad 3 dni, niezależnie od wieku i stanu dziecka (nawet dobrego), należy udać się do lekarza,
 • obserwuj malucha, czy wysokiej temperaturze nie towarzyszą inne objawy -wymioty, biegunka, mocny duszący kaszel, silna apatia, odmowa jedzenia i picia – wszystkie te symptomy powinny skłonić do poszukiwania pomocy u lekarza,
 • jeśli dziecko gorączkuje powyżej 39 stopni i metody naturalne nie działają, nie wahaj się podać leku,
 • jeśli stan dziecka szybko się pogarsza, nie wahaj się wezwać pogotowia.
 • zbijaj szybko gorączkę, jeśli u dziecka wystąpiły drgawki gorączkowe.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy