Niemowlę, któremu wcześniej dużo czytałaś i śpiewałaś, najprawdopodobniej już w szóstym miesiącu powie pierwsze jeszcze nieświadome „ma-ma” i będzie te dwie sylaby powtarzać bez opamiętania. Tym częściej, im więcej entuzjazmu popłynie z otoczenia. Być może również teraz samodzielnie zacznie siedzieć! Szósty miesiąc to czas, kiedy bardzo ciekawe z natury dziecko sięga po wszystko, co go zainteresuje. Chce uczestniczyć w życiu rodziny i protestuje, gdy zostaje samo.
Wygląd – szósty miesiąc życia dziecka
Pamiętasz jeszcze, jakie kruche i maleńkie było Twoje dziecko tuż po porodzie? W szóstym miesiącu maluch podwaja swoją wagę urodzeniową! Między innymi z tego powodu mleko przestaje mu wystarczać. Niezbędne staje się włączenie w dietę pokarmów stałych: pierwszych przecierów owocowych i obiadków.
W szóstym miesiącu nie ma już śladu po nieskoordynowanych, sprawiających wrażenie nerwowych ruchach. Niemowlę trzymane pod paszkami i stawiane na stópkach zaczyna sprężynować w taki sam sposób, w jaki będzie ćwiczyć już za kilka miesięcy, ucząc się chodzić.
Sześciomiesięczne dziecko może mieć bujną czuprynę, ale może być również niemal łyse. To i to jest normą.
Statystycznie najczęściej właśnie w szóstym miesiącu wyrzyna się pierwszy ząb – dolna jedynka.
Znasz skuteczne metody na ząbkowanie? W jednym artykule zebraliśmy 10 najlepszych, które ułatwią ten trudny czas.
Motoryka – niemowlę 6 miesięcy życia dziecka
Wiele niemowlaków w szóstym miesiącu zdobywa umiejętność samodzielnego siedzenia bez podparcia (jednak większość jeszcze nie potrafi znaleźć się w niej, przechodząc do niej z pozycji leżącej). Te, które uzyskują ten etap rozwoju do podpierania i utrzymywania równowagi wykorzystują dłonie.
Niestety maluchy często próbując sięgnąć przedmiot znajdujący się daleko, tracą równowagę i przewracają się na bok, co w przypadku szczególnie wrażliwych dzieci pomniejsza ich wiarę w siebie i spowalnia dalszy rozwój. Stąd jeśli możesz, pozostawiaj interesujące i bezpieczne dla dziecka zabawki w zasięgu jego ręki.
Dzieci zdobywają dużą wprawę w poruszaniu się poprzez przewracanie się z pleców na brzuch. Mogą w ten sposób dostać się z jednego punktu pokoju do drugiego. W szóstym miesiącu można zaobserwować pierwsze próby raczkowania, kiedy niemowlę stara się podciągnąć nogi pod brzuch i próbuje pełzać w interesującym kierunku. Większych problemów nie przysparza dziecku również utrzymanie ciężaru tułowia na wyciągniętych dłoniach.
Ten dynamiczny wzrost zdolności motorycznych wymusza również na Tobie większą ostrożność i wymaga większej uwagi.
Nigdy nie zostawiaj dziecka samego na łóżku! Jest duże prawdopodobieństwo, że maluch z niego spadnie!
Co cię może zaskoczyć w szóstym miesiącu życia dziecka?
-
- Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest odpowiedni czas na wyznaczanie granic. Nie ma wątpliwości, że warto to robić od pierwszych chwil, kiedy dziecko zdobywa większą sprawność w poruszaniu. Oczywiście nawet jeśli czegoś niemowlakowi zabronisz, musisz mieć świadomość tego, że najprawdopodobniej nie będzie ono pamiętało o tym i nadal będzie powracać do tego, co zabronione. Mimo to, Twoje wysiłki poczynione w tym miesiącu, zostaną wynagrodzone w kolejnych tygodniach życia dziecka.
- Dziecko aktywnie uczy się związku przyczynowo-skutkowego. Naciska na zabawkę, by wydała z siebie dźwięk, uderza o dwa klocki i gdy zrobi przy tym hałas, wydaje się z tego powodu mocno zadowolone. Każdą zabawkę przekłada celowo z ręki do ręki i bada ustami.
- W szóstym miesiącu niemowlę zazwyczaj bardzo lubi zabawę przed lustrem. Wpatrując się w swoje odbicie, nie wie, że przedstawia jego.
- Dziecko rozumie znaczenie wielu słów. Gdy mówisz o jakimś przedmiocie, może na niego wskazywać. Podąża za Twoim wzrokiem i gestem, gdy na coś pokazujesz. Czasami nawet samo jest w stanie coś wskazać!
- Niemowlę uwielbia słuchać muzyki. Jego ręce i dłonie aktywnie poruszają się w jej rytm.
- Dziecko przyzwyczajane od noworodka do pewnych rytuałów wyprzedza kolejne punkty Waszego harmonogramu dnia, przewidując, co zdarzy się za chwilę. Przykładowo: już podczas kąpieli przed snem wycisza się, ziewa i przygotowuje do snu. To pomaga mu łatwiej zasnąć.
Niemowlę zabawa
- Niemowlę na spacerze znajduje dużo radości w wyrzucaniu zabawek z wózka. Nie robi tego specjalnie, ani na złość. Najgorsze dla dziecka (choć najwygodniejsze dla Ciebie) jest przywiązanie zabawek do tasiemki. Zamiast to robić, lepiej podnosić kilka razy zabawkę. Gdy nadal będzie ją wyrzucać, schować ją po prostu do torby lub pod wózek.
- Karmiąc dziecko pierwszym przecierem, nie martw się, że połowa posiłku ląduje poza buzią. Dziecko musi się nauczyć trudnej sztuki gryzienia i łykania. Na początku większość jedzenia transportowana jest przez język na zewnątrz, zamiast tam, gdzie jego miejsce – do środka przewodu pokarmowego. Większość maluchów potrzebuje kilku dni, by nauczyć się jeść papkę.
- Już teraz możesz zauważyć, że niemowlę najchętniej bawi się po posiłkach i wieczorem. Te codzienne obserwacje rodziców potwierdzają naukowcy, którzy te pory dnia uznali za najlepszy czas na zabawę.
- Możesz zauważyć, że maluch przysłuchuje się grającemu radiu, czy interesuje go dźwięk wydawany przez padający deszcz. Wszystko dzięki doskonalącemu się narządowi słuchu, który potrafi wyłapać nawet ciche odgłosy.
Przeczytaj: mleko modyfikowane – kiedy i jakie.
Szósty miesiąc życia dziecka – koordynacja ręka-oko
Szósty miesiąc życia dziecka to czas, kiedy maluch potrafi już trzymać dwie zabawki po każdej w jednej ręce. Udaje się to jednak przez kilka sekund. Po tym czasie jedna z zabawek zostaje opuszczona, a pełna uwaga poświęcona tej, która pozostanie w dłoni. Niemowlę chwyta ciągle całą dłonią (chwyt dłoniowy).
Ruchy dłoni stają się celowe. Mają na celu potrząsanie przedmiotem, uderzaniem nim, czy upuszczanie, gdy dziecko utraci nim zainteresowanie. Niemowlę potrafi dłonią przysunąć zabawkę do siebie, by następnie ją podnieść.
Niemowlę uwielbia bawić się również własnym ciałem, badając jego możliwości. Wykrzywia je na różne sposoby, przyjmuje zabawne pozy. Porusza się rytmicznie, bo lubi widzieć świat w ruchu. Po mimice widać, że tak spędzany czas przynosi dziecku wiele satysfakcji.
Rozwój społeczny u półrocznego dziecka
Niemowlę wyraźnie już gaworzy, nastawione na Twoje współuczestnictwo w rozmowie. Przerywa, gdy zaczynasz mówić i kontynuuje, gdy milkniesz. Dziecko potrafi wymawiać samogłoski i spółgłoski (typowe dźwięki to: „aa”, „gu”, „da”, itd). Potrafi stworzyć trójsylabowy lub czterosylabowy ciąg. Ku radości mam może pojawić się pierwsze „ma-ma”.
Dziecko lubi także „śpiewać”, intonując głosem gamę do góry oraz w dół. Najczęściej w ten sposób wita nowy dzień oraz komunikuje się, jakby same z sobą, gdy jest szczęśliwe. Taka melodia to prawdziwy balsam na uszy każdego rodzica.
Uwaga, teraz dobra wiadomość – Twoje dziecko zaczyna rozumieć znaczenie słowa „nie”. Niestety tuż za nią idzie mało optymistyczna informacja – mimo że rozumie, ani mu się śni je respektować. Uświadamianie sobie znaczenia i kontekstu to za mało. Zanim zacznie stosować się do nakazów i zakazów, minie jeszcze sporo czasu.
Dziecko nie potrafi się samo uspokoić. Oczekuje od Ciebie pomocy. Jest uparte i konsekwentnie dąży do celu. Gdy nie udaje się mu czegoś zrobić, jest sfrustrowane i potrafi całym ciałem pokazać swoje emocje. Twoją rolą w takich sytuacjach jest odwrócenie uwagi od tego, co go tak bardzo zezłościło.
Przeczytaj: żłobek, klubik a może niania.
Jak wspierać rozwój w szóstym miesiącu życia?
Szósty miesiąc życia dziecka to czas, kiedy maluch każdą wolną chwilę spędza na poznawaniu świata. Uwielbia dotykać różne przedmioty – listki, trawę, szczotki, przedmioty z metalu.
Na tym etapie powinnaś wspierać rozwój, poprzez kontrolowanie tego, by maluch poznawał świat w bezpieczny sposób. Możesz również stymulować dziecko poprzez kąpiel w wodzie, chlapanie rączkami i nóżkami w niewielkiej ilości wlanej do miski wody. Możecie puszczać stateczki oraz zatapiać różne przedmioty.
Warto również poświęcać czas na poznawanie przez dziecko różnych części ciała. Doskonale sprawdzają się zabawy z rymowankami, w których główną rolę spełniają palce.
Doskonały sposób to zabawy typu „idzie raczek nieboraczek” lub inne. Wspieraj umiejętność przekładania przedmiotów z ręki do ręki. Pobawcie się w handel wymienny. Wybieraj przedmioty, które szeleszczą, grzechoczą i wydają nietypowe dźwięki.
Opracowane na podstawie:
- „Wielka księga dziecka” B. Gebauer-Sesterhenn, dr n. med. Manfred Praun, „Pierwszy rok dziecka miesiąc po miesiącu” D. Blin-Krohe
Witam! z tym rzucaniem zabawek się nie zgodzę!!! Byłam ostatnio na badaniu u lekarza rehabilitacji z moją 7 mc córką i lekarka uczyła ją rzucać zabawki na podłogę bo tak powinno być rozwojowo prawidłowo!!! więc uczymy się rzucać od kilku dni! jeśli dziecko nie rzuca jest to znak wolniejszego ROZWOJU!!! Więc Mamy cieszcie się że maluch rzuca!!!
Nasz maluch ma właśnie sześć miesięcy i jest najfajniejszym na świecie bąblem. Kto twierdzi inaczej, to…nie ma racji :D hehe
Pamiętam, że właśnie w 6mz jakoś tak bardziej odetchnęlismy, było łatwiej jak Paulinka zaczęła siedzieć.
Moja Ola właśnie skończyła 6 miesięcy i już pełza!! To nie za szybko?
Moje dziecie też pełzało w wieku 6 miesiecy i zaczeło chodzić tuż przed roczkiem także spokojnie ;)
tez sie ceiszymy, ze to juz 6 miesiecy :) Kochane, jak wspaniale patrzec jak dziecko sie rozwija, jak fajnie miec takiego malego czlowieczka :) nawet nie wiedzialam, ze tak mozna kogos kochac
My znaleśliśmy dzisiaj pierwszego zęba :))) jupi!
moja córcia skończyła 6 miesięcy, od miesiąca mamy już 2 dolne jedynki, teraz rosną górne jedynki i dwójki – wszystkie na raz ;-)
Kochani czytam wiele artykułów o dzieciaczkach bo jestem mama 5 miesięcznej corci. Czy tylko ja widzę różnicę między maluchem 6 miesiecznym a w 6 miesiacu zycia?
Maluch półroczny skonczyl 6 miesiecy i jest w 7 miesiacu zycia. To zasadnicza roznica miesiaca ktora u malucha jest bardzo widoczna. Autorzy nie widza roznicy. Piszecie 6 miesiac zycia-maluch ma pol roku. To nie mozliwe niestety i bardzo mylace. I troche smutne to bo chce fachowej podpowiedzi i nie wiem o ktorym miesiacu zycia autor tak na prawde pisze. Pozdrawiam
Hm ciekawe, serwis nazywa się sosrodzice, a artykuły adresujecie tylko do mam, „powinnaś”, „czytałaś”. Rodzice to nie tylko mamy… No i nie zgodzę się z tymi pałkami, to nie jedyna metoda rozszerzania diety, dziecko, które UKOŃCZY 6. Miesiąc może jeść gotowane warzywa i owoce, może uczyć się żuć, powinno poznać pojedyncze smaki a nie tylko przemielone papki.