Rozwój dziecka

Szósty (6) miesiąc życia dziecka – niemowlę ma pół roku i zadziwia. Co już potrafi?

6 miesiąc życia dzieckaNiemowlę, któremu wcześniej dużo czytałaś i śpiewałaś, najprawdopodobniej już w szóstym miesiącu powie pierwsze jeszcze nieświadome „ma-ma” i będzie te dwie sylaby powtarzać bez opamiętania. Tym częściej, im więcej entuzjazmu popłynie z otoczenia. Być może również teraz samodzielnie zacznie siedzieć! Szósty miesiąc to czas, kiedy bardzo ciekawe z natury dziecko sięga po wszystko, co go zainteresuje. Chce uczestniczyć w życiu rodziny i protestuje, gdy zostaje samo.

Wygląd – szósty miesiąc życia dziecka

Pamiętasz jeszcze, jakie kruche i maleńkie było Twoje dziecko tuż po porodzie? W szóstym miesiącu maluch podwaja swoją wagę urodzeniową! Między innymi z tego powodu mleko przestaje mu wystarczać. Niezbędne staje się włączenie w dietę pokarmów stałych: pierwszych przecierów owocowych i obiadków.

Szósty miesiąc życia

Szósty miesiąc życia dziecka

W szóstym miesiącu nie ma już śladu po nieskoordynowanych, sprawiających wrażenie nerwowych ruchach. Niemowlę trzymane pod paszkami i stawiane na stópkach zaczyna sprężynować w taki sam sposób, w jaki będzie ćwiczyć już za kilka miesięcy, ucząc się chodzić.

Sześciomiesięczne dziecko może mieć bujną czuprynę, ale może być również niemal łyse.  To i to jest normą.

Statystycznie najczęściej właśnie w szóstym miesiącu wyrzyna się pierwszy ząb – dolna jedynka.

Znasz skuteczne metody na ząbkowanie? W jednym artykule zebraliśmy 10 najlepszych, które ułatwią ten trudny czas.

Motoryka – niemowlę 6 miesięcy życia dziecka

Wiele niemowlaków w szóstym miesiącu zdobywa umiejętność samodzielnego siedzenia bez podparcia (jednak większość jeszcze nie potrafi znaleźć się w niej, przechodząc do niej z pozycji leżącej). Te, które uzyskują ten etap rozwoju do podpierania i utrzymywania równowagi wykorzystują dłonie.

Niestety maluchy często próbując sięgnąć przedmiot znajdujący się daleko, tracą równowagę i przewracają się na bok, co w przypadku szczególnie wrażliwych dzieci pomniejsza ich wiarę w siebie i spowalnia dalszy rozwój. Stąd jeśli możesz, pozostawiaj interesujące i bezpieczne dla dziecka zabawki w zasięgu jego ręki.

Dzieci zdobywają dużą wprawę w poruszaniu się poprzez przewracanie się z pleców na brzuch. Mogą w ten sposób dostać się z jednego punktu pokoju do drugiego. W szóstym miesiącu można zaobserwować pierwsze próby raczkowania, kiedy niemowlę stara się podciągnąć nogi pod brzuch i próbuje pełzać w interesującym kierunku. Większych problemów nie przysparza dziecku również utrzymanie ciężaru tułowia na wyciągniętych dłoniach.

Ten dynamiczny wzrost zdolności motorycznych wymusza również na Tobie większą ostrożność i wymaga większej uwagi.

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego na łóżku! Jest duże prawdopodobieństwo, że maluch z niego spadnie!

Co cię może zaskoczyć w szóstym miesiącu życia dziecka?

  • Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest odpowiedni czas na wyznaczanie granic. Nie ma wątpliwości, że warto to robić od pierwszych chwil, kiedy dziecko zdobywa większą sprawność w poruszaniu. Oczywiście nawet jeśli czegoś niemowlakowi zabronisz, musisz mieć świadomość tego, że najprawdopodobniej nie będzie ono pamiętało o tym i nadal będzie powracać do tego, co zabronione. Mimo to, Twoje wysiłki poczynione w tym miesiącu, zostaną wynagrodzone w kolejnych tygodniach życia dziecka.
  • Dziecko aktywnie uczy się związku przyczynowo-skutkowego. Naciska na zabawkę, by wydała z siebie dźwięk, uderza o dwa klocki i gdy zrobi przy tym hałas, wydaje się z tego powodu mocno zadowolone. Każdą zabawkę przekłada celowo z ręki do ręki i bada ustami.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. sylwiass sylwiass

  Witam! z tym rzucaniem zabawek się nie zgodzę!!! Byłam ostatnio na badaniu u lekarza rehabilitacji z moją 7 mc córką i lekarka uczyła ją rzucać zabawki na podłogę bo tak powinno być rozwojowo prawidłowo!!! więc uczymy się rzucać od kilku dni! jeśli dziecko nie rzuca jest to znak wolniejszego ROZWOJU!!! Więc Mamy cieszcie się że maluch rzuca!!!

 2. Kaminia Kaminia

  Nasz maluch ma właśnie sześć miesięcy i jest najfajniejszym na świecie bąblem. Kto twierdzi inaczej, to…nie ma racji :D hehe

  • Kasia Kasia

   Pamiętam, że właśnie w 6mz jakoś tak bardziej odetchnęlismy, było łatwiej jak Paulinka zaczęła siedzieć.

 3. IGA IGA

  Moja Ola właśnie skończyła 6 miesięcy i już pełza!! To nie za szybko?

 4. mama mama

  Moje dziecie też pełzało w wieku 6 miesiecy i zaczeło chodzić tuż przed roczkiem także spokojnie ;)

  • Ulka Ulka

   tez sie ceiszymy, ze to juz 6 miesiecy :) Kochane, jak wspaniale patrzec jak dziecko sie rozwija, jak fajnie miec takiego malego czlowieczka :) nawet nie wiedzialam, ze tak mozna kogos kochac

 5. Alutka Alutka

  My znaleśliśmy dzisiaj pierwszego zęba :))) jupi!

  • olis olis

   moja córcia skończyła 6 miesięcy, od miesiąca mamy już 2 dolne jedynki, teraz rosną górne jedynki i dwójki – wszystkie na raz ;-)

 6. Ika Ika

  Kochani czytam wiele artykułów o dzieciaczkach bo jestem mama 5 miesięcznej corci. Czy tylko ja widzę różnicę między maluchem 6 miesiecznym a w 6 miesiacu zycia?
  Maluch półroczny skonczyl 6 miesiecy i jest w 7 miesiacu zycia. To zasadnicza roznica miesiaca ktora u malucha jest bardzo widoczna. Autorzy nie widza roznicy. Piszecie 6 miesiac zycia-maluch ma pol roku. To nie mozliwe niestety i bardzo mylace. I troche smutne to bo chce fachowej podpowiedzi i nie wiem o ktorym miesiacu zycia autor tak na prawde pisze. Pozdrawiam