Szósty miesiąc ciąży – jak rośnie dziecko i co zmienia się u mamy

Szósty miesiąc ciąży kończy II trymestr ciąży i obejmuje tygodnie od 23 do 27. Co w tym czasie dzieje się w organizmie przyszłej mamy i co słychać u maluszka? Jakie badania należy wykonać i na co uważać – na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Mama w szóstym miesiącu ciąży – pierwsze przygotowania do porodu

Choć do terminu porodu jeszcze dość daleko, szósty miesiąc ciąży to idealny czas, aby powoli się do niego przygotowywać. Odpowiednia literatura, przygotowywanie wyprawki, a może szkoła rodzenia? Większość mam rozpoczyna przygotowania już na tym etapie ciąży, dlatego warto się nad tym zastanowić. Przygotowanie merytoryczne i ćwiczenia w szkole rodzenia z pewnością podniesie przyszłe mamy na duchu i pomoże też ich partnerom oswoić się z przebiegiem porodu, a poznane przez ten czas techniki mogą się przydać również przed rozwiązaniem. Nie wolno zapominać też o delikatnej gimnastyce i ćwiczeniu mięśni, aby całe ciało było silne i gotowe wydać na świat wyczekiwane maleństwo.

Brzuszek ciężarnej stale się powiększa i choć jest w nim jeszcze sporo miejsca dla nierzadko bardzo ruchliwego maluszka, to jednak może on nieco uprzykrzać życie i powodować kłopoty z oddychaniem. Oprócz tego sama macica, powodując ucisk na przeponę, także nie polepsza komfortu sytuacji, dlatego nieraz trzeba będzie zwolnić tempo i nabrać dodatkowy oddech. Co więcej, gimnastyka dziecka często obfituje w kopniaki, a ciosy w żebra czy wątrobę mogą nieźle dokuczyć. Na tym etapie ciąży bardzo ważne jest jednak kontrolowanie ruchów płodu, które świadczą o jego stanie zdrowia i dobrobycie, dlatego też w wypadku jakichkolwiek obaw należy skonsultować to ze specjalistą.

Dziecko w szóstym miesiącu ciąży – co się zmienia?

Na początku 6 miesiąca płód mierzy ok. 23-25 cm mierzonej za pomocą CRL (odległość ciemieniowo-siedzeniowa), a jego waga oscyluje w granicach 600-800 gramów. Ciało malucha pokryte jest cienką warstwą skóry, pod którą zaczyna tworzyć się pomału tkanka tłuszczowa. Z każdym tygodniem do 7 miesiąca ciąży będzie też przybywać na jego ciele coraz więcej mazi płodowej – nawilżającej, mazistej substancji chroniącej skórę płodu przed płynem owodniowym i maceracją.

Mózg dziecka zwiększa swoją powierzchnię i staje się bardziej pofałdowany, rozwijają się także jego zmysły oraz pierwsze odruchy. W 24 tygodniu podczas badań USG można niekiedy uchwycić odruchy ssania – maluch ssący kciuk w łonie matki to z pewnością rozczulający widok. Pomiędzy 24 a 26 tygodniem maluszek zaczyna też odbierać bodźce słuchowe i uczy się je rozpoznawać, a w 28 tygodniu otwiera oczy, które są już wrażliwe na światło, co potwierdza obecność prawidłowego odruchu źrenicznego.

Szósty miesiąc ciąży jest bardzo ważny dla życia płodu, a potem noworodka, ponieważ właśnie wtedy dochodzi do rozwoju płuc. W płucach zaczynają pojawiać się pęcherzyki płucne – miejsce najefektywniejszej wymiany gazowej oraz rozpoczyna się także produkcja surfaktantu. Jest to substancja, która zmniejsza napięcie powierzchniowe i zapobiega zapadaniu się tych pęcherzyków, dzięki czemu wymiana gazowa i samo oddychanie jest o wiele łatwiejsze i efektywniejsze. Aby wyobrazić sobie, jak działa ta substancja, wystarczy pomyśleć o zwykłym balonie – kiedy początkowo próbujemy go nadmuchać, jest to trudne, jednak kiedy pokonamy pierwszy opór, dalej idzie już o wiele prościej. Tak samo jest z płucami, surfaktant, dzięki zapobieganiu zapadnięciu się pęcherzyków płucnych ułatwia noworodkowi oddychanie po napełnieniu płuc powietrzem (płacz i krzyk dziecka po porodzie świetnie to wspomagają), dzięki czemu maluch może sam podjąć efektywny oddech i spokojnie zacząć adaptację do nowego życia poza łonem matki.

szósty miesiąc ciąży

Jakie badania czekają przyszłą mamę w szóstym miesiącu ciąży?

W szóstym miesiącu ciąży, oprócz regularnych wizyt i badań ginekologicznych, wykonuje się również bardzo ważne badanie laboratoryjne, którym jest obowiązkowe badanie OGTT, zwane również krzywą cukrową. Wykonywane jest ono między 24 a 28 tc i polega na pomiarze stężenia glukozy we krwi po doustnym obciążeniu 75g glukozy, a prościej mówiąc – po wypiciu tej ilości glukozy rozpuszczonej w 300 ml wody. Na podstawie wyników badania można wnioskować o prawidłowym stanie gospodarki węglowodanowej ciężarnej lub też rozpoznać cukrzycę ciążową (związaną z tym odmiennym stanem) lub cukrzycę w ciąży („normalną” cukrzycę, ale rozpoznaną po raz pierwszy w ciąży). Potwierdzenie którejś z tych jednostek chorobowych obliguje następnie do włączenia odpowiedniego postępowania np. diety czy insuliny dla dobra obojga pacjentów.

W szóstym miesiącu ciąży badaniem obowiązkowym jest także USG oraz badanie ogólne moczu, natomiast do badań zalecanych należy badanie w kierunku toksoplazmozy u kobiet, które w I trymestrze miały ujemny wynik.

Oprócz tego, tak jak na poprzednich wizytach, przeprowadzane jest ogólne badanie przedmiotowe i podmiotowe, badanie ginekologiczne we wzierniku wraz z oceną pH wydzieliny pochwowej oraz badanie dwuręczne zestawione, ocena czynności serca płodu, pomiar masy ciała i ciśnienia krwi, a także ocena ryzyka ciążowego i przedstawienie przyszłej mamie zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia.

Koniec II trymestru to znak, że poród coraz bliżej i najwyższy czas zacząć kompleksowe przygotowania. Nie wolno przez ten czas zapominać również o tym, że natura nierzadko lubi płatać figle i pomimo że do rozwiązania jeszcze dużo czasu, tak naprawdę akcja porodowa może zacząć się w każdej chwili. W takim wypadku należy jak najszybciej udać się do szpitala, gdzie personel podejmie odpowiednie działania najlepsze zarówno dla matki, jak i dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.