Szorstkie policzki u niemowlaka – co oznaczają?

Szorstkie policzki u niemowlaka są najczęściej objawem alergii. Gdy skóra na twarzy jest czerwona, chropowata, skłonna do podrażnień, najprawdopodobniej istnieje przyczyna – pewien czynnik, alergen, który pogarsza stan skóry dziecka. Czasami szorstkie policzki u niemowlaka w pierwszych miesiącach życia wskazują na AZS, a atopowe zapalenie skóry może mieć przyczynę alergiczną, ale wcale nie musi. Poza tym zmiany na skórze u maluszków mogą być wywoływane przez ząbkowanie, nieodpowiednią pielęgnację, a nawet rumień zakaźny. Także dotarcie do przyczyny zmian wcale nie musi być łatwe, a diagnoza rzadko bywa jednoznaczna. Pod uwagę na pewno warto wziąć następujące przyczyny:

Szorstkie policzki u niemowlaka – atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry znane jest pod wieloma terminami: skaza białkowa (choć często z białkiem choroba ta ma niewiele wspólnego), świerzbiączką (nazwa ta odwołuje się do sporego swędzenia, które towarzyszy zmianom na skórze), mówi się również o astmie skóry – termin ten podkreśla nawrotowy charakter AZS i trudne leczenie zmian na skórze. AZS, mimo że dotyczy tak wielu osób, także najmłodszych dzieci, nadal przysparza wielu problemów diagnostycznych. Nie zawsze można ocenić, co dokładnie powoduje zmiany, jakie czynniki prowadzą do ich zaostrzenia, czy winne są kosmetyki, czy raczej podłożem AZS jest alergia pokarmowa.

 

szorstkie policzki u niemowlaka

Jeśli szorstkie policzki u niemowlaka pojawiają się w 2-3 miesiącu, a oprócz zmian na policzkach obserwuje się zaczerwieniania za uszami, w fałdach na szyi, można podejrzewać AZS. Innymi wyznacznikami jest suchość skóry, swędzenie, skłonność do zakażeń skóry. Więcej o atopowym zapaleniu skóry można przeczytać tutaj.

Szorstkie policzki u niemowlaka – pokrzywka

Szorstkie policzki u niemowlaka, zaczerwienione, pojawiające się niespodziewanie, o charakterze ostrym zazwyczaj wskazują na pokrzywkę wynikającą ze spożycia nietolerowanego pokarmu, leku, czy też kontaktu z alergenem. Pokrzywka ma zazwyczaj charakter rumieniowo-obrzękowy, może występować tylko na twarzy lub też na całym ciele (częściej). Zmiany szybko się pojawiają i równie szybko znikają. Jednorazowe wystąpienie pokrzywki nie musi oznaczać ponownych problemów ze skórą.

Szorstkie policzki u niemowlaka mogą być wynikiem spożycia nowego pokarmu. Mogą się również pojawić po zmienieniu proszku do prania lub płynu do kąpieli. Objaw ten może również być również skutkiem stosowania określonej linii preparatów czy wypróbowanych składników spożywczych, dlatego dotarcie do tego, co dziecku szkodzi, może nie być proste.

Szorstkie policzki u niemowlaka – rumień zakaźny

Szorstkie policzki u niemowlaka mogą wskazywać też na rumień zakaźny, chorobę wywołaną przez wirus parwowirus B19. Głównym objawem jest jasnoczerwona wysypka występująca na skórze twarzy – policzkach.

Choroba rozprzestrzenia się podobnie jak inne wirusy – drogą kropelkową, dlatego zarażenie jest bardzo proste. Rumieniem zakaźnym zarazić się można najłatwiej jeszcze przed wystąpieniem objawów, czyli zanim pojawi się wysypka. Choroba co prawda częściej niż u niemowlaków występuje u dzieci przedszkolnych lub wczesnoszkolnych, jednak najmłodsze dzieci mogą się nią zarazić, zwłaszcza jeśli mają w domu starsze rodzeństwo.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. juskoz1986 juskoz1986

    a moze krem aktywny eloderm? na takie male, suche, podraznione miejsca u nas sie sprawdzil. Warto zapytac w aptece, bo nie wyglada to dobrze, a emolinety bardzo doglebnie nawilzaja.