Szkarlatyna u dzieci wywoływana jest przez bakterie, jej główny objaw to charakterystyczna różowo-czerwona drobna wysypka.
Do infekcji dochodzi na skutek inwazji Streptococcus pyogenes, szczepu znanego również jako Grupa A Streptococcus, który występuje w gardle i na skórze dziecka. W rzadkich przypadkach szkarlatyna może się pojawiać na skutek rozwinięcia się infekcji paciorkowej skóry, jaką jest liszajec i wtedy chorobie nie towarzyszy ból gardła.
Szkarlatyna u dzieci nie jest tak powszechna jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu, choć co jakiś czas dochodzi do rozwinięcia się nowych ognisk choroby.
Szkarlatyna u dzieci – kiedy najczęściej występuje?
Szkarlatyna u dzieci pojawia się zazwyczaj w przedszkolach, rzadziej w żłobkach. Najczęściej zapadają na nią dzieci do 10 roku życia (80% wszystkich zachorowań). Nie oznacza to, że infekcja nie może pojawić się później, choć osoby dorosłe chorują stosunkowo rzadko.
Na szkarlatynę choruje się zazwyczaj raz w życiu. Bardzo rzadko choroba może się powtórzyć.
Szkarlatyna u dzieci – czy wiesz jak ją rozpoznać?
Szkarlatyna u dzieci zazwyczaj rozwija się typowo. Najczęściej obserwuje się następujące objawy:
- ból gardła
- ból głowy
- gorączka (powyżej 38 stopni), możliwe dreszcze
- powiększenie węzłów chłonnych na szyi
- wypieki na twarzy
- obrzęk języka
- migdałki i tył gardła pokryte białawą lub żółtawą wydzieliną
- dwa dni później pojawia się charakterystyczna wysypka,
- nudności i wymioty
- utrata apetytu
Objawy szkarlatyny u dzieci pojawiają się zazwyczaj od dwóch do pięciu dni po zakażeniu, choć zdarzają się okresy inkubacji trwające od jednego do nawet siedmiu dni. Szkarlatyna zazwyczaj mija po tygodniu.
Szkarlatyną bardzo łatwo się zarazić. Choroba rozprzestrzenia się kropelkowo – w trakcie kichania czy kaszlu, poprzez przedmioty – ręczniki, zabawki, ubrania, pościel, jak również w trakcie dotykania skóry chorej osoby.
Jak wygląda wysypka przy szkarlatynie?
Szkarlatyna u dzieci ma jeden charakterystyczny objaw. Jest nim drobna wysypka, szorstka w dotyku. Może być swędząca, ale nie musi. Bardzo często pozostawia czysty, jasny obszar w okolicy ust.
W pierwszej kolejności pojawia się na szyi i twarzy, a następnie brzuchu i plecach. W fałdach skóry – pod paszkami, w okolicy pach, łokci wysypka tworzy charakterystyczne czerwone mocne smugi. Obszary z wysypką zazwyczaj stają się białe po ich naciśnięciu.
W szóstym dniu choroby wysypka zaczyna znikać, ale może pozostawić po sobie problem w postaci łuszczenia naskórka – może to trwać do 10 dni.
Jak diagnozuje się szkarlatynę?
Szkarlatyna u dzieci jest zazwyczaj prosta w zdiagnozowaniu. Po zebraniu wywiadu i obejrzeniu dziecka doświadczony lekarz jest w stanie stwierdzić chorobę bez problemu. W przypadku wątpliwości można pobrać próbkę śliny z tyłu gardła.
Leczenie szkarlatyny u dzieci
Szkarlatyna u dzieci niegdyś była poważną chorobą. Dzisiaj ma łagodny przebieg, zazwyczaj jest leczona przy użyciu antybiotyków – penicyliny i amoksycyliny. Większość objawów mija po 4-5 dniach, ale leczenie zaleca się kontynuować przez dziesięć dni.
Dziecko w trakcie antybiotykoterapii nadal zaraża. Co najmniej 24h od rozpoczęcia leczenia należy chronić innych przed kontaktem z chorą osobą, w celu zatrzymania rozprzestrzeniania choroby. Jeśli dziecko nie otrzyma antybiotyków, będzie zarażało co najmniej 1-2 tygodnie od wystąpienia objawów.
Chora osoba warto, by miała założoną maseczkę. Po kichaniu i kaszlu nalezy umyć ręce, dziecko powinno mieć przy sobie chusteczkę.
Powikłania po szkarlatynie
Szkarlatyna rzadko prowadzi do powikłań. Najczęstszymi są:
- zapalenie ucha,
- zapalenia zatok,
- zapalenie płuc.
U nas była w przedszkolu na szczescie moj pieciolatek nie zlapal
My tez jeszcze nie mielismy ale siostra i jej dzieci miały z szkarlatyna meksyk