Szkarlatyna u dzieci – znowu atakuje

Szkarlatyna u dzieci wywoływana jest przez bakterie, jej główny objaw to charakterystyczna różowo-czerwona drobna wysypka.

Do infekcji dochodzi na skutek inwazji Streptococcus pyogenes, szczepu znanego również jako Grupa A Streptococcus, który występuje w gardle i na skórze dziecka.  W rzadkich przypadkach szkarlatyna może się pojawiać na skutek rozwinięcia się infekcji paciorkowej skóry, jaką jest liszajec i wtedy chorobie nie towarzyszy ból gardła.

Szkarlatyna u dzieci nie jest tak powszechna jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu, choć co jakiś czas dochodzi do rozwinięcia się nowych ognisk choroby.

Szkarlatyna u dzieci – kiedy najczęściej występuje?

Szkarlatyna u dzieci pojawia się zazwyczaj w przedszkolach, rzadziej w żłobkach. Najczęściej zapadają na nią dzieci do 10 roku życia (80% wszystkich zachorowań). Nie oznacza to, że infekcja nie może pojawić się później, choć osoby dorosłe chorują stosunkowo rzadko.

szkarlatyna u dzieci

Na szkarlatynę choruje się zazwyczaj raz w życiu. Bardzo rzadko choroba może się powtórzyć.

Szkarlatyna u dzieci – czy wiesz jak ją rozpoznać?

Szkarlatyna u dzieci zazwyczaj rozwija się typowo. Najczęściej obserwuje się następujące objawy:

 • ból gardła
 • ból głowy
 • gorączka (powyżej 38 stopni), możliwe dreszcze
 • powiększenie węzłów chłonnych na szyi
 • wypieki na twarzy
 • obrzęk języka
 • migdałki i tył gardła pokryte białawą lub żółtawą wydzieliną
 • dwa dni później pojawia się charakterystyczna wysypka,
 • nudności i wymioty
 • utrata apetytu

Objawy szkarlatyny u dzieci pojawiają się zazwyczaj od dwóch do pięciu dni po zakażeniu, choć zdarzają się okresy inkubacji trwające od jednego do nawet siedmiu dni.  Szkarlatyna zazwyczaj mija po tygodniu.

szkarlatyna u dzieci

Szkarlatyną bardzo łatwo się zarazić. Choroba rozprzestrzenia się kropelkowo – w trakcie kichania czy kaszlu, poprzez przedmioty – ręczniki, zabawki, ubrania, pościel, jak również w trakcie dotykania skóry chorej osoby.

Jak wygląda wysypka przy szkarlatynie?

Szkarlatyna u dzieci ma jeden charakterystyczny objaw. Jest nim drobna wysypka, szorstka w dotyku. Może być swędząca, ale nie musi. Bardzo często pozostawia czysty, jasny obszar w okolicy ust.

W pierwszej kolejności pojawia się na szyi i twarzy, a następnie brzuchu i plecach. W fałdach skóry – pod paszkami, w okolicy pach, łokci wysypka tworzy charakterystyczne czerwone mocne smugi. Obszary z wysypką zazwyczaj stają się białe po ich naciśnięciu.

W szóstym dniu choroby wysypka zaczyna znikać, ale może pozostawić po sobie problem w postaci łuszczenia naskórka – może to trwać do 10 dni.

Jak diagnozuje się szkarlatynę?

Szkarlatyna u dzieci jest zazwyczaj prosta w zdiagnozowaniu. Po zebraniu wywiadu i obejrzeniu dziecka doświadczony lekarz jest w stanie stwierdzić chorobę bez problemu. W przypadku wątpliwości można pobrać próbkę śliny z tyłu gardła.

Leczenie szkarlatyny u dzieci

Szkarlatyna u dzieci niegdyś była poważną chorobą. Dzisiaj ma łagodny przebieg, zazwyczaj jest leczona przy użyciu antybiotyków – penicyliny i amoksycyliny. Większość objawów mija po 4-5 dniach, ale leczenie zaleca się kontynuować przez dziesięć dni.

Dziecko w trakcie antybiotykoterapii nadal zaraża. Co najmniej 24h od rozpoczęcia leczenia należy chronić innych przed kontaktem z chorą osobą, w celu zatrzymania rozprzestrzeniania choroby. Jeśli dziecko nie otrzyma antybiotyków, będzie zarażało co najmniej 1-2 tygodnie od wystąpienia objawów.

Chora osoba warto, by miała założoną maseczkę. Po kichaniu i kaszlu nalezy umyć ręce, dziecko powinno mieć przy sobie chusteczkę.

Powikłania po szkarlatynie

Szkarlatyna rzadko prowadzi do powikłań. Najczęstszymi są:

 • zapalenie ucha,
 • zapalenia zatok,
 • zapalenie płuc.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Domel Domel

  U nas była w przedszkolu na szczescie moj pieciolatek nie zlapal

 2. Aleksandra Aleksandra

  My tez jeszcze nie mielismy ale siostra i jej dzieci miały z szkarlatyna meksyk

Polecane tematy