Szkarlatyna objawy – choroba mylona z anginą, odrą i różyczką

Czym różni się szkarlatyna od anginy?

Angina to choroba zakaźna, która powoduje ostre zapalenie gardła. Wywoływana jest przez paciorkowce. Pojawiający się przy jej okazji stan zapalny obejmuje całą śluzówkę gardła. Chorobie nie towarzyszy wysypka, malinowy język, ani „skrzydła motyla”.

Często obie choroby rozpoczynają się tak samo: od wysokiej temperatury i silnego bólu gardła, zdarza się, że także bólu brzucha, nudności, wymiotów.

Jak leczy się szkarlatynę u dzieci?

Szkarlatyna u dzieci często jest leczona poprzez podawanie penicyliny. Jednak, by lek był skuteczny, należy podawać go minimum przez 10 dni o ściśle określonych porach. Terapia musi być precyzyjna i dokładna, by poradzić sobie z infekcją od razu, minimalizując ryzyko pojawienia się skutków ubocznych.

Zazwyczaj małemu pacjentowi antybiotyk aplikuje się doustnie. W przypadku nadwrażliwości na penicylinę podaje się dziecku cefalosporyny lub makrolidy.

Uwaga, powikłania!

W związku z tym, że szkarlatyna jest mocno obciążona, narażona na powikłania, zaleca się wykonanie badań, które pozwolą sprawdzić, w jaki sposób organizm poradził sobie z chorobą. Kluczowe jest wykonanie badania moczu, badań ASO (oceniający wskaźnik występowania stanów zapalnych w tkankach łącznych) jak również badań EKG.

Poza tym zastanowić powinny nawracające bóle gardła, które powinny zmotywować do wykonania badań na obecność bakterii w jamie ustnej. Konieczne staje się pobranie posiewu z migdałków i tylnej strony gardła, by stwierdzić obecność paciorkowca z grupy A.

Powikłania przy szkarlatynie

 • ropne zapalenie węzłów chłonnych,
 • zapalenie ucha,
 • ostre kłębuszkowe zapalenie nerek,
 • paciorkowcowe zapalenie stawów,
 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • gorączkę reumatyczną.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Madzia Madzia

  Moje dzieciaki przechodziły szkarlatynę i to bardzo niefajna choroba…

 2. cubinho cubinho

  pije olej mct i jestem zdrowy 2 lata: