Szkarlatyna objawy – choroba mylona z anginą, odrą i różyczką

Szkarlatyna to częsta choroba małych dzieci, bardzo zakaźna, mylona z anginą, a czasami nawet odrą i różyczką. Najczęściej dzieci chorują na nią jesienią i zimą. Wymaga podawania antybiotyków, bo jej występowanie często wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi! Jakie szkarlatyna objawy przynosi i kiedy można spodziewać się zakażenia?

Najczęściej na szkarlatynę zapadają dzieci między czwartym a siódmym rokiem życia, uczęszczające do przedszkoli. Dotąd sądzono, że na płonicę nie można zachorować więcej niż raz w życiu. Okazuje się jednak, że jest to możliwe: infekcja dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych. W przeciwieństwie do anginy, szkarlatyna jest dużo bardziej niebezpieczna, a zachorowanie na nią wiąże się z wystąpieniem poważnych skutków ubocznych. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

Jak zarażamy się szkarlatyną?

szkarlatyna objawySzkarlatynie (inaczej płonicy) sprzyja chłód oraz kontakt z osobą zarażoną.Wystarczy przebywanie w jednym pomieszczeniu z chorą osobą, korzystanie z tych samych przedmiotów, bawienie się tymi samymi zabawkami.

Chorobę wywołują bakterie paciorkowca typu A, te same, które są przyczyną ropnej anginy.

A (Streptococcus pyogens)

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zdrowie-rodziny/szkarlatyna-jak-nie-pomylic-szkarlatyny-z-odra-i-rozyczka_39921.html

A (Streptococcus pyogens)

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zdrowie-rodziny/szkarlatyna-jak-nie-pomylic-szkarlatyny-z-odra-i-rozyczka_39921.html

Szkarlatyna objawy u dzieci

Choroba objawia się wysoką temperaturą (39-40 stopni) i silnym bólem gardła połączonym z trudnościami z połykaniem a nawet mówieniem. Chore dziecko czuje się rozbite, początkowo objawy mogą wskazywać na zatrucie pokarmowe.

Często płonnicy towarzyszy ból brzucha, nudności, wymioty,  wysypka. W przeciwieństwie do anginy szkarlatyna może dać dużo bardziej poważne objawy, atakując tkankę łączną w stawach, sercu, nerkach, wątrobie oraz innych ważnych narządach. Ze względu na obecność wysypki płonica mylona bywa z odrą i różyczką, ale od tych dwóch chorób odróżnia ją przede wszystkim obecność bólu gardła. Poza tym wysypka przy szkarlatynie na twarzy nie jest drobna, ale ma postać rumienia.

Z tego powodu tak istotne jest szybkie rozpoznanie choroby i odpowiednie jej leczenie. Niestety nie zawsze jest to proste, bo płonica niekiedy daje nietypowe objawy i staje się trudna do zdiagnozowania.

Jak rozpoznać szkarlatynę? Szkarlatyna objawy

Doświadczony lekarz nie ma problemu z rozpoznaniem szkarlatyny. Po obejrzeniu pacjenta stwierdza zapalenie migdałków i tak zwany malinowy język. Gardło jest w charakterystyczny sposób zaczerwienione.

W czwartej dobie pojawia się również typowa dla choroby wysypka. Są to drobne czerwone plamki, które obserwuje się pod pachami, w pachwinach, na bokach klatki piersiowej i na wewnętrznej części ud. Jednak szkarlatynę można zdiagnozować już po obejrzeniu twarzy, na której pojawia się wysypka w kształcie skrzydeł motyla, z charakterystycznym miejscem pozbawionym zmian w okolicy ust i nosa.

Z kolei w 2-3 tygodnie po infekcji chory zauważa płatowe łuszczenie się skóry na stopach i dłoniach, co potwierdza wcześniej postawioną diagnozę dotyczącą choroby.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Madzia Madzia

    Moje dzieciaki przechodziły szkarlatynę i to bardzo niefajna choroba…

  2. cubinho cubinho

    pije olej mct i jestem zdrowy 2 lata: