Sylwester z dzieckiem

Sylwester kojarzy się nam w 100% dorosłą zabawą. Głośną muzyką, fajerwerkami, pięknymi kreacjami, zazwyczaj również alkoholem oraz szaleństwem do białego rana. Wizja spędzenia ostatniej nocy roku z dzieckiem bywa niekiedy mało atrakcyjna. Obawiamy się, ze maluch nie będzie spał najlepiej, że budzony odgłosem petard nie da nam nawet szansy na spokojne oglądanie filmów do późnej nocy. Co zatem zrobić, by Sylwester rodziców był udany?

fajerwerkiOpieka nad dzieckiem

Jeśli mamy możliwość skorzystania ze wsparcia najbliższych, wszystko wydaje się prostsze. Pozostawienie dziecka pod opieką ukochanej babci, cioci czy wujka, pozwala rodzicom bawić się spokojnie i bez stresu, czy dziecko jest bezpieczne.
Alternatywą jest skorzystanie z pomocy opiekunek. Jednak ryzykowne może być powierzenie dziecka osobie całkowicie nieznanej, na tę jedną noc. Ponadto trzeba się liczyć z wyższymi stawkami, które w noc sylwestrową mogą być podbijane nawet o 300%.
W większych miastach istnieje również możliwość pozostawienia dziecka w klubikach oraz prywatnych przedszkolach, z których niektóre oferują również opiekę całonocną.

Jeśli z dzieckiem, to…może wyjazd?

Istnieją różne możliwości. Nawet na tę chwilę, na dwa dni przed zabawą można znaleźć online ogłoszenia dotyczące „wyprzedaży”: ofert sylwestrowych. Kuszą właściciele pensjonatów z gór, znad morza, czy w mieście. Najciekawsze opcje zakładają skorzystanie z zabawy dla dzieci (najczęściej do godziny 19-20), w trakcie której najczęściej maluje się buzie najmłodszych, odbywa się dyskoteka, gry i zabawy oraz loteria z nagrodami. Tuż po niej, gdy zabawę rozpoczynają rodzice, można liczyć na położenie maluchów w sali, gdzie nad ich spokojnym snem czuwają animatorki.

Wyjazd sylwestrowy z dzieckiem może trwać dwa dni, ale także cztery, a nawet tydzień. Można go połączyć z wykonaniem zabiegów SPA oraz z różnymi pakietami wyjazdowymi. Zaplanowanie w ośrodkach placów zabaw, sal zabaw oraz wyposażenie ich w ułatwiające funkcjonowanie akcesoria, pozwala wyjechać z minimalną ilością bagażu i… spontanicznie. Wybierając Sylwester poza domem, musimy jednak liczyć się z wydatkiem minimum 500-700 złotych od osoby za sam pobyt. Podsumowując koszty pobytu, imprezy sylwestrowej, wyżywienia oraz dodatkowych atrakcji, trzeba się liczyć  z wydatkiem rzędu 1500-2000 złotych (za pakiet rodzinny 2+1).

Dodatkowe atrakcje

Kilkudniowy pobyt sylwestrowy w każdym dniu może obfitować w nowe atrakcje: organizowane razem dla rodzin oraz osobno dla dorosłych i dzieci. Wybierając się przykładowo do dobrych kwater w góry, można liczyć dodatkowo na zorganizowanie i wzięcie udziału w rodzinnym kuligu, ognisku z kiełbaskami, imprezie góralskiej. Tak zaplanowany Sylwester ma swój niezapomniany klimat i może być ciekawym sposobem na spędzenie czasu z całą rodziną.

A może teatr?

Sylwestra z kilkulatkiem można spędzić również w teatrze. Ciekawą propozycję ma właściwie każdy obiekt w większym mieście. Spektakle kończą się około 20-21, stąd po ich zakończeniu jest jeszcze czas na to, by położyć malucha spać, a samemu wypić lampkę szampana o północy.
Ciekawą propozycję ma każdego roku w ofercie przykładowo Teatr Buffo w Warszawie. Wspólne obejrzenie musicalu może być ciekawym sposobem na spędzenie czasu z dzieckiem w wieku szkolnym, czy z młodszym nastolatkiem.

Sylwester z dzieckiem w domu

Jeśli macie taką możliwość, ciekawie będzie spędzić Sylwester ze znajomymi mającymi dzieci. Wtedy wystarczy zorganizować kinderbal, poszaleć z maluchami i poczekać aż wymęczone zasną lub położyć je zgodnie z codziennym rytuałem. Wybór należy do Was, czy pozwolicie maluchom szaleć przez dłuższy czas, czy w Sylwestra nie dacie im taryfy ulgowej.

Jakie zabawy zaplanować? Wszystko oczywiście zależy od wieku dziecka. Na pewno kluczowy będzie wystrój: kolorowe czapeczki, baloniki, serpentyny. Przydadzą się też niezawodne kolorowanki, twister, a dla młodszych dzieci zabawy w odrysowywanie rączek, tworzeniu odcisków z dłoni,itd.

Jakie są plusy Sylwestra razem z dziećmi w domu? Na pewno takie, że mając małe dzieci, wielu rodziców czuje się niepewnie, zostawiając je po opieką innych osób w domu na noc. Ponadto wizja całonocnej zabawy z alkoholem bez możliwości spokojnego odespania i dojścia do siebie dnia następnego przestaje być interesująca. Bardziej kuszące jest zaplanowanie zabawy do wczesnych godzin nocnych i położenie się spać na tyle wcześniej, by następnego dnia normalnie funkcjonować.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Mam na imię Kinga. Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Mama Mama

    My od lat spędzamy sylwestra w domu, z dziećmi. Nie cierpię z tego powodu. Jest spokojnie i w rodzinnym gronie. To lubię :)