Jeśli jesteście entuzjastami naturalnych metod, poszukujecie niestandardowych rozwiązań, uważacie, że nie da się rozdzielić ciała od umysłu i choroby często informują o czymś więcej niż chwilowym niedomaganiu, ta publikacja może przypaść Wam do gustu.
Znaleźć w niej można kopalnię „przepisów” , dzięki którym stworzycie naturalne specyfiki mające pomóc zachować zdrowie dzieciom i dorosłym. W ten sposób być może uda się Wam poprawić odporność i uniknąć częstych chorób. Autorzy przekonują, że po lekturze łatwiej poradzicie sobie z problemami: infekcjami, zapaleniami, zakłóceniami snu, depresją, nadpobudliwością, lękami, itd. Na szczęście nie starają się udowodnić, że warto poprzestać tylko na naturze, ale podkreślają również ogromne znaczenie farmakologii i pomocy lekarskiej.
Święta Hildegarda to postać kojarzona ze średniowieczem. Autorka rozważań o naturze człowieka, postrzegająca ludzi jako byty holistyczne, czyli całościowo, gdzie znaczenie odgrywa zarówno ciało i dusza i w której jedna z tych sfer wpływa na drugą. Jest również twórczynią sześciu złotych reguł, które poszukują źródeł siły we wszystkich sferach życia.
- Czerpanie energii życiowej z czterech żywiołów: ognia, wody, powietrza i ziemi.
- Świadome dbanie o jakość żywności oraz świadome odżywianie się.
- Równowaga między odpoczynkiem i aktywnością.
- Regularność snu.
- Usuwanie z organizmu złogów i szkodliwych substancji.
- Pielęgnowanie własnych talentów jako warunek życiowego spełnienia.
W pierwszej części autorzy omawiają wszystkie żywioły i ich wpływ na życie człowieka. Następnie koncentrują się wokół uświadomienia znaczenia świadomego odżywiania oraz równowagi między aktywnością i odpoczynkiem. Nie brak wielu ciekawych przepisów na posiłki dla dzieci w różnym wieku. Kolejne karty książki omawiają „problem snu”, odpowiadają na pytanie, o której godzinie najlepiej kłaść dzieci oraz co mogą oznaczać kłopoty ze snem najmłodszych.
Szczególnie pomocna jest część publikacji dotycząca opisu chorób od A do Z wraz ze sugestiami, jakie naturalne mikstury mogą pomóc sobie z nimi poradzić. Do przygotowania niektórych z nich autorzy polecają środki, które w nadmiarze mogą być toksyczne, informując o tym fakcie, poprzez naniesienie wykrzyknika.
Ostatnia część książki poświęcona jest biografii świętej.
Co o tym sądzę? Niektóre rady są ciekawe, inne inspirujące, a całość może być pomocna. Trzeba mieć jednak przekonanie do tego typu rozwiązań i fascynować się tym zagadnieniem. W przeciwnym wypadku najprawdopodobniej podejdzie się do tej pozycji sceptycznie, niewiele z niej wynosząc.
Komentarze