Świerzb u dzieci – zarazić się może każdy

Świerzb to bardzo stara choroba, pierwsze doniesienia o niej sięgają już czasów biblijnych. Najwięcej zachorowań odnotowuje się jesienią i zimą, szczególnie wśród dzieci chodzących do przedszkoli i szkół. Drugą grupę osób najczęściej chorujących są seniorzy. Szacuje się, że świerzb to problem około 5% społeczeństwa. Niestety świerzb u dzieci bardzo szybko się roznosi, chorobą może zarazić się każdy, a jej leczenie, nadal jest sporym wyzwaniem.

Świerzb u dzieci – co wywołuje chorobę?

Nie jest prawdą, że świerzb to choroba zaniedbanych dzieci, których rodzice niewystarczająco dbają o higienę. Świerzb to choroba zakaźna, która może dotknąć każdego. Oczywiście bardziej narażone są na nią dzieci z obniżoną odpornością, ale nie jest to wymóg, ale czynnik predysponujący.

świerzb u dzieci

Świerzb u dzieci to choroba wywoływana przez świerzbowce, niewielkie pasożyty należące do gromady pajęczaków. Samica ma około 0,3 mm a samiec 0,15 mm, czyli są niewielkie i często trudne do zauważenia gołym okiem. Pasożyty pełzają po skórze, drążąc pod skórą tunele, tworząc nory, w których składane są jaja. Po około 2-3 tygodniach z jaj rozwijają się osobniki dorosłe i w ten sposób choroba się rozwija.

Świerzb u dzieci – jak można się zarazić?

Powszechnie sądzi się, że świerzbem można się zarazić przez kontakt seksualny. To prawda, ale to nie jedyna droga zakażenia. Choroba może się roznieść poprzez kontakt z odzieżą, ze skórą albo spanie w jednym łóżku z osobą chorobą.

Wystarczy godzina po kontakcie z osobą chorą, by doszło do przedostania pasożyta pod skórą. Świerzb rozwija się w ciągu 3-4 tygodni. W tym okresie, mimo że pacjent może nie zauważać u siebie objawów, będzie stanowił źródło zakażenia dla innych osób. Choroba roznoszona jest nieświadomie.

Jakie są objawy świerzbu u dorosłych i u dzieci?

W związku z tym, że na świerzb często chorują całe rodziny, warto poznać objawy choroby charakterystyczne dla dorosłych i u dzieci. Symptomy mogą się różnić u osób w różnym wieku. U dorosłych i starszych dzieci najczęściej świerzb objawia się poprzez:

 • zmiany skórne w formie guzków, grudek, pęcherzyków,
 • zmiany są zlokalizowane zwłaszcza między palcami rąk, w fałdach skórnych, na łokciach, w okolicy pępka, brodawek sutkowych, na narządach płciowych,
 • świąd skóry zwłaszcza po rozgrzaniu ciała, po ciepłej kąpieli, w gorący dzień.

Nieco odmienne objawy przynosi zakażenie świerzbem u niemowląt i małych dzieci. Warto zwrócić uwagę na:

 • pieczenie i swędzenie skóry – na samym początku, często mylone z reakcją alergiczną,
 • świąd nasilający się w nocy i po ciepłej kąpieli,
 • grudki, krostki, pęcherzyki na głowie, szyi, dłoniach, podeszwach stóp i w fałdach skórnych,
 • u niemowląt świerzb zazwyczaj powoduje powstawanie pęcherzy i bardzo często nadkażeń bakteryjnych.

Leczenie świerzbu u dzieci

Leczenie świerzbu  dzieci wymaga wizyty u lekarza dermatologa, który na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego stawia diagnozę i zaleca leczenie. Należy udać się do specjalisty jak najszybciej, by otrzymać leki w postaci maści i żeli do stosowania zewnętrznie. Leczeniu musi się poddać cała rodzina, nawet jeśli u innych członków nie wystąpiły objawy. Bardzo ważne jest odkażanie przedmiotów, pranie odzieży, pościeli. Do czasu całkowitego wyleczenia dziecko powinno przebywać w domu, by nie zarazić innych osób.

To bardzo ważne, by możliwie szybko rozpoznać problem i rozpocząć leczenie, by nie dopuścić do przykrych powikłań.

Świerzb u dzieci – zarazić się może każdy

Świerzb to bardzo stara choroba, pierwsze doniesienia o niej sięgają już czasów biblijnych. Najwięcej zachorowań odnotowuje się jesienią i zimą, szczególnie wśród dzieci chodzących do przedszkoli i szkół. Drugą grupę osób najczęściej chorujących są seniorzy. Szacuje się, że świerzb to problem około 5% społeczeństwa. Niestety świerzb u dzieci bardzo szybko się roznosi, chorobą może zarazić się każdy, a jej leczenie, nadal jest sporym wyzwaniem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. flinnn flinnn

  czy jest jakiś lek bez recepty na świerzb?? wizyte mamy dopiero w przyszlym tyg a moj syn juz powoli nie wytrzymuje…

  • mikro mikro

   z tego co wiem, to novoscabin chyba taki najpopularniejszy, ale upewnij sie jeszcze w aptece

   • pajda pajda

    my się nim leczyliśmy jak syn przyniósł ze szkoły. dodatkowo szare mydło i przeciwalergiczne. skuteczny.

    • kajae kajae

     a czy to prawda ze to cala rodzina musi sie leczyc nawet jesli nie ma objawow?

     • pajda pajda

      prawda, wszystkie osoby ktre mieszkają z chorym! świerzb niedoleczony lubi wracać. Wszystko wyprać , odkurzyć , wygotować. a tego czego sie nie da, to wrzucic do worka na 72h.

      • kajae kajae

       matko jaka masakra… i ile trwa to cale leczenie??

       • Bona Bona

        cale leczenie trwa okolo miesiaca niestety… a przynajmniej tak dlugo objawia się swiad

       • tydzio tydzio

        A macie może jakiś sposoby na świąd przy świerzbie? wiem, że to normalne nawet po zakonczeniu leczenia, ale nie mogę wytrzymać i ciągle się drapie. Wyczytałam, że wysypka całkowicie znika nawet po miesiącu. U mnie 3 dni po kuracji i już nie wytrzymuje..

        • Bona Bona

         próbuj różnych olejków… no i oczywiscie leki przeciwalergiczne…

         • fifka fifka

          my juz przechodzimy drugi raz to samo… masakra :( tym razem juz wszyscy zaczniemy leczenie

          • nina nina

           a jak często praliście ręczniki, ubrana itp? bo u nas nawrót świerzbu, a leczyliśmy się wszyscy

 2. Natalia Natalia

  na szczescie nie mamy takiego probemu

Zobacz również