Świerzb to bardzo stara choroba, pierwsze doniesienia o niej sięgają już czasów biblijnych. Najwięcej zachorowań odnotowuje się jesienią i zimą, szczególnie wśród dzieci chodzących do przedszkoli i szkół. Drugą grupę osób najczęściej chorujących są seniorzy. Szacuje się, że świerzb to problem około 5% społeczeństwa. Niestety świerzb u dzieci bardzo szybko się roznosi, chorobą może zarazić się każdy, a jej leczenie, nadal jest sporym wyzwaniem.
Świerzb u dzieci – co wywołuje chorobę?
Nie jest prawdą, że świerzb to choroba zaniedbanych dzieci, których rodzice niewystarczająco dbają o higienę. Świerzb to choroba zakaźna, która może dotknąć każdego. Oczywiście bardziej narażone są na nią dzieci z obniżoną odpornością, ale nie jest to wymóg, ale czynnik predysponujący.
Świerzb u dzieci to choroba wywoływana przez świerzbowce, niewielkie pasożyty należące do gromady pajęczaków. Samica ma około 0,3 mm a samiec 0,15 mm, czyli są niewielkie i często trudne do zauważenia gołym okiem. Pasożyty pełzają po skórze, drążąc pod skórą tunele, tworząc nory, w których składane są jaja. Po około 2-3 tygodniach z jaj rozwijają się osobniki dorosłe i w ten sposób choroba się rozwija.
Świerzb u dzieci – jak można się zarazić?
Powszechnie sądzi się, że świerzbem można się zarazić przez kontakt seksualny. To prawda, ale to nie jedyna droga zakażenia. Choroba może się roznieść poprzez kontakt z odzieżą, ze skórą albo spanie w jednym łóżku z osobą chorobą.
Wystarczy godzina po kontakcie z osobą chorą, by doszło do przedostania pasożyta pod skórą. Świerzb rozwija się w ciągu 3-4 tygodni. W tym okresie, mimo że pacjent może nie zauważać u siebie objawów, będzie stanowił źródło zakażenia dla innych osób. Choroba roznoszona jest nieświadomie.
Jakie są objawy świerzbu u dorosłych i u dzieci?
W związku z tym, że na świerzb często chorują całe rodziny, warto poznać objawy choroby charakterystyczne dla dorosłych i u dzieci. Symptomy mogą się różnić u osób w różnym wieku. U dorosłych i starszych dzieci najczęściej świerzb objawia się poprzez:
- zmiany skórne w formie guzków, grudek, pęcherzyków,
- zmiany są zlokalizowane zwłaszcza między palcami rąk, w fałdach skórnych, na łokciach, w okolicy pępka, brodawek sutkowych, na narządach płciowych,
- świąd skóry zwłaszcza po rozgrzaniu ciała, po ciepłej kąpieli, w gorący dzień.
Nieco odmienne objawy przynosi zakażenie świerzbem u niemowląt i małych dzieci. Warto zwrócić uwagę na:
- pieczenie i swędzenie skóry – na samym początku, często mylone z reakcją alergiczną,
- świąd nasilający się w nocy i po ciepłej kąpieli,
- grudki, krostki, pęcherzyki na głowie, szyi, dłoniach, podeszwach stóp i w fałdach skórnych,
- u niemowląt świerzb zazwyczaj powoduje powstawanie pęcherzy i bardzo często nadkażeń bakteryjnych.
Leczenie świerzbu u dzieci
Leczenie świerzbu dzieci wymaga wizyty u lekarza dermatologa, który na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego stawia diagnozę i zaleca leczenie. Należy udać się do specjalisty jak najszybciej, by otrzymać leki w postaci maści i żeli do stosowania zewnętrznie. Leczeniu musi się poddać cała rodzina, nawet jeśli u innych członków nie wystąpiły objawy. Bardzo ważne jest odkażanie przedmiotów, pranie odzieży, pościeli. Do czasu całkowitego wyleczenia dziecko powinno przebywać w domu, by nie zarazić innych osób.
To bardzo ważne, by możliwie szybko rozpoznać problem i rozpocząć leczenie, by nie dopuścić do przykrych powikłań.
Świerzb u dzieci – zarazić się może każdy
Świerzb to bardzo stara choroba, pierwsze doniesienia o niej sięgają już czasów biblijnych. Najwięcej zachorowań odnotowuje się jesienią i zimą, szczególnie wśród dzieci chodzących do przedszkoli i szkół. Drugą grupę osób najczęściej chorujących są seniorzy. Szacuje się, że świerzb to problem około 5% społeczeństwa. Niestety świerzb u dzieci bardzo szybko się roznosi, chorobą może zarazić się każdy, a jej leczenie, nadal jest sporym wyzwaniem.
czy jest jakiś lek bez recepty na świerzb?? wizyte mamy dopiero w przyszlym tyg a moj syn juz powoli nie wytrzymuje…
z tego co wiem, to novoscabin chyba taki najpopularniejszy, ale upewnij sie jeszcze w aptece
my się nim leczyliśmy jak syn przyniósł ze szkoły. dodatkowo szare mydło i przeciwalergiczne. skuteczny.
a czy to prawda ze to cala rodzina musi sie leczyc nawet jesli nie ma objawow?
prawda, wszystkie osoby ktre mieszkają z chorym! świerzb niedoleczony lubi wracać. Wszystko wyprać , odkurzyć , wygotować. a tego czego sie nie da, to wrzucic do worka na 72h.
matko jaka masakra… i ile trwa to cale leczenie??
cale leczenie trwa okolo miesiaca niestety… a przynajmniej tak dlugo objawia się swiad
A macie może jakiś sposoby na świąd przy świerzbie? wiem, że to normalne nawet po zakonczeniu leczenia, ale nie mogę wytrzymać i ciągle się drapie. Wyczytałam, że wysypka całkowicie znika nawet po miesiącu. U mnie 3 dni po kuracji i już nie wytrzymuje..
próbuj różnych olejków… no i oczywiscie leki przeciwalergiczne…
my juz przechodzimy drugi raz to samo… masakra :( tym razem juz wszyscy zaczniemy leczenie
a jak często praliście ręczniki, ubrana itp? bo u nas nawrót świerzbu, a leczyliśmy się wszyscy
na szczescie nie mamy takiego probemu