Świąd brzucha w ciąży

Swędząca skóra w ciąży to częsty problem. Dotyczy większości kobiet. Co tak naprawdę oznacza świąd brzucha w ciąży i jak sobie z nim radzić?

Świąd brzucha w ciąży

Łagodny świąd brzucha w ciąży

Łagodny świąd brzucha w ciąży zdarza się właściwie u każdej kobiety w ciąży. Ma prostą przyczynę. Jego źródłem jest zwiększony dopływ krwi do skóry, a także rozciąganie skóry. Brzuch rośnie, skóra musi za tym „nadążać”, a to często wywołuje charakterystyczne swędzenie. Inna przyczyna to zmieniona gospodarka hormonalna, zwłaszcza zwiększone wydzielanie estrogenów i progesteronu.

Mocny świąd brzucha w ciąży

Jeśli świąd brzucha nasila się i nie mija, warto udać się do lekarza. Nie czekać na planową wizytę. Mocne swędzenie skóry w ciąży może być bowiem objawem choroby – cholestazy ciążowej. Choroba ta zaburza odpływ żółci do dwunastnicy.

Ma związek z nieprawidłową pracą wątroby. Jest bardzo niebezpieczna dla płodu, stąd żaden z objawów, który może na nią wskazywać nie powinien być ignorowany.

Swędzenie brzucha to jeden z bardziej niepokojących symptomów.

Cholestaza ciążowa i mocne swędzenie brzucha

Cholestaza ciąża to dolegliwość dotycząca 1 na 100 kobiet spodziewających się dziecka. Wymaga leczenia. Najczęściej podaje się leki antyhistaminowe, które minimalizują świąd, który może być nie do zniesienia. Stosuje się również witaminę K, a to dlatego, że leki na cholestazę ciążową mogą zmniejszać wchłanianie witaminy K – dlatego warto zapobiegać niedoborom. Za mała ilość witaminy K
może zwiększać ryzyko krwawień i krwotoków, które w ciąży i podczas porodu są niebezpieczne.

Do diagnozy cholestazy wystarczy badanie krwi, sprawdzające czynności wątroby.

Konieczny jest dokładny wywiad lekarski.

Nieleczona cholestaza może prowadzić do przedwczesnego porodu, a nawet obumarcia płodu. Stąd tak istotne jest monitorowanie stanu kobiety w ciąży i leczenie w przypadku problemów zdrowotnych.

Inne objawy cholestazy

W przypadku cholestazy skóra na brzuchu i całym ciele swędzi. I jest to mocno nieprzyjemny objaw. Nasila się zwłaszcza nocą i wraz z ciążą staje się coraz bardziej dotkliwy. Swędzenie jest szczególnie mocne w gorące, upalne dni i gdy kobieta się spoci. Najbardziej irytujące jest swędzenie pod koniec ciąży, gdy brzuch jest największy.

Na skórze nie występują żadne zmiany, krostki, ani wykwity. Inne objawy to zażółcenie skóry, ciemniejszy kolor moczu, odbarwienie stolca do jasnych kolorów.

Co na fizjologiczny świąd brzucha w ciąży?

Jeśli swędzenie brzucha w ciąży nie jest objawem choroby, to generalnie można sobie z nim radzić w spokojny, domowy sposób.

Podstawa to nawilżanie skóry, systematyczne, minimum dwukrotne w ciągu dnia.

Warto sięgać po naturalne kosmetyki o dobrym składzie. Niektóre kobiety zauważają, że nieodpowiednie balsamy mogą zwiększyć problem ze swędzeniem skóry. W trakcie ciąży łatwiej o podrażnienia i uczulenia. Kosmetyki, które były dobrze tolerowane przed zajściem w ciążę mogą nieoczekiwanie podrażniać i powodować minimalne uszkodzenia skóry, co będzie przyczyną niemiłego swędzenia.

Ponadto warto nosić odzież z przewiewnych, naturalnych tkanin, które oddychają. Ubrania nie powinny być zbyt ciasne, ani krępujące ruchów. Używaj też delikatnych, miękkich ręczników. Nie trzyj skóry!

Bierz krótkie prysznice, nie przedłużaj kąpieli, zwłaszcza ciepłych, a tym bardziej gorących, które nie są wskazane w ciąży.

Wszelkie niepokojące objawy warto na bieżąco konsultować z lekarzem.

 

Swędząca skóra w ciąży: czy to coś groźnego?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*