Swędząca skóra w ciąży: czy to coś groźnego?

Czy swędząca skóra w ciąży to problem? Czy należy się tym przejmować? Okazuje się, że zawsze warto zachować ostrożność, ale również… spokój. Swędzenie skóry dotyczy co czwartej kobiety spodziewającej się dziecka, jest to zatem objaw bardzo powszechny, ale czy niepokojący?

Swędząca skóra w ciąży: przyczyny

Swędząca skóra w ciąży może mieć różne przyczyny: przede wszystkim wynikać z  rozciągania się skóry i zmian hormonalnych – naturalnych dla tego szczególnego okresu, jakim jest 9 miesięcy przed narodzinami dziecka. Jednak może mieć również mniej oczywiste powody, na przykład być wynikiem egzemy.Wyprysk na skórze może pojawić się pierwszy raz właśnie w ciąży. Jeśli wcześniej miałaś problemy z egzemą, w ciąży stan skóry może się poprawić lub niestety zaostrzyć. Nie da się tego przewidzieć.

Innymi mniej oczywistymi powodami swędzącej skóry w ciąży jest grzybica i świerzb. Obie choroby sprawiają, że skóra mocno swędzi i bardzo trudno zapanować nad odruchem drapania.

swędząca skóra w ciąży

Jeśli zauważasz u siebie ten problem – opowiedz o nim lekarzowi, nie ignoruj swędzenia skóry. W rzadkich przypadkach swędząca skóra w ciąży może być sygnałem problemów z wątrobą i informować o cholestazie ciążowej.

Swędząca skóra w ciąży i wysypka na brzuchu

Wiele kobiet w ciąży zauważa u siebie drobną swędzącą wysypkę na brzuchu. Zazwyczaj nie jest to zmiana niepokojąca i samoistnie znika po rozwiązaniu. Najczęściej pojawia się w ciąży mnogiej.

Jak radzić sobie ze swędzeniem skóry w ciąży?

Jeśli bardzo doskwiera Ci swędzenie skóry w ciąży, wypróbuj te metody:

 • postaraj się unikać bardzo ciepłych kąpieli, które mogą kończyć się uczuciem napięcia skóry, co potęguje swędzenie,
 • uważaj na detergenty w emulsjach do kąpieli i inne drażniące składniki, które w ciąży mogą szczególnie podrażnić skórę,
 • wybieraj produkty nieperfumowane i delikatne,
 • możesz wypróbować kąpieli z płatkami owsianymi,
 • noś luźną bawełnianą odzież i chroń skórę przed przepoceniem, co zwiększa dyskomfort związany ze swędzeniem.

Czy swędząca skóra w ciąży zagraża dziecku?

Na szczęście swędząca skóra w ciąży jest rzadko niebezpieczna, może jedynie zwiększać ryzyko wystąpienia rozstępów. Jednak gdy ten objaw się pojawi, należy poinformować o tym lekarza, bo może być sygnałem problemów zdrowotnych.

Pilnej interwencji wymaga sytuacja, kiedy swędzenie dotyczy większego obszaru skóry i jest mocno nasilone, nie mija nawet w nocy. Wtedy skontaktuj się od razu z lekarzem, nie czekaj na umówioną, planową wizytę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Natalia Natalia

  Bardzo mnie swędziała skóra w ciąży…i co się okazało? Że mam sporo brzydkich pamiatek w formie rozstepow…ech…

 2. Matylda Matylda

  Mnie tylko mocno swędziała w trzecim trymestrze, w sumie pomogło systematyczne nawilżanie skóry…

 3. Kinga Kinga

  Przy swędzącej podrażnionej skórze powinno sie stosować emolienty zp z serii Latopic. Należy je na tyle często stosować aby utrzymać skórę cały czas nawilżoną. Sucha skórą swędzi a kiedy się drapiemy to przez zadrapania wnikają bakterie wywołujące stan zapalny który z kolei nasila jeszcze bardziej suchość, świąd i podrażnienia. Równiez biorąc kąpiel powinno się dodawać np emulsji do kąpieli Latopic gdyż twarda woda, chlorowana wysusza skórę i powoduje jej podrażnienie

 4. olkak olkak

  Niestety mialam podobny problem w ciazy. Ciagle mnie skora swedziala a potem wyszly rozstepy. Dzis sie to nie liczy mam zdrowego synka co ma 3 lata i to jest najwazniejsze