Suchy kaszel u dziecka może mieć różne przyczyny. Jakie?

Suchy kaszel u dziecka to kaszel nieproduktywny. Często męczący i znacząco pogarszający samopoczucie dziecka. Może trwać kilka godzin/dni, szybko przechodząc w mokry lub dokuczać kilka tygodni. W wielu domach to sygnał rozpoczynającej się infekcji. Jak walczyć z suchym kaszlem u dziecka? Co można podać dziecku na suchy kaszel?

Jak rozpoznać, że to suchy kaszel?

Teoretycznie rozpoznanie rodzaju kaszlu nie stanowi problemu. Wystarczy chwilę posłuchać i wszystko jasne. Problem pojawia się wtedy, kiedy kaszel co chwilę zmienia swój charakter.

W klasycznym wydaniu suchy kaszel ma charakter napadowy. Może występować o różnych porach dnia, na przykład tylko rankiem lub tylko w nocy. Jest męczący. A jego cechą charakterystyczną jest fakt, że nie towarzyszy mu  typowy odgłos odkrztuszenia zalegającej wydzieliny.

Sam suchy kaszel u dziecka nie jest chorobą, ale jedynie objawem wskazującym na toczący się w organizmie stan zapalny.

suchy kaszel u dziecka

Czy to zawsze pierwszy objaw infekcji?

Suchy kaszel najczęściej pojawia się u dzieci, które mają katar. Przechodzi w kaszel mokry, który ma na celu usunięcie zalegającej wydzieliny.

Czasami suchy kaszel to kaszel poinfekcyjny, który może utrzymywać się nawet kilka tygodni po chorobie.

Czy suchy kaszel u dziecka wymaga podawania syropów przeciwkaszlowych?

Suchy kaszel u dziecka to reakcja obronna organizmu. Dlatego lekarze alarmują, by na wyrost nie walczyć z tym odruchem. Syropy na suchy kaszel blokujące go powinny być podawane tylko w ostateczności przez maksymalnie 3 dni. Nie można ich zażywać, jeśli kaszel zmienia się w mokry!

Syropy na suchy kaszel można podawać na przykład na noc, by ułatwić dziecku zasypianie i zapewnić spokojny sen szczególnie wtedy, kiedy suchy kaszel wybudza malucha i jest powodem rozdrażnienia następnego dnia.

Zioła na suchy kaszel u dziecka

  • babka lancetowata – uspokaja suchy kaszel, jest świetna na chrypkę, z babki można przygotować napary i wyciągi,
  • dziewanna drobnokwiatowa – wyciąg ma właściwości przeciwkaszlowe, pozwala na szybką zmianę suchego kaszlu na mokry, produktywny,
  • rozmaryn i rumianek – warto wykorzystać w formie tradycyjnej inhalacji, zioła rozprowadzamy w misce z gorącą wodą i przygotowujemy inhalację dla dziecka.

Przeczytaj – jakie herbatki na przeziębienie warto przygotować dziecku.

Co na pewno warto stosować na suchy kaszel u dziecka?

Suchy kaszel u dziecka nie powinien być bagatelizowany.

Przede wszystkim należy zadbać o dobre warunki do odpoczynku. Poleca się podawać dziecku sporo płynów (nawet 2-3 litry na dzień), bo odpowiednie nawodnienie sprzyja szybkiemu powrotowi do zdrowia. Oprócz wody dobrze sprawdzi się sok z aronii, malin, porzeczki, dobrze podawać dziecku też herbatkę z lipy czy szałwii.  Z jednej strony płyny nawilżą podrażnioną śluzówkę, z drugiej pozwalają pozbyć się wirusów wraz z moczem. Dobrze na suchy kaszel sprawdzają się inhalacje z soli morskiej. W sezonie infekcji wskazane jest nawilżanie suchego powietrza.

Na suchy kaszel zaleca się podawać dziecku miód (po drugim roku życia, przeczytaj dlaczego), jak również przygotowanie syropu z cebuli  buraka, imbiru. Świetnie, zwłaszcza na długi kaszel, sprawdza się syrop z marchewki.

Okazuje się, że wystarczą domowe metody, by ukoić kaszel. Dzięki nim można sprawić, że suchy kaszel u dziecka przejdzie w mokry i przyspiesza proces powrotu do zdrowia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.